Ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová - nešetřeme na výzkumu
1. Poraďte vládě, kde ušetřit 80 miliard.
Prostor pro úspory nabízí revize skutečných výdajů a těch, které letos opravdu budou utraceny. V minulosti byla u některých položek rozpočtu oproti skutečnosti vyšší čísla - například výdaje státu za externí služby. Některé výdaje se také nestihnou realizovat kvůli rozpočtovému provizoriu a pokynu ministerstva financí. Je potřeba dát pozor na to, aby se to nedotklo závazkovaných výdajů nebo to neohrozilo programy důležité pro růst naší ekonomiky do budoucna.
Ministři by měli ve svých resortech udělat důkladnou revizi a hledat úspory v hospodaření a efektivnosti, nedávat plošné či nepřiměřené odměny. Každá další miliarda se bude v tomto roce hledat už velmi těžko, většina výdajů je dána zákony a nastaveným systémem.
Navyšování výdajů a výpadky v daních z posledních let nelze v rychlosti snadno zvrátit. Vláda musí ale zahájit kroky, které jasně povedou k zefektivnění státní správy, její digitalizaci, změně systému rozhodování a legislativním úpravám. To zjednoduší podnikání, ale i nároky na stát. Do státní správy by se měly také zavést měřitelné cíle v podobě KPI (ukazatele výkonnosti - pozn. red.), podle kterých by se dalo určovat odměňování manažerů, ředitelů, náměstků či ministrů.
2. Na čem by stát naopak za žádných okolností šetřit neměl?
Šetřit se nesmí tam, kde hrozí podkopání dlouhodobého ekonomického růstu a plnění programového prohlášení vlády. Prioritou by mělo být vzdělávání, digitalizace státu a firem, budování infrastruktury, podpora výzkumu a vývoje a udržitelnosti. Investice do těchto oblastí nám pomohou dostat se mezi moderní vyspělé země.
Když budu konkrétnější, letošní rok je jeden z nejhorších z pohledu podpory aplikovaného výzkumu, jelikož předchozí vláda za poslední tři roky snížila podporu o 40 procent. Letos je na tuto oblast ve státním rozpočtu minimum prostředků a paradoxně tak stát "ušetří". Ale na nesprávném místě.
Další konkrétní oblast, kde vláda rozhodně nemůže hledat úspory, jsou třeba takzvané kompenzace nepřímých nákladů pro "odvětví ohrožená únikem uhlíku". Drastický růst cen energií se dotýká všech, vláda mluví o cílené pomoci, ale zatím nic nepředstavila. Pokud nechceme podkopávat konkurenceschopnost firem a chceme, aby podniky investovaly do zelené tranzice průmyslu, musí ministerstva životního prostředí, obchodu a průmyslu a financí vyjednat, aby byla tato položka v souladu se zákonem vyplacena.