Návod občas nestačí, naučte se správně ovládat frézu

td
10. 2. 2012 8:55
Sněhová fréza ušetří mnoho práce a sil, při ovládání ale myslete na bezpečnost sebe i okolí
Foto: Aktuálně.cz

Konečně jste zahodili lopatu a pořídili si praktickou sněžnou frézu, ale nejste si jistí, jak s ní správně zacházet? Přečtení manuálu občas není vše, při práci s jakýmkoli motorovým strojem je třeba se držet několika bezpečnostních pravidel. Někdy je lepší nespoléhat se pouze na selský rozum a držet se rad odborníka, jakým je například Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton.

Bezpečnost na prvním místě

Pozornost si zaslouží už způsob, jakým se na práci s frézou obléknete. „Vždy noste čepici a vhodné rukavice, které vás zahřejí a zároveň neomezují v bezpečném ovládání stroje. Oděv by neměl mít plandající rukávy a nohavice, respektive části, které by se mohly zamotat do běžícího stroje, což se týká i dlouhých vlasů, které raději schovejte pod čepici," radí Bureš.

Samozřejmostí je vzhledem k mrazu také pevná obuv s protiskluzovou podrážkou. Pokud potřebujete doplnit do motoru benzín, nalévejte ho opatrně do chladného motoru a vyberte si dobře odvětrávané místo bez zdrojů většího tepla.

Nezapomínejte na opatrnost

„Statisticky nejčastější zranění při práci s frézou vznikají při čištění frézy od zbytků sněhu" tvrdí Radovan Bureš.

Proto by měl být při manipulaci motor vždy vypnutý, do frézy radši nesahejte rukou, ale použijte smetáček. Je vhodné dbát nejen na bezpečnost sebe sama, ale i na ostatních kolemjdoucích. Fréza totiž občas zachytí a poté vymrští drobné kamínky nebo led, který může někoho zranit. Celkovou manipulaci s frézou usnadňují vhodné podmínky jako je dobrá viditelnost a dostatek světla.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy