Centrální banka začala bojovat proti propadu koruny. Češi nakupují pro jistotu eura

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 4. 3. 2022 15:02
Česká národní banka začala intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Banka má z uplynulých let vysoké zásoby cizích měn, jejímž prodejem na trhu za koruny zvyšuje její kurz. Ten se začal v uplynulých dnech kvůli ruské agresi na Ukrajině propadat.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

ČNB má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné, uvedla banka na internetu. Další podrobnosti k operacím na podporu koruny banka nebude sdělovat.

Před směnárnami v centru Prahy se v posledních dnech začaly tvořit fronty zákazníků. Online deníku Aktuálně.cz někteří z nich sdělili, že se chystají kvůli rostoucímu kurzu nakoupit eura. Ředitel sítě směnáren Interchange Marek Nácovský však Aktuálně.cz ve středu sdělil, že žádný výrazněji zvýšený zájem klientů nepozorují.

"Tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost centrální banky reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování kurzu," uvedla banka. Další podrobnosti k operacím na podporu koruny banka nebude sdělovat.

Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám prudce oslabuje zhruba od pondělí 21. února. Tehdy ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající nezávislost území na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty, samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Ve čtvrtek 24. února pak Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Aktuálně je kurz koruny zhruba 25,85 koruny za euro.

Koruna obchodování začala oslabováním, po intervencích ČNB obrátila směr. V pátek byla kolem 11. hodiny dopoledne proti čtvrtku k euru silnější o 15 haléřů na 25,62 koruny za euro.

"ČNB se prozatím daří držet českou měnu pod hladinou 26,00 koruny za euro, kam se koruna podívala 2. března. Zdá se tedy, že hladinu 26,00 koruny za euro bude centrální banka bránit jako maximálně možnou a prodejem deviz z vlastních rezerv bude korunu udržovat pod touto hranicí," řekl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

ČNB se rozhodla korunu bránit intervencemi na trhu při zachování režimu 'řízeného plování' kurzu (managed floating). "To znamená, že nedává trhu žádný závazek bránit kurz na konkrétní úrovni. Na druhou stranu tím, že kurz začala bránit v okolí 25,90 koruny za euro, dala poměrně jasně najevo, že oslabování za hranici 26,00 koruny za euro je pro ni těžko představitelné," uvedl analytik Patria Finance Jan Bureš.

Naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny a kurz tak držela kolem 27 korun za euro.

 

Právě se děje

Další zprávy