před 9 hodinami

Slovensko bude podle ministra hospodářství Sulíka platit za plyn v eurech

Slovensko bude podle ministra hospodářství Richarda Sulíka nadále platit ruskému plynárenskému koncernu Gazprom za nakupovaný zemní plyn v eurech, příslušná platba bude následně převedena na ruble. Sulík dnes novinářům také řekl, že země dostává nadprůměrné množství ruského plynu, který do země proudí také z České republiky.

"Budeme platit v eurech na euroúčet v Gazprombank, tam to bude proměněno na ruble a ruble půjdou dál do Gazpromu. S tou další operací my už nic nemáme. Pro nás je rozhodující, že budeme platit v eurech do Gazprombank," řekl Sulík.

Slovenský ministr hospodářství v dubnu připouštěl platby za plyn v rublech, jak to nově vyžaduje Moskva. Sulík za to čelil kritice některých kolegů z vládní koalice. Gazprom před třemi týdny zastavil tok suroviny do Polska a Bulharska. Zdůvodnil to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, což obě evropské společnosti označily za porušení smluv.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Těžba ropy v Rusku v dubnu klesla o devět procent, nejvíce od rozpadu SSSR

Těžba ropy v Rusku v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla téměř o devět procent, zejména kvůli dopadu sankcí, které západní země uvalily na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Pokles těžby je přitom nejvyšší od rozpadu Sovětského svazu na začátku 90. let. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se s odvolává na údaje skupiny OPEC+, zahrnující Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Těžba celé skupiny OPEC+ pak byla v dubnu o 2,6 milionu barelů nižší, než stanovuje její dohoda o těžbě.

Rusko v dubnu podle zprávy vytěžilo 9,16 milionu barelů denně. To bylo o 860.000 barelů denně méně než v březnu a téměř 1,2 milionu barelů pod těžbou Saúdské Arábie, největšího producenta kartelu OPEC. Rusko také těžilo o 1,28 milionu barelů denně méně, než mu umožňuje dohoda OPEC+.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Hrad by měl mít v rozpočtu na příští rok proti letošku o 22 milionů víc

Kancelář prezidenta republiky by měla dostat na příští rok do rozpočtu proti letošku asi o 22 milionů korun víc. Hospodařit by měla s celkovými výdaji 420,2 milionu proti letošní schválené částce 398,4 milionu korun. Počítá s tím návrh základních údajů rozpočtu Hradu, který bude ve středu projednávat sněmovní rozpočtový výbor. 

Prezidentská kancelář patří mezi takzvané parlamentní kapitoly, jimž návrh základních parametrů rozpočtu na následující rok schvaluje již na jaře sněmovní rozpočtový výbor. Loni vynaložil Hrad celkem 620 milionů korun.

Navýšený rozpočet počítá například s částkou 900 tisíc korun kvůli zákonu o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce. Mandát současné hlavy státu Miloše Zemana skončí příští rok v březnu. Podle zákona má nárok na rentu 50 tisíc korun měsíčně a na víceúčelovou paušální náhradu rovněž 50 tisíc korun měsíčně. Od dubna do prosince 2023 jde o celkovou částku 900 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
před 12 hodinami

Cena plynu pro evropský trh dál klesá, polevily obavy z nedostatku suroviny

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dál snižuje, megawatthodina (MWh) se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes dopoledne pohybovala kolem 92 eur (2273 Kč). Trh se už tolik neobává, že surovina z Ruska přestane proudit, protože Evropská komise (EK) vyjasnila, jak mohou velcí evropští odběratelé za ruský plyn platit, aniž by porušili západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Krátce před polednem se cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu pohybovala v TTF kolem 92,30 eura (2280 Kč), a proti předchozímu dni tak vykazovala pokles přibližně o půl procenta. Předtím klesla až k 87 eurům za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh směrodatné.

Zdroj: ČTK
před 13 hodinami

Bez růstu sazeb by inflace byla 20 až 25 procent a kurz 30 korun za euro, prohlásil Rusnok

Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, byla by nyní inflace v České republice podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka minimálně mezi 20 až 25 procenty a kurz koruny by byl 30 korun za euro. Rusnok to dnes řekl na Diskuzním fóru ČNB na Univerzitě Hradec Králové. Poznamenal, že jde z jeho strany o spekulaci, kterou si může dovolit jako "skoro emeritní guvernér". Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Kurz koruny je nyní pod 25 korunami za euro.

Podle Rusnoka nemá cenu se ekonometricky zabývat počítáním, kde by inflace a kurz mohly být bez růstu úrokových sazeb. Na podporu svého vyjádření zmínil Estonsko, které je podle něj relativně stabilizovanou zemí eurozóny, má nulovou úrokovou sazbu, nemusí řešit vliv kurzu a inflaci má 19 procent.

Zdroj: ČTK
před 14 hodinami

Musk se zdráhá firmu Twitter převzít, dokud nebude jasno o falešných účtech

Americký podnikatel a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk chce po společnosti Twitter důkaz, že podíl falešných a robotických účtů na této síti je pod pěti procenty. Bez toho se zdráhá firmu převzít. Napsal to dnes na svém twitterovém účtu, když odpovídal jinému uživateli. Musk za společnost Twitter v dubnu nabídl zhruba 44 miliard dolarů (přes bilion Kč).

V pondělí si Musk vyměnil několik tweetů s šéfem Twitteru Paragem Agrawalem, který se snažil vysvětlit, jak jeho podnik bojuje proti falešným účtům. Agrawal také napsal, že odhady soustavně naznačovaly, že podíl takových účtů je do pěti procent z celku.

Musk ale na pondělní konferenci v Miami věnované technologiím podle zdrojů agentury Bloomberg odhadl, že z celkových zhruba 229 milionů twitterových účtů jich je falešných minimálně 20 procent. Skutečný podíl je ale podle Muska možná ještě mnohem vyšší. Musk také naznačil, že by za Twitter nejraději zaplatil méně než 44 miliard USD. Za nižší cenu se podle něj dá o převzetí mluvit, napsal Bloomberg.

Zdroj: ČTK
před 14 hodinami

Růst ekonomiky EU meziměsíčně zpomalil na 0,4 procenta. Meziroční růst zrychlil

Růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zpomalil na 0,4 procenta, uvedl Eurostat. Meziroční růst zrychlil na 5,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 16 hodinami

Den daňové svobody bude letos 17. června, o osm dní dříve než loni

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 17. června, loni to bylo 25. června. Češi tak budou letos na stát pracovat 167 dní, tedy o osm dní méně než loni. Informoval o tom dnes Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Letošní den daňové svobody bude v Česku podle institutu přesto o deset dní později, než je průměr zemí OECD. Nejdříve daňová svoboda letos nastala již tradičně v Irsku, a to 25. března. Následovalo Švýcarsko 7. května. Nejdéle na stát pracují letos ve Francii. Tam den daňové svobody nastane 26. července.

Zdroj: ČTK
16. 5. 2022 16:51

Izrael zvyšuje těžbu plynu a surovinu chce dodávat i do Evropy

Izrael zvyšuje těžbu zemního plynu z moře a v nadcházejících měsících chce uzavřít smlouvu o dodávkách do Evropy, která se snaží omezit závislost na dodávkách této suroviny z Ruska. Izrael plánuje v nejbližších letech zdvojnásobit těžbu z nynějších 20 miliard asi na 40 miliard metrů krychlových v rámci rozšíření současných projektů a zahájení těžby na nových polích. S odvoláním na představitele odvětví to uvedla agentura Reuters.

Izrael v současnosti dodává plyn na domácí trh a prostřednictvím místní sítě plynovodů do Egypta a Jordánska. Většina nových dodávek má být určena pro Evropu.

Zdroj: ČTK
16. 5. 2022 11:22

Růst české ekonomiky bude letos 1,9 procenta, uvádí prognóza Evropské komise

Růst české ekonomiky letos bude činit jen 1,9, procenta, a bude tedy slabší než průměr Evropské unie. Uvedla to ve své pravidelné prognóze o hospodářském vývoji v Evropské unii Evropská komise. Výrazně tak snížila svůj únorový odhad, který činil 4,4 procenta. Růst v České republice bude podle komise brzdit nejistota a zvyšování cen.

Loni podle komise české hospodářství vzrostlo o 3,3 procenta. Příští rok Brusel očekává růst české ekonomiky o 2,7 procenta. To už je o čtyři desetiny procentního bodu více než průměr celé sedmadvacítky.

Letošní růst ekonomiky Evropské unie bude podle prognózy proti původním odhadům výrazně pomalejší, zejména kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajině. Ta nyní očekává růst hrubého domácího produktu sedmadvacítky o 2,7 procenta, zatímco krátce před začátkem války v únoru předpovídala čtyři procenta.

Zdroj: ČTK
Pokračovat