Volání v EU bude dál bez poplatků. Brusel prodloužil bezplatný roaming do roku 2032

ČTK ČTK
9. 12. 2021 14:34
Zákazníci evropských telefonních operátorů budou moci volat ve všech zemích Evropské unie za stejné ceny jako doma nejméně do roku 2032. Na prodloužení dosavadních pravidel, která ruší roamingové poplatky, se ve čtvrtek dohodli zástupci členských států s Evropským parlamentem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Unie se na zrušení vysokých poplatků dohodla v roce 2017, tehdejší úprava ale platí jen do června příštího roku. Zástupci států proto s europoslanci vyjednávali o jejím prodloužení, na kterém se přes spory o detaily bez větších obtíží domluvili.

"Zákazníci i firmy budou moci nadále využívat tuto podstatnou výhodu, která je v souladu s jednou z našich základních hodnot - volným pohybem lidí v rámci EU," komentoval dohodu slovinský ministr pro administrativu Boštjan Koritnik, který vedl za členské země vyjednávání s europoslanci.

Zástupci Evropského parlamentu chtěli navíc prosadit výrazné omezení poplatků při volání do zahraničí, což se jim ale nakonec nepodařilo. Evropská komise ale podle čtvrteční dohody v roce 2023 zhodnotí, zda je namístě navrhnout jejich redukci nebo zákaz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy