Hypoteční jednička? Kdo nejvíc ukousl z rekordního roku

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
24. 2. 2014 6:43
Trojice Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka ovládá tři čtvrtiny trhu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Rekordní hypoteční rok má dva vítěze. Nejvíce nových klientů loni získala Česká spořitelna (25 376). Také Hypoteční banka ale o sobě může nadále mluvit jako o jedničce na trhu, protože loni sjednala hypoteční úvěry v největším celkovém objemu (41,96 miliardy korun).

Ukazují to neveřejné údaje ministerstva pro místní rozvoj, které se podařilo získat online deníku Aktuálně.cz.

Hypotečnímu trhu stále dominuje trojice velkých bank. Česká spořitelna, Hypoteční banka (která obsluhuje hypotéky celé skupiny ČSOB) a Komerční banka dohromady loni uzavřely hypoteční úvěry v celkovém objemu 115,33 miliardy, což znamená podíl 73 procent.

Podle ministerské statistiky dosáhl loni celkový objem nových hypoték na rekordních 149,3 miliardy korun. Ministerstvu ovšem své údaje nehlásí šest menších či středně velkých bank - Equa bank, Fio banka, LBBW Bank, mBank, Oberbank a Waldviertler Sparkasse. Tato šestice přitom dohromady sjednala hypotéky za 9,5 miliardy korun, jak vyplývá z neoficiálních, ale ověřených zdrojů.

Dohromady tak banky loni uzavřely hypotéky za 158,8 miliardy korun. Zhruba třetinu tohoto objemu ovšem tvořily refinancované hypotéky, skutečně nových úvěrů tak banky loni prodaly zhruba za 100 až 110 miliard korun.

Statistika hypotečního trhu za rok 2013

BANKA

CELKOVÝ POČET SMLUV

OBJEM V MILIARDÁCH KČ

PODÍL NA CELKOVÉM OBJEMU 158,8 MILIARDY KČ

Hypoteční banka 24 634 41,96 26,42 %
Česká spořitelna 25 376 39,71 25,01 %
Komerční banka 21 760 33,66 21,20 %
Raiffeisenbank 5507 12,12 7,63 %
UniCredit Bank 7236 10,88 6,85 %
Wüstenrot hypoteční banka 4639 5,73 3,61 %
mBank ? 3,33 2,10 %
Sberbank 1930 3,04 1,91 %
Equa bank ? 3 1,89 %
GE Money Bank 1526 2,23 1,40 %

Zdroj: statistika MMR + vlastní údaje mBank a Equa bank

Sazby zůstanou dole

Podobná čísla jako loni lze na hypotečním trhu očekávat i letos. Například hypoteční makléř Golem Finance očekává, že banky letos podepíší smlouvy za zhruba 150 miliard korun. Trh mají i nadále podporovat rekordně nízké úrokové sazby, které jestli porostou, tak nejprve za několik měsíců a maximálně o několik desetin procentního bodu.

Podle ředitele Golem Finance Libora Ostatka budou letos hypoteční trh vzhůru tlačit kromě příznivých úrokových sazeb také "prorůstové trendy" v tuzemské ekonomice. Naopak lehce pod výsledek roku 2013 hypoteční trh stáhne menší počet hypoték, kterým letos končí fixace, a mohou tak být refinancované. Zájmu o hypoteční úvěry může mírně ubrat také stavební spoření, o němž se už nemluví jako o produktu "na odstřel".

Průměrná sazba u nově sjednaných smluv se v lednu podle Fincentrum Hypoindexu zvýšila z prosincových 3,06 jen nepatrně na 3,08 procenta. Na historicky nejnižší úrovni byla loni v červnu, kdy spadla na 2,95 procenta.

Lednová statistika také ukázala, že hypoteční trh se na začátku letošního roku zbrzdil. Sjednáno bylo jen 4225 smluv, což je nejméně od února 2011. Loni v lednu přitom banky uzavřely 5146 smluv, o rok dříve 5443 smluv. Objem sjednaných hypoték klesl v lednu na 6,964 miliardy korun, zatímco před rokem to bylo 8,386 miliardy.

Nízké lednové objemy mají ale podle Josefa Rajdla, vedoucího analytika společnosti Fincentrum, důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

"Nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas k zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách," říká Rajdl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

Další zprávy