Do ciziny míří každý rok české zbraně za pět miliard

ČTK ČTK
22. 5. 2013 11:30
Hlavními překážkami pro výrobce jsou nízká domácí poptávka a problémy s licencemi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Obrat českých firem v oblasti vojenského materiálu v posledních letech stagnuje na úrovni zhruba deseti miliard ročně. Na export jde zhruba polovina.

Na veletrzích bezpečnostních technologií Idet a Pyros/Isetv Brně to řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Jiří Hynek.

České firmy se podle asociace kvůli nízké poptávce v tuzemsku orientují zejména na export. "Bohužel zde naráží na neochotu ministerstva zahraničních věcí dát souhlas s některými exporty vojenského materiálu," uvádí Hynek.

Doma navíc chybí poptávka

Růstu podle něj brání také problémy s udělováním tranzitních licencí okolními zeměmi na přepravu vojenského materiálu z ČR námořní cestou. "To, že nemáme volný přístup k moři, spolu se zbytečně přísným systémem udělování národních exportních licencí může snižovat náš export až o třicet procent," zdůrazňuje.

Stejně tak dodává, že české ministerstvo obrany v některých případech poptává zahraniční výrobky, přestože existuje ve stejném oboru kvalitní český výrobce.

"Máme firmy, kde až 99 procent jejich obratu tvoří export a na tuzemském trhu se prosazují s velkými obtížemi. Přitom se bez tuzemské reference exportuje jen velmi těžko," vysvětluje.

Podle údajů asociace zaměstnávají české zbrojařské firmy asi 25 tisíc lidí, z toho pět tisíc přímo ve výrobě. Před rokem 1989 pracovalo v oboru 150 tisíc osob. "Vysoký podíl tvoří vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci, kterých je asi dvacet procent," upřesňuje Hynek.

Foto: Ilegální výroba zbraní na Filipínách:


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy