Fed: Americká ekonomika pokračuje v mírném růstu

ČTK ČTK
4. 3. 2015 20:50
Podle Béžové knihy ohlásilo šest distriktů mírný růst, většina ostatních regionů zažila nepatrné zlepšení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Federal Reserve

Washington - Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února rostla mírným tempem, přestože kruté zimní bouře v některých regionech ekonomickou aktivitu narušily. Ve většině regionů se zvyšoval prodej aut a obecně rostly výdaje spotřebitelů. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha to dnes uvedla americká centrální banka (Fed).

Podle zprávy, založené na dílčích hlášeních od Federálních rezervních bank ze všech dvanácti měnových distriktů, ohlásilo šest distriktů mírný růst. Většina ostatních regionů pak zažila nepatrné zlepšení. Navzdory sérii vážných sněhových bouří jsou optimističtí i podnikatelé v bostonském distriktu.

Většina oblastí zaznamenala růst výdajů spotřebitelů. Zvyšuje se také zájem o turistiku a solidní zisky čeká zpracovatelský sektor. Letecké společnosti v oblasti San Franciska se dokonce domnívají, že letošní rok pro ně bude rekordní.

Mzdové tlaky jsou ve většině oblastí nízké. Pouze u některých pracovních pozic, kde je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, firmy zvyšují mzdy, aby přilákaly kvalifikované zaměstnance. Fed přitom mzdové tlaky sleduje velmi pozorně, aby zjistil, zda se nezačíná zvyšovat i tlak na růst inflace spotřebitelských cen.

Fed rovněž upozornil, že těžaři ropy a plynu v některých oblastech plánují letos snížení kapitálových výdajů. To podle analytiků ukazuje, že na odvětví mají negativní dopad nízké ceny energií.

Středeční zpráva bude jedním ze základů pro jednání měnového výboru Fedu na jeho příštím zasedání, které se bude konat 17. a 18. března. Ekonomové očekávají, že Fed by mohl kolem poloviny letošního roku zahájit zvyšování základních úrokových sazeb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy