Česku hrozí prodražení dluhu, agentura Fitch zemi předpovídá nižší rating

ČTK ČTK
7. 5. 2022 14:29
Prestižní mezinárodní instituce varuje, že českou ekonomiku čekají těžší časy. Ve svém novém posudku zrevidovala její výhled ze "stabilního" na "negativní".
Sídlo ratingové agentury Standard and Poor's v New Yorku.
Sídlo ratingové agentury Standard and Poor's v New Yorku. | Foto: Reuters

Společnost Fitch Ratings sice potvrdila dosavadní hodnocení republiky stupněm AA-, avšak zhoršila svou prognózu. Známka podle ní Česku poklesne, pokud ohlášené odstřihávání od ruských energetických surovin vyvolá recesi a následné hospodářské turbulence. Propad ratingu hrozí také v případě, že se vládě nepodaří ozdravit veřejné finance.

Hodnocení je důležitým vodítkem pro investory, ukazuje jim, jaká je pravděpodobnost, že daná země bude schopna dostát všem svým závazkům  a splácet půjčky. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na úroky. Pokud se známka země nachází ve spekulativním pásmu, nesmějí do jejích státních dluhopisů investovat velcí hráči, například penzijní fondy.

Česko nemuselo negativnímu ekonomickému výhledu čelit bezmála čtvrt století. Agentura Fitch mu známku naposledy zhoršila v roce 1997, o rok později to pak udělal i další významný hodnotitel Standard & Poor’s.

Ke svému současnému rozhodnutí Fitch dospěla na základě očekávaného nižšího hospodářského růstu Česka, silných inflačních tlaků, kterým čelí zdejší ekonomika, a také vlivem vyšších rizik, která souvisejí se závislostí na ruských surovinách. Boj s inflací a náklady na pomoc Ukrajině podle agentury významně zatíží státní rozpočet.

Standard & Poor’s naopak minulý týden pro zemi potvrdila dosavadní rating i výhled. Dlouhodobý korunový dluh Česka hodnotí stupněm AA, dluh v cizích měnách AA-.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy