Bambusový hrnek z Albertu uvolňuje formaldehyd, varuje ministerstvo

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2019 14:50
Ministerstvo zdravotnictví varuje před bambusovým hrnkem z Číny, ze kterého se při běžném používání uvolňuje vysoké množství formaldehydu. Látka může způsobit například podráždění nebo alergické reakce. Prodejce Albert výrobek stáhl z trhu. Informovala o tom mluvčí ministerstva Gabriela Štepanyová.
Závadný bambusový hrnek.
Závadný bambusový hrnek. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

"Zákazníkům se velmi omlouváme. Výrobek jsme stáhli z prodeje neprodleně po zjištění závady a nyní již není v našich prodejnách dostupný. K pochybení došlo na straně výrobce, se kterým jsme okamžitě ukončili spolupráci. Zákazníky prosíme, aby se řídili instrukcemi Ministerstva zdravotnictví. Pokud si výrobek koupili, mohou jej ve kterémkoli z našich hypermarketů vrátit a dostanou zpět peníze," uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Hrnek Out of the Blue KG krémové barvy má průměr 9×13 centimetrů. Na vnější straně je dekor s obrázky tukanů, ananasů a listů. Má barevné silikonové víčko a objímku. Je na něm nalepena etiketa s údaji o dovozci a symboly pro používání výrobku. Uvnitř hrnku je volně uložená papírová etiketa s vícejazyčným upozorněním.

"Laboratorními testy bylo prokázáno, že bambusový hrnek za předvídatelných podmínek použití uvolňuje formaldehyd v množství 140 ± 14 mg / kg simulantu," uvádí ministerstvo. Limit (15 mg formaldehydu / kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen.

Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy