Diskriminace po Česku: Kreditní karta není pro staré

Tomáš Fránek
13. 5. 2011 11:35
Veřejný ochránce práv prošetřuje případy diskriminace v Česku
Foto: MasterCard

Brno - Lidé, kterým je přes sedmdesát let, mají stejné právo na získání kreditní karty jako další zájemci o bankovní služby v Česku.

A pokud banky odmítají kreditní karty starým lidem dát, zasahují do jejich lidské důstojnosti a jde o diskriminaci. Potvrdil to veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, který sleduje případy diskriminace v Česku.

Varvařovský už letos prošetřoval případ, kdy firma chtěla po pracovnici ze Slovenska chtěla, aby raději používala češtinu nebo spor o to, zda vodní pólo mohou hrát v Česku v amatérských soutěžích i lidé z dalších zemí Evropské unie.

Nesmíte odmítat

V případě kreditní karty se na veřejné ochránce práv obrátil muž z Prahy, který chtěl získat na základě informací z reklamního letáku O2 Citi kreditní kartu a také Citi ČSA kreditní kartu.

„V obou případech mu byla tato služba odmítnuta, s odůvodněním, že překročil horní věkovou hranici 70 let," uvedl ve své zprávě Varvařovský.

Podle něj jde ale o diskriminaci, nevydání karty nejde odůvodnit jenom odkazem na věk a úvěrové riziko, banky musí zkoumat i další informace o tom, zda klient může kartu splácet.

„Protože vyloučení osob starších 70 let představuje značný zásah do jejich důstojnosti, došel ochránce k závěru, že se v rámci snahy o eliminaci úvěrového rizika jedná o nepřiměřený požadavek," uvedl Varvařovský.

Ten potvrdil i to, že diskriminací je i to, že se v amatérském sportu omezují počty sportovců z jiných zemí Evropské unie než je Česko. Varvařovský totiž dostal stížnost na postup svazu vodního póla, který omezil počet cizinců ve všech svých oddílech.

Nejde zakázat slovenštinu

„Obecný zákaz diskriminace z důvodu státní příslušnosti se vztahuje i na oblast čistě amatérského sportu," rozhodl Varvařovský.

Ten dostal i stížnost ženy ze Slovenska, které její nadřízená v písemném hodnocení práce napsala, že by uvítala používání češtiny jako úředního jazyka.

Podle Varvařovského ale zakázat užívání jiného jazyka než češtiny na pracovišti nejde.

„Úplný zákaz používání slovenštiny na pracovišti - například při komunikaci s kolegy taktéž mluvícími slovensky, popř. při telefonických hovorech nesouvisejících se zaměstnáním vedených ve slovenském jazyce, by znamenal diskriminaci z důvodu národnosti v rozporu s antidiskriminačním právem," uvedl ombudsman.


 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy