Ceny v eurozóně opět rostou. K říjnové inflaci přispěla hlavně dražší zelenina

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
16. 11. 2015 12:13
Meziročně se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily o 0,1 procenta, v celé osmadvacítce stagnovaly. K mírné inflaci v měnové unii přispělo hlavně zdražování zeleniny a služeb v restauracích či kavárnách, dále naopak klesají ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu.
Nakupování. Ilustrační foto
Nakupování. Ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Brusel - Eurozóna se v říjnu vrátila k mírné inflaci. Podle pondělních dat Eurostatu se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 0,1 procenta. V celé Evropské unii byly na nule, zatímco v září - podobně jako ve skupině zemí platících eurem - klesaly o 0,1 procenta.

Nyní k růstu cen nejvíce přispělo zdražování zeleniny, jídel nebo nápojů v restauracích a kavárnách. Naopak ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu nadále tlačí inflaci směrem dolů. Pokud by se ceny energií do inflace nepočítaly, činil by meziroční růst cen v eurozóně 1,2 procenta.

Z celé EU zůstalo minulý měsíc v deflaci třináct zemí. Nejvíce klesají ceny na Kypru, a to o 1,8 procenta, o více než procento se ceny snížily také v Rumunsku, Bulharsku a ve Slovinsku. Naopak na Maltě inflace činila 1,6 procenta a v Belgii 1,2 procenta. V České republice spotřebitelské ceny stouply o 0,2 procenta.

Cíl? Dvě procenta

S poklesem spotřebitelských cen se eurozóna potýkala především na počátku tohoto roku, v lednu 2015 ceny meziročně klesaly o 0,6 procenta. Znovu ceny začaly růst v květnu 2015, od té doby se inflace pohybuje mezi 0,1 až 0,3 procenta. Výjimku tvořilo již zmíněné září, kdy se měnová unie vrátila do deflace.

Cílem Evropské centrální banky přitom je, aby se meziroční inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty.

Ve snaze odvrátit deflaci proto od letošního března provádí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, v rámci kterého dochází k rozsáhlým nákupům státních dluhopisů. Banka tak pumpuje do finančního systému asi 60 miliard eur měsíčně, tyto peníze mají podpořit spotřebu a investice. Od vyšší poptávky si pak ECB slibuje i růst cen.

Kvantitativní uvolňování by mělo trvat nejméně do příštího září. Šéf ECB Mario Draghi ovšem na říjnovém zasedání banky signalizoval možné rozšíření programu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy