Paříž - Devítimiliardový zisk dnes oznámila francouzská elektrárenská společnost EDF. Ten ale zastínilo jiné oznámení: firma nepřevezme společnost British Energy.
S cenovkou 12 miliard liber to měla být dosud největší akvizice EDF, firma ale překvapivě obrátila.
To by mohlo zpozdit plány Britů na obnovení jaderného programu, uvedla agentura Reuters.
British Energy, částečně vlastněná státem, pokrývá asi pětinu britské spotřeby elektřiny. Je klíčovým hráčem pro budování nových jaderných elektráren, kterým vláda letos dala zelenou.
Od EDF se čekalo financování nových reaktorů. A také know-how: firma je největším producentem jaderné energie na světě, se svými 58 reaktory pokrývá čtyři pětiny spotřeby Francie.
Oznámení, že se akvizice neuskuteční, přišlo dlouho po uzávěrce francouzských novin. Některé tak o expanzi informují na prvních stranách. "Francouzský jaderný průmysl dobývá Evropu," hlásí například dnešní list Le Figaro.
Námluvy mohou pokračovat
Není to první velká akvizice, ze které sešlo. EDF, které rozhodně nechybí volné prostředky, už dříve projevila zájem mimo jiné o španělskou společnost Iberdola.
Námluvám s British Energy ale nemusí být konec. "Potvrzuji naši ambicí být významným hráčem v jaderném znovuzrození Británie. Pracovali jsme na tom tři roky a přijali jsme opatření, abychom cíl splnili," prohlásil dnes šéf EDF Pierre Gadonneix.
Podle něj ale teď pro expanzi do Británie nejsou vhodné finanční podmínky.
Někteří akcionáři British Energy chtěli převzetí zablokovat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké jednáním. Vyjednávání ale podle těchto zdrojů budou pokračovat.
EDF je podle tržní hodnoty největší evropskou elektrárenskou společností. Letos v prvním pololetí měla provozní zisk více než devět miliard eur, tedy lepší, než se čekalo. Tržby přesáhly 32 miliard eur.
Společnost je pod státní kontrolou, na burze je jen menší část jejích akcií.
Čtěte také:
Osa Paříž-Londýn funguje. Francie spasí britský atom
ČEZ: Větší Temelín je na hlad po elektřině ideální