Mrazy zámkové dlažbě nesvědčí, jak se bránit poškození?

td
20. 2. 2012 10:56
Kvůli mrazu se může zámková dlažba propadnout, oprava je ale snadná a prevence může pomoci
Terezka Horáková
Terezka Horáková | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Velké mrazy, které provázely letošní zimu, potrápily nejen silničáře a veřejné silnice, ale jistě zanechaly jizvy i na rodinných domech a jejich zařízeních. Škody se většinou v plné míře objeví až po zmizení sněhu. Na vině je nejen mráz, ale střídání teplot, led a námraza. Takovou zkouškou projde pouze kvalitní materiál, velké nebezpečí hrozí například zámkovým dlažbám na příjezdových cestách a terasách rodinných domů.

Mráz může poškodit dlažbu, oprava je ale snadná

Plocha zámkové dlažby se může kvůli mrazu na některých místech zvednout, nebo naopak propadnout. V takovém případě je oprava nezbytná, naštěstí ale nepředstavuje žádný velký problém. Propadliny stačí jednoduše dosypat štěrkem nebo pískem, aby se rozdíl vyrovnal a dlažba byla opět jako nová.

Stejně lze postupovat i při opravách propadlých dlaždic. Na usazení jednotlivých kusů dlažby je vhodné použít gumovou palici. Problém může u zámkové dlažby vzniknout i při podsklepení její plochy. Skrz dlažbu totiž poměrně snadno pronikne voda a může se dostat až do sklepa.

Opravy dlažby nechte na jaro, zima patří prevenci

Popraskání zámkové dlažby by hrozit nemělo, pokud ji pokládal profesionál. Základním pravidel u pokládky je totiž zvolení správného podkladu, který nesmí být z betonu. Pokud je, hrozí majiteli nutnost vážnější rekonstrukce celé plochy dlažby. Nejvhodnější dobou pro opravy dlažby je jaro, zima patří jen preventivním opatřením v podobě odklízení sněhu a ledu. Už při nákupu a výběru dlažby se hodí preferovat mrazuvzdorné typy dlaždic.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy