Největší akvizice pro FutureLife: Koupila kliniky asistované reprodukce v Nizozemsku

ČTK ČTK
1. 11. 2021 6:48
Zdravotnická skupina FutureLife, jeden z předních poskytovatelů asistované reprodukce na světě, koupila nizozemského lídra v této oblasti Nij Group. Uvedly to Hospodářské noviny (HN). Kliniky FutureLife vlastní investiční fond Hartenberg Holding, který spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Cena transakce nebyla zveřejněna, podle informací HN ale půjde o vyšší stovky milionů.
Jozef Janov
Jozef Janov | Foto: Václav Kozák

Nij Group je největší soukromý poskytovatel asistované reprodukce v Nizozemsku, kde má desetiprocentní tržní podíl, napsaly HN. "Skládá se ze tří klinik: Geertgen, Linge a Barrahus," uvedl Jozef Janov, řídící partner Hartenberg Capital, který spravuje investice holdingu.

Skupina FutureLife se stane součástí velké evropské zdravotnické skupiny. Kromě klinik získá Hartenberg Capital rovněž internetovou lékárnu Serpha pro specializované léky k léčbě neplodnosti a velkoobchodního prodejce léků Legropharma.

"Pro nás je to největší akvizice, kterou FutureLife udělal," dodal Janov. Nizozemské kliniky podle něj dosáhnou obratu přes půl miliardy korun a EBITDA, tedy zisk před úroky, zdaněním a odpisy, je 70 milionů korun. Celá skupina FutureLife pak bude mít letos tržby zhruba 200 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Po španělské skupině IVI je FutureLife dvojkou na evropském trhu.

Skupina FutureLife působí po investici v Nizozemsku už v osmi evropských zemích. Vlastní kliniky také v Česku, na Slovensku, v Británii, Irsku, Rumunsku, Finsku a Estonsku. Celkem má v těchto zemích 42 klinik, na nichž se každoročně provede 39 000 cyklů umělého oplodnění. "V Evropě se díky nám narodí deset tisíc dětí ročně. Po akvizici nizozemských klinik to bude téměř 12 tisíc," uvedl Janov.

Česko díky vstřícným zákonům patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě. Na metody zvyšující úspěšnost asistované reprodukce si páry připlácejí. Zdravotní pojišťovny hradí pouze základní léčbu, jejíž úspěšnost zůstává na 20 procentech. Při základní léčbě se ženě odeberou vajíčka, jejímu partnerovi spermie a obojí je vloženo do speciálního roztoku. Pak už záleží jen na zárodečných buňkách, zda se spojí, nebo ne.

 

Právě se děje

Další zprávy