Modří versus oranžoví. Kdo víc zadlužil váš kraj?

Petr Kučera Petr Kučera , Karel Toman
20. 9. 2012 6:00
Přehledná grafika ukazuje, jak se vyvíjelo zadlužení krajů za vlády ODS a ČSSD
Zahájení kampaně ČSSD v Brně.
Zahájení kampaně ČSSD v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas z ODS odstartoval počátkem září krajskou volební kampaň obviněním, že hejtmani z opoziční ČSSD kraje nebývale zadlužili. ČSSD ho za to vzápětí nařkla z další "řecké lži".

Kdo má tedy pravdu? Online deník Aktuálně.cz získal exkluzivní čísla od ratingové agentury Czech Credit Bureau (CCB). Její analýza dokazuje, že premiér Nečas spíš přestřelil.

Hejtmani ČSSD sice kraje zadlužují o něco málo rychleji než dříve ODS, děje se tak ale v dramaticky odlišných makroekonomických podmínkách. Zatímco "modří" vládli krajům v konjunktuře, "oranžoví" hejtmani se kvůli vládním škrtům museli citelně uskromnit.

Mezi jednotlivými kraji je však potřeba rozlišovat. Na jedné straně je tu Středočeský kraj, kde zděděný dluh zhruba jedné miliardy nafoukl hejtman David Rath za pouhé tři roky na téměř čtyři miliardy. Na straně druhé je Jihočeský kraj, kde se pod "oranžovým" hejtmanem naopak dluh skoro o polovinu snížil. Přitom ODS za své vlády zděděný dluh nesnížila v žádném z krajů.

Zvláštní případ je pak Plzeňský kraj. Ten za hejtmanů z ODS i ČSSD hospodařil úplně bez úvěrů, přesto dokázal nadprůměrně investovat.

Srovnání obou etap ztěžuje fakt, že zatímco u hejtmanů z ODS známe výsledky za všechny čtyři roky jejich vlády nad kraji, u ČSSD jsou zatím uzavřeny pouze roky tři, protože ten letošní ještě neskončil. Aby bylo srovnání aspoň trochu fér, museli jsme proto porovnávat průměrné roční zadlužení. Jak upozornil deník Insider, je tu jisté riziko, že se dluh krajů za letošní rok zvýší o něco víc.

Srovnání také komplikuje fakt, že zatímco dnes všem krajům (Prahu do nich nepočítáme) vládnou oranžoví, v letech 2004 až 2008 měla modrá nadvláda výjimku v Jihomoravském kraji, kterému panoval lidovec Stanislav Juránek.

Projděte si podrobnou grafiku (pod ní najdete i diskusi k tématu): 

Právě se děje

Další zprávy