Veterináři varují před klobásami z Itálie. Mohou obsahovat nebezpečné bakterie

ČTK ČTK
22. 9. 2022 15:20
Více než 123 kilogramů drůbežích klobás od italského výrobce, které se dostaly na český trh, může obsahovat zdravotně závadné bakterie listérie. Mezi spotřebitele se dostalo více než 55 kilogramů, které se prodaly v prodejně v Chrášťanech u Prahy. Ve čtvrtek o tom informovala Státní veterinární správa, která varuje před jejich konzumací.
Italské klobásy, které podle Státní veterinární správy mohou obsahovat zdravotně závadné bakterie listérie.
Italské klobásy, které podle Státní veterinární správy mohou obsahovat zdravotně závadné bakterie listérie. | Foto: Státní veterinární správa

Veterinární správa dostala informaci o závadném produktu od italských dozorových orgánů. Produkty se na celém území Itálie stahují z prodeje kvůli případům onemocnění způsobených listériemi.

Jde o tři druhy klobás s názvy Wudy Classico, Wudy Formaggio a Wudy Grill. V prodeji byly podle Státní veterinární správy pouze v jedné prodejně v Chrášťanech u Prahy. Z prodeje se podařilo stáhnout přes 68 kilogramů, zbytek mají zákazníci už doma.

Bakterie, kterou výrobky mohou obsahovat, způsobuje onemocnění nazvané listerióza. Do lidského organismu se mohou dostat právě pomocí nevhodně ošetřených nebo špatně skladovaných potravin. Pro zdravé lidi není onemocnění příliš nebezpečné, větší hrozbou může být pro osoby s oslabenou imunitou, staré lidi nebo těhotné ženy. Bakterie podle veterinární správy spolehlivě zlikviduje dostatečná tepelná úprava potravin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy