Ekonomika

před 19 hodinami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do Jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
17. 1. 2020 6:47

Volkswagen kupuje pětinu čínského výrobce baterií do elektroaut, na tamním trhu chce do pěti let prodat 1,5 milionu vozů

Společnost Volkswagen AG by podle agentury Reuters měla převzít 20procentní podíl ve firmě Kuo-süan High-tech. Pokud se obchod uskuteční, stal by se Kuo-süan High-tech prvním čínským výrobcem baterií v majetku německé automobilky. Ta tím urychluje svůj vstup na čínský trh s elektromobily. Do pěti let chce VW v Číně prodávat 1,5 milionu nových elektromobilů ročně. 

Zdroj: Reuters
17. 1. 2020 6:17

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za poslední bezmála tři dekády

V loňském roce hrubý domácí produkt Číny vzrostl jen o 6,1 procenta, což bylo nejméně za 29 let. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínský statistický úřad. Růst HDP v roce 2018 činil 6,6 procenta.

Nejnovější statistické údaje odpovídají očekáváním analytiků i cíli vytyčenému vládou v podobě šesti až 6,5 procenta. Oslabila průmyslová výroba, spotřebitelské výdaje i investice, podotkla agentura AP.

Čína v roce 2010 díky rychlé hospodářské expanzi vystřídala na postu druhé největší ekonomiky světa Japonsko. Hospodářský růst v Číně však zpomaloval vzhledem ke klesající domácí poptávce a také obchodním sporům se Spojenými státy.

USA a Čína ve středu podepsaly počáteční dohodu, která zmírňuje jejich obchodní válku trvající 18 měsíců. Čína se v dohodě zavázala nakoupit v příštích dvou letech z USA navíc zboží za 200 miliard USD (4,5 bilionu korun) výměnou za zrušení plánovaného zvýšení některých amerických cel. Nicméně zavedené vyšší celní sazby obou stran zůstávají v platnosti.

Zdroj: ČTK
Pokračovat