Vraťme superhrubou mzdu i EET a vyhoďme úředníky. Experti radí, kde najít 80 miliard

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
1. 2. 2022 6:15
Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) trvá na tom, že se mu oproti původnímu návrhu rozpočtu, který sestavovala předchozí vláda, podaří snížit výdaje o 80 miliard. Jenže kde škrtat a kde naopak určitě ne? Aktuálně.cz se na to zeptalo ekonomů i šéfů významných firem nebo organizací. Poradili například omezit dotace pro firmy, zrušit některé úřady nebo slevy. Pomoci však může i návrat EET.
Radim Jančura
Radim Jančura | Foto: Jakub Plíhal

Majitel firmy RegioJet Radim Jančura - investujme do železnic

1. Poraďte vládě, kde ušetřit 80 miliard.

Nejen v podnikání, ale i ve správě státu je často mnohem snazší hledat nové příjmy než neustále ořezávat náklady. A to aniž by měla firma zdražovat své výrobky (což díky konkurenci nelze) nebo stát zvyšovat daně. Elektronická evidence tržeb se stala politickou, nikoliv ekonomickou otázkou, přitom tento nástroj funguje v různých formách ve většině států Evropské unie.

Další citlivě politickou otázkou je zneužívání alternativní formy zaměstnávání, ať už dohodou o provedení práce, nebo fakturací u osob samostatně výdělečně činných. Někdo má zdanění své práce včetně odvodů práce 50 procent, jiný jen 12 až 15 procent. To není spravedlivé.

2. Na čem by stát naopak za žádných okolností šetřit neměl?

Zaprvé školství, ovšem pod jednou podmínkou - že nebudeme pouze plošně zvyšovat platy učitelů, musíme se zbavit i těch nejhorších nebo už demotivovaných. Jak je nahradit? Pedagogická fakulta byla často vysokou školou posledního výběru. Proč požadovat pedagogické minimum u nových učitelů, kteří absolvovali kvalitnější fakulty a mají chuť a dar učit?

Zadruhé investice do infrastruktury, zejména té železniční, ale pod podmínkou, že vedení Správy železnic nebude odměňováno za to, kolik utratilo, ale o kolik se zvedly počty cestujících.

 

Právě se děje

Další zprávy