Modří versus oranžoví. Kdo víc zadlužil váš kraj?

Petr Kučera Petr Kučera, Karel Toman
20. 9. 2012 6:00
Přehledná grafika ukazuje, jak se vyvíjelo zadlužení krajů za vlády ODS a ČSSD
Zahájení kampaně ČSSD v Brně.
Zahájení kampaně ČSSD v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas z ODS odstartoval počátkem září krajskou volební kampaň obviněním, že hejtmani z opoziční ČSSD kraje nebývale zadlužili. ČSSD ho za to vzápětí nařkla z další "řecké lži".

Kdo má tedy pravdu? Online deník Aktuálně.cz získal exkluzivní čísla od ratingové agentury Czech Credit Bureau (CCB). Její analýza dokazuje, že premiér Nečas spíš přestřelil.

Hejtmani ČSSD sice kraje zadlužují o něco málo rychleji než dříve ODS, děje se tak ale v dramaticky odlišných makroekonomických podmínkách. Zatímco "modří" vládli krajům v konjunktuře, "oranžoví" hejtmani se kvůli vládním škrtům museli citelně uskromnit.

Mezi jednotlivými kraji je však potřeba rozlišovat. Na jedné straně je tu Středočeský kraj, kde zděděný dluh zhruba jedné miliardy nafoukl hejtman David Rath za pouhé tři roky na téměř čtyři miliardy. Na straně druhé je Jihočeský kraj, kde se pod "oranžovým" hejtmanem naopak dluh skoro o polovinu snížil. Přitom ODS za své vlády zděděný dluh nesnížila v žádném z krajů.

Zvláštní případ je pak Plzeňský kraj. Ten za hejtmanů z ODS i ČSSD hospodařil úplně bez úvěrů, přesto dokázal nadprůměrně investovat.

Srovnání obou etap ztěžuje fakt, že zatímco u hejtmanů z ODS známe výsledky za všechny čtyři roky jejich vlády nad kraji, u ČSSD jsou zatím uzavřeny pouze roky tři, protože ten letošní ještě neskončil. Aby bylo srovnání aspoň trochu fér, museli jsme proto porovnávat průměrné roční zadlužení. Jak upozornil deník Insider, je tu jisté riziko, že se dluh krajů za letošní rok zvýší o něco víc.

Srovnání také komplikuje fakt, že zatímco dnes všem krajům (Prahu do nich nepočítáme) vládnou oranžoví, v letech 2004 až 2008 měla modrá nadvláda výjimku v Jihomoravském kraji, kterému panoval lidovec Stanislav Juránek.

Projděte si podrobnou grafiku (pod ní najdete i diskusi k tématu): 
ekonomika domácí Aktuálně.cz peníze politika volby krajské volby regiony dluh kraje hejtman ODS ČSSD zadluženost samospráva státní rozpočet Středočeský kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj krajské volby 2012 Krajské volby 2012 - ČSSD v Královéhradeckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Ústeckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Jihočeském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Jihomoravském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Libereckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Pardubickém kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Jihočeském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Olomouckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Libereckém kraji Krajské volby 2012 - ODS ve Zlínském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Ústeckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Královéhradeckém kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Moravskoslezském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Karlovarském kraji Krajské volby 2012 - ODS v kraji Vysočina Krajské volby 2012 - ČSSD ve Zlínském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Plzeňském kraji Krajské volby 2012 v Jihočeském kraji Krajské volby 2012 v Plzeňském kraji Krajské volby 2012 ve Zlínském kraji Krajské volby 2012 - ODS ve Středočeském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Olomouckém kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v kraji Vysočina Krajské volby 2012 - ODS v Karlovarském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD ve Středočeském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Plzeňském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Moravskoslezském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Pardubickém kraji Krajské volby 2012 ve Středočeském kraji Krajské volby 2012 v Ústeckém kraji Krajské volby 2012 v Královéhradeckém kraji Krajské volby 2012 v Moravskoslezském kraji Krajské volby 2012 v Karlovarském kraji Krajské volby 2012 - KDU-ČSL v Jihomoravském kraji Krajské volby 2012 v Libereckém kraji Krajské volby 2012 v kraji Vysočina Volby 2012 Prezidentské volby USA 2012 Petr Nečas

Právě se děje

před 10 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy