Nejvyšší budovou Česka se AZ Tower stane koncem března

Věra Tůmová
14. 3. 2013 18:00
Brno na svou nejvyšší budovu ČR stále ještě čeká. Má být ale už brzy
Foto: Properity

Brno - Mrakodrap AZ Tower bude nejvyšší budovou v zemi nejdříve až koncem března. Původně se tak mělo stát ještě v závěru roku 2012.

Kvůli počasí se ale instalace sedmimetrové konstrukce na vrcholu budovy, která tak bude mít celkovou výšku 111 metrů, odsunula nejprve na konec února a nyní ještě o měsíc později.
 
Výšková budova AZ Tower by se podle vyjádření Petra Teplého ze společnosti Properity, která je jedním z investorů projektu, měla stát nejvyšší v zemi v druhé polovině března.

Kolauduje se postupně

Již nyní ale podle Petra Teplého probíhá postupná kolaudace jednotlivých částí. Celá budova by pak měla být dokončena a zkolaudována k poslednímu dubnovému dni.

Podívejte se, jak bude vypadat žebříček nejvyšších budov v České republice po dokončení AZ Tower ve fotogalerii vlevo vedle článku.

Celkový účet za nejvyšší mrakodrap v Česku se nyní odhaduje na 800 milionů korun. V tuto chvíli je podle Petra Teplého prodáno přes 60 procent všech prostor budovy.

Většina firem i jednotlivců, kteří mají o byt či sídlo v AZ Tower zájem, přitom ale dávají přednost vlastnictví před pronájmem.

"V tom jsme myslím unikátní. Jinde si firmy mohou například kancelářské prostory pronajmout, my je nabízíme i k prodeji," uvedl Petr Teplý pro tiskovou agenturu ČTK.

Byty, restaurace, kanceláře i autoservis

Koupi tedy volí i zájemci o byty. V nabídce bylo 17 apartmánů, volné jsou již pouze dva. Za cenu 16 milionů korun bez DPH je prodaný i největší z nich, mezonetový byt o rozloze 330 metrů čtverečních, který bude ve 28. a 29. patře budovy.

V prvním až třetím patře mrakodrapu bude obchodní pasáž včetně restaurace a fitness centra o rozloze 1350 metrů čtverečních a autosalonu s autoservisem. V ostatních podlažích vzniknou kanceláře, v nejvyšším třicátém patře technické zázemí. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 275 aut.

V současnosti je zatím stále ještě nejvyšší budovou v Česku kancelářský věžový dům City Tower v Praze na Pankráci. Měří 109 metrů a má 27 nadzemních podlaží. Společnost ECM dostavěla budovu v roce 2008, podle posledních dostupných údajů činila investice zhruba 90 milionů eur (nyní přibližně 2,3 miliard korun).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 30 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy