Knihovny ještě nevyšly z módy, pořiďte si nějakou

Andrea Berniová
5. 3. 2012 4:38
Dobře uspořádaná knihovna usnadní hledání a knihy, o které se pečuje, vydrží dlouho
Foto: Ludvík Hradilek

Dříve byly domácí knihovničky skoro v každém obývacím pokoji. Dnes už je to jinak. Ale dobře vybraná knihovna a v ní úhledně srovnané knihy dodají každému pokoji útulnější vzhled. Knihovnu můžete mít s dvířky nebo bez nich. Musíte ale počítat s tím, že do knihovny bez dvířek se dostane více prachu.

Rozestupy mezi jednotlivými poličkami se liší. Můžete si nechat vyrobit knihovnu na míru podle velikosti knih, které do ní hodláte umístit. Pokud rádi a často v knihkupectví kupujete nové knihy, pořiďte si o něco větší knihovnu, než potřebujete nyní, aby se našlo místo i na nové přírůstky. A jestli máte knih opravdu hodně, tak proč si nepořídit velkou knihovnu rovnou po celé jedné stěně místnosti?

O knihy je potřeba se starat

Pokud nechcete, aby všechny knihy brzy vypadaly stejně - tedy vybledle - určitě nedávejte knihovnu na místo, kam po velkou část dne svítí slunce. Hřbety knih by brzy přišly o svou barvu. Knihy také nesnášejí vlhké prostředí. Jejich listy brzy nasají vlhkost ze vzduchu a zvlní se. Také pozor na pachy. Až si jednou budete chtít v klidu otevřít knihu, určitě vás nepotěší zápach kouře nebo smaženého jídla, který nedávno absorbovala. K očišťování knih od prachu se nejlépe hodí široký čistý malířský štětec, kterým knihy otřete. Prachovka totiž prach jen rozvíří a ten se vzápětí na knihách usadí znovu.

Jak je rozmístit do knihovny?

Co se týče umisťování knih, je nejlepší stavět je nastojato a dávat ty těžší do spodních poliček. Nábytek totiž také nemusí vydržet všechno. Efektně působí knihy srovnané podle velikosti, ale někomu více vyhovuje tematické řazení. Zajímavým prvkem vaší knihovny může být zarážka na knihy.

Nejenže její pomocí můžete oddělit hororové knihy od těch kuchařských, ale působí i jako moderní doplněk. Můžete koupit třeba zarážky vyřezávané ze dřeva do podoby zvířat, ale i kovové. Ty znázorňují člověka jakoby podpírajícího knihy, které bude zarážka držet.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy