Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Česká kvalita: firmy prokázaly, že kvalitu dělat umí

Národní politika kvality
14. 11. 2014 11:06
Potvrzují to názory spotřebitelů i výsledky kontrol ČOI a nyní to potvrdily i testy nezávislých zkušeben: Výrobky a služby od českých firem jsou skutečně kvalitní!
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček předává ocenění Česká kvalita - Czech Made předsedovi Sdružení nájemníků ČR Janu Tarabovi
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček předává ocenění Česká kvalita - Czech Made předsedovi Sdružení nájemníků ČR Janu Tarabovi | Foto: Národní politika kvality

Ty nejlepší byly oceněny na Galavečeru s Českou kvalitou, kde 18 výrobků a služeb získalo právo nést některou ze značek v Programu Česká kvalita. V době, kdy dramaticky stoupá počet odhalených nebezpečných výrobků na českém trhu, jsou tato ocenění nejen skvělou orientací pro spotřebitele při nákupu kvalitního zboží, ale i dokladem, že české firmy jsou schopny dodávat produkty plně srovnatelné se světovou špičkou.

Výrobky a služby, které získají právo používat některou ze značek v Programu Česká kvalita, musí v přísných testech akreditovaných zkušeben prokázat, že jsou nadstandardně kvalitní, absolutně bezpečné pro spotřebitele. Díky průběžné kontrole ve výrobě i v obchodní síti mohou zákazníkům garantovat špičkovou kvalitu trvale. Nabídnou tak nejen absolutní jistotu při nákupu spotřebitelům, ale udělená značka je pro firmu i výbornou reklamou a nástrojem marketingu.

Certifikát Česká kvalita - ESČ si od předsedy Rady kvality Roberta Szurmana převzal Jiří Němeček ze společnosti KOPOS Kolín
Certifikát Česká kvalita - ESČ si od předsedy Rady kvality Roberta Szurmana převzal Jiří Němeček ze společnosti KOPOS Kolín | Foto: Národní politika kvality


"Program Česká kvalita, který naše ministerstvo zaštiťuje, je jedním z nástrojů, jak ochránit spotřebitele před nekvalitními a zejména nebezpečnými výrobky na trhu. Důležitá je samozřejmě i kontrolní činnost ČOI, ale prevence je vždy lepší, než represe. A dobrovolné nezávislé ověřování kvality umožňuje zákazníkům bezrizikové nákupy a pro české firmy je dokladem vynikající úrovně jejich produkce a výbornou reklamou," říká Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu.

Množství nebezpečných výrobků na trhu roste

Nejen na český, ale na celý evropský trh přichází velké množství výrobků, které nesplňují kvalitativní, a často ani nejdůležitější bezpečnostní parametry. Ty, které jsou zdraví a životu nebezpečné, jsou monitorovány evropským systémem RAPEX, který soustřeďuje nálezy kontrolních orgánů v zemích EU. A přestože kontrolní orgány mohou prověřit jen zanedbatelné procento ze všech produktů na trhu, počet nahlášených nebezpečných výrobků neustále roste.

"Situace na trhu se skutečně mění k horšímu. Počet zdraví a životu nebezpečných výrobků nahlášených Českou obchodní inspekcí do evropského systému RAPEX v roce 2013 vzrostl meziročně na trojnásobek," říká Jan Taraba, ředitel Národního střediska podpory kvality. "A protože není ve finančních možnostech žádného státu prověřit všechny výrobky, které přichází na trh, zbývá jen jediná možnost, jak se spotřebitelé můžou chránit: nezávislé značky kvality. V naší zemi jsou sdružené v Programu Česká kvalita " dodává Jan Taraba.

Orientace je možná jen podle značek kvality

 Nezávislé značení kvality skutečně zaručuje spotřebiteli, že nakoupí bezpečný a nadstandardně kvalitní výrobek. Jeden problém ale zatím neumožňuje plně využít potenciál, který by Program Česká kvalita mohl nabídnout spotřebitelům i českým firmám: jen malé procento z výrobků nabízených českými obchody má právo být označeno značkou kvality.

"Výrobci a obchodníci zatím necítí dostatečný tlak spotřebitelů na kvalitu a bezpečnost nabízeného zboží. A dokud nebude existovat dostatečně silná poptávka po výrobcích označených Českou kvalitou, nebudou firmy dobrovolné ověřování kvality využívat. Přeci jen pro získání značky musí uhradit náklady na testování v akreditované zkušebně a i když to nejsou žádné závratné částky, tak žádný podnikatel nevydává rád víc peněz, než musí. Těch osvícených, kteří si uvědomují, že se jim investice do ověření kvality vrátí, je zatím bohužel málo," vysvětluje Robert Szurman, předseda Rady kvality.

Je tedy především nutné seznámit spotřebitele s riziky, která jim při nákupu spotřebního zboží hrozí, aby vyvinuli tlak na výrobce a obchodníky v zájmu zlepšení kvality zboží na trhu. Nebezpečí hrozící při nákupu spotřebního zboží je totiž mnohem zákeřnější, než u potravin, protože následky používání např. textilu s karcinogenními barvivy, nebo hraček s ftaláty se projeví až po delším čase. Podle RAPEXu jsou přitom nejnebezpečnější právě oděvy, textil a hračky, které tvoří dohromady polovinu nebezpečných výrobků na trhu. A komplikace, které mohou zavinit, jsou opravdu velmi vážné: způsobují vážná chronická onemocnění (alergie, astma, rakovinu), často i s trvalými následky. Samostatnou kategorií jsou pak nekvalitní dětské botičky, díky kterým celá třetina dětí přichází do prvních tříd s – často nenávratně – poškozenýma nohama.

Oceněné výrobky a služby
Oceněné výrobky a služby | Foto: Národní politika kvality

18 nově oceněných výrobků a služeb na Galavečeru s Českou kvalitou je samozřejmě jen kapkou v moři těch nekvalitních. Pokud jim ale spotřebitelé začnou dávat přednost a budou kvalitu důsledně vyžadovat, situace postupně bude měnit k lepšímu. Program Česká kvalita je důležitou částí této cesty ke kvalitě.

www.ceskakvalita.cz

Česká kvalita
Česká kvalita | Foto: Národní politika kvality
 

Právě se děje

Další zprávy