Co čekat od nové Moneta Money Bank a proč se tak jmenuje? Chceme být českou bankou, říká její šéf

Janis Aliapulios Olga Skalková Janis Aliapulios, Olga Skalková
11. 5. 2016 7:30
Logo Moneta ponese každá desátá bankovní pobočka v Česku. Úkol zdůraznit vazbu na Česko nakonec zbyl na barvy, jimiž se dosavadní GE Money Bank prezentuje. Promítnutí změn do všech poboček potrvá ještě dva až tři měsíce.
Bankomat Moneta Money Bank
Bankomat Moneta Money Bank | Foto: Moneta Money Bank

Praha – GE Money Bank, čtvrtá největší banka v Česku podle počtu klientů a šestá podle objemu aktiv, se na začátku května změnila na Moneta Money Bank. "Jedno odpoledne jsme s managementem seděli a trápili jsme se nad tím jménem. Nakonec zvítězilo jméno, které se vyznačuje svou jednoduchostí," vysvětluje její generální ředitel Tomáš Spurný.

"Moneta je římská bohyně peněz a také bohyně paměti. Paměť je důležitá, protože jsme banka s dlouhou a úspěšnou historií," říká. Od jejího jména se odvozuje název pro peníze v řadě evropských jazyků.

Spurný už dříve řekl, že nový název má odrážet tři hlavní cíle – měl by signalizovat, že jde o českou banku, a líbit se nejen stávajícím klientům, ale také pomoci při získávání zákazníků konkurence. Úkol zdůraznit vazbu na Česko tak nakonec zbyl na barvy, jimiž se banka prezentuje. "Zvolili jsme kombinaci modré, bílé a červené. Jménem, které je mezinárodní, jsme zdůraznili, že nás vlastní zahraniční investoři, kteří nám dávají důvěru," vysvětluje Spurný.

Dosavadní majitel GE Money Bank, americký koncern General Electric, se loni v dubnu rozhodl, že utlumí většinu svých bankovních aktivit po světě, a dál se soustředí jen na průmysl. Před přímým prodejem české pobočky nakonec dostal přednost vstup na pražskou burzu - s jejími akciemi se tam obchoduje od pondělí.

Promítnutí změn do všech poboček potrvá ještě dva až tři měsíce. Klientů se změna nijak negativně nedotkne. Samozřejmě i nadále platí dosavadní čísla účtů, platební karty, smlouvy či další dokumenty.

Výběr nového názvu byl v Česku netradiční. Banka totiž nechala o nové značce před několika měsíci hlasovat i své klienty. Na výběr jim dala jména Bohemica Bank, Bohemia Money Bank, Felicia Bank, Xpera Bank či Opera Bank. Podle mluvčí banky Milady Veselé šetření mělo sloužit jako jeden z podkladů pro rozhodnutí. Jeho výsledek GE nezveřejnila.

Podle Spurného chce Moneta zůstat bankou, která má důležitou roli při financování českých domácností. "Cílem je mít podíl minimálně 20 procent na českém trhu nezajištěných úvěrů. Jsme výborně vybaveni z hlediska kapitálu a likvidity," říká. Dalším cílem je stát se primární bankou pro segment živnostníků, svobodných povolání a drobných podnikatelů. Klíčoví mají zůstat i klienti v zemědělství a přidružených oborech. Banka by chtěla proniknout i do sektorů, kde dosud nemá silnou pozici – jde například o výrobní sektor a exportní firmy.

Podrobnosti o nových službách a účtech zatím Spurný neupřesnil. „V naší strategii na další tři roky předpovídáme významné investice. V průběhu tohoto roku budeme inovovat takzvaný smart banking pro mobily a tablety. Ve druhé fázi bychom v té druhé vrstvě chtěli distribuovat úvěrové produkty, zejména je učinit online přístupné,“ říká. Další investice mají směřovat do obnovy bankomatové sítě – GE už nyní provozuje jednu z největších v republice. Firmu také čekají výdaje související s oddělením IT systémů od mateřské společnosti.

Spurný připomíná, že logo Moneta ponese každá desátá bankovní pobočka v Česku. Ani přes plánovanou digitalizaci ale banka v horizontu tří let neplánuje zásadní změnu pobočkové sítě. „Chceme být českou bankou, která zasahuje do komunit v tom pozitivním smyslu, že nás lidé znají v té dané lokalitě, že tam patříme a že se účastníme života v menších městech. Nejenže prodáváme naše produkty, ale že tam jsme také viditelní z pohledu občanské společnosti, dobrovolnické práce,“ nastiňuje.

Čtěte více v rozhovoru s Tomášem Spurným na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 50 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy