Elektromobilů na českém trhu přibývá. K dobíječkám míří víc aut, nabíjení zdražuje

ČTK ČTK
8. 8. 2022 13:20
Elektrických aut na českém trhu přibývá, provozovatelé dobíječek hlásí, že ke stojanům míří čím dál více aut. Relace u rychlodobíječek v posledních měsících zdražily.
Foto: Škoda Auto

Provozovatelé dobíjecích stanic pro elektromobily evidují za letošní první pololetí meziroční nárůst počtu nabíjení. Může za to především zvyšující se počet elektromobilů, ale i rozšiřující se síť dobíjecích stanic.

Podle Svazu dovozců automobilů (SDA) za letošních prvních sedm měsíců počet registrovaných elektromobilů vzrostl o více než 56 procent na 2229 kusů. K 30. červnu letošního roku bylo v České republice registrováno 12 183 osobních bateriových elektrických vozidel, vyplývá z informací na webu ČistáDoprava.cz.

Největší dobíjecí síť patří v Česku společnosti ČEZ. Její dobíjecí stanice dodaly 2,1 milionu kilowatthodin (kWh), o téměř půl milionu více než loni, jde tak o meziroční nárůst o třetinu. "Trend je jasný, elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc ročně a veřejná dobíjecí infrastruktura na to musí být připravena. Nám se letos daří držet rychlé tempo výstavby a zahušťování veřejné sítě po celé zemi," řekl místopředseda představenstva společnosti Pavel Cyrani. V místech s vysokou frekvencí dopravy a poptávkou po rychlém dobíjení bude ČEZ podle něj pokračovat ve výstavbě stanic s výkony nad 150 kW.

Vyšší zájem zákazníků o dobíjení eviduje také E.ON. "Jsme už na více než dvojnásobku počtu dobití a už za první půlrok se blížíme k počtu dobití za celý loňský rok," řekl mluvčí Roman Šperňák. Podobný trend je podle něj i v odebrané energii. "I tady vidíme nárůst oproti minulému roku. Jen za první půlrok letošního roku odebrali řidiči elektromobilů z naší sítě téměř 2,5násobek energie loňského prvního pololetí," dodal Šperňák.

Počet zákazníků roste také Pražské energetice (PRE), za první pololetí jich podle mluvčího Karla Hanzelky přibylo 131 procent. "U našich dobíjecích stanic roste i spotřeba elektrické energie. Meziroční porovnání prvního pololetí vykazuje nárůst o více než sto procent. Je to dáno rozrůstajícím se elektromobilním vozovým parkem, rostoucím počtem dobíjecích stanic a logicky i narůstajícím počtem zákazníků a dobíjecích čipů v jejich držení," dodal Hanzelka.

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice nadále roste. Podle statistiky, kterou nyní zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), bylo ke konci loňského roku v ČR 944 veřejných dobíjecích stanic s 1841 dobíjecími body.

ČEZ si vytyčil do roku 2025 dosažení hranice 800 provozovaných stojanů. Letos očekává výrazné překročení čtyři milionů kWh odebrané energie, nyní provozuje 448 stojanů, u kterých může v jednu chvíli nabíjet skoro 900 aut. E.ON drive chce mít letos ve veřejné sítí 300 dobíjecích stanic. PRE v současnosti provozuje celkem 416 veřejných dobíjecích stanic.

Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu je v tuzemsku kolem 7600 čerpacích stanic, veřejně přístupných je asi 4000 z nich. Převážná většina z nich nabízí tradiční paliva, tedy benzin a naftu.

Nabíjení elektromobilu ale v posledních měsících postupně zdražuje. U rychlonabíjecí stanice ČEZ vyjde neregistrovaného zákazníka na 9,50 koruny za kWh. Registrovaný zákazník zaplatí za jednu kilowatthodinu o dvě koruny méně. U E.ON zaplatí neregistrovaný zákazník podle druhu dobíječky od 9,90 do 16,90 koruny za kWh. Spotřeba závisí na konkrétním modelu elektromobilu. Registrovaný zákazník zaplatí vždy o dvě koruny za kWh méně. Litr nafty nyní stojí průměrně 44,23 koruny, litr benzinu Natural 95 43,18 koruny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy