Modří versus oranžoví. Kdo víc zadlužil váš kraj?

Petr Kučera Petr Kučera, Karel Toman
20. 9. 2012 6:00
Přehledná grafika ukazuje, jak se vyvíjelo zadlužení krajů za vlády ODS a ČSSD
Zahájení kampaně ČSSD v Brně.
Zahájení kampaně ČSSD v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas z ODS odstartoval počátkem září krajskou volební kampaň obviněním, že hejtmani z opoziční ČSSD kraje nebývale zadlužili. ČSSD ho za to vzápětí nařkla z další "řecké lži".

Kdo má tedy pravdu? Online deník Aktuálně.cz získal exkluzivní čísla od ratingové agentury Czech Credit Bureau (CCB). Její analýza dokazuje, že premiér Nečas spíš přestřelil.

Hejtmani ČSSD sice kraje zadlužují o něco málo rychleji než dříve ODS, děje se tak ale v dramaticky odlišných makroekonomických podmínkách. Zatímco "modří" vládli krajům v konjunktuře, "oranžoví" hejtmani se kvůli vládním škrtům museli citelně uskromnit.

Mezi jednotlivými kraji je však potřeba rozlišovat. Na jedné straně je tu Středočeský kraj, kde zděděný dluh zhruba jedné miliardy nafoukl hejtman David Rath za pouhé tři roky na téměř čtyři miliardy. Na straně druhé je Jihočeský kraj, kde se pod "oranžovým" hejtmanem naopak dluh skoro o polovinu snížil. Přitom ODS za své vlády zděděný dluh nesnížila v žádném z krajů.

Zvláštní případ je pak Plzeňský kraj. Ten za hejtmanů z ODS i ČSSD hospodařil úplně bez úvěrů, přesto dokázal nadprůměrně investovat.

Srovnání obou etap ztěžuje fakt, že zatímco u hejtmanů z ODS známe výsledky za všechny čtyři roky jejich vlády nad kraji, u ČSSD jsou zatím uzavřeny pouze roky tři, protože ten letošní ještě neskončil. Aby bylo srovnání aspoň trochu fér, museli jsme proto porovnávat průměrné roční zadlužení. Jak upozornil deník Insider, je tu jisté riziko, že se dluh krajů za letošní rok zvýší o něco víc.

Srovnání také komplikuje fakt, že zatímco dnes všem krajům (Prahu do nich nepočítáme) vládnou oranžoví, v letech 2004 až 2008 měla modrá nadvláda výjimku v Jihomoravském kraji, kterému panoval lidovec Stanislav Juránek.

Projděte si podrobnou grafiku (pod ní najdete i diskusi k tématu): 
ekonomika domácí Aktuálně.cz peníze politika volby krajské volby regiony dluh kraje hejtman ODS ČSSD zadluženost samospráva státní rozpočet Středočeský kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj krajské volby 2012 Krajské volby 2012 - ČSSD v Královéhradeckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Ústeckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Jihočeském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Jihomoravském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Libereckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Pardubickém kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Jihočeském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Olomouckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Libereckém kraji Krajské volby 2012 - ODS ve Zlínském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Ústeckém kraji Krajské volby 2012 - ODS v Královéhradeckém kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Moravskoslezském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Karlovarském kraji Krajské volby 2012 - ODS v kraji Vysočina Krajské volby 2012 - ČSSD ve Zlínském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Plzeňském kraji Krajské volby 2012 v Jihočeském kraji Krajské volby 2012 v Plzeňském kraji Krajské volby 2012 ve Zlínském kraji Krajské volby 2012 - ODS ve Středočeském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Olomouckém kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v kraji Vysočina Krajské volby 2012 - ODS v Karlovarském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD ve Středočeském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Plzeňském kraji Krajské volby 2012 - ODS v Moravskoslezském kraji Krajské volby 2012 - ČSSD v Pardubickém kraji Krajské volby 2012 ve Středočeském kraji Krajské volby 2012 v Ústeckém kraji Krajské volby 2012 v Královéhradeckém kraji Krajské volby 2012 v Moravskoslezském kraji Krajské volby 2012 v Karlovarském kraji Krajské volby 2012 - KDU-ČSL v Jihomoravském kraji Krajské volby 2012 v Libereckém kraji Krajské volby 2012 v kraji Vysočina Volby 2012 Prezidentské volby USA 2012 Petr Nečas

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy