Washington - Proč se draví dinosauři tyranosaurové vyvinuli jenom na severní polokouli? - ptali se dlouhá léta vědci. Teď už to vědí: Tito draví dinosauři žili i na jižní polokouli, jenom to nikdo nemohl dokázat. Až nyní.
V pátečním vydání odborného časopisu Science informují britští a australští paleontologové, že našli třiceticentimetrovou stydkou kost, která určila patřila tyranosaurovi. Objevili ji na jihu Austrálie v oblasti nazvané Dinosaur Cove (Dinosauří zátoka), kde vědci už více než sto let nacházejí zkamenělé dinosauří kostry.
V tomto případě Roger Benson z Cambridgeské univerzity s kolegy našel ve vrstvě staré přibližně 110 milionů let kost, kterou určili jako patřící předchůdci nejznámějšího dravého dinosaura zvaného Tyrannosaurus rex. "Podobnost se dá určit s velkou jistotou, protože tyranosauři měli velmi typické kyčle," uvedl Benson v tiskové zprávě.
Zatím jen číslo
Nový tyranosaurus dostal zatím jenom číslo NMV P186069. Byl mnohem menší než obrovský Tyrannosaurus rex. V tomto případě zvíře mohlo dosahovat délky tří metrů (i s ocasem) a vážit mohlo kolem osmdesáti kilogramů.
A vědci už mají další problém: Proč se gigantický T. rex, dlouhý dvanáct metrů a vážící čtyři tuny, objevil někdy před 70 miliony let jenom na severní polokouli, kdežto na jižní části Země se tyranosauři nevyvinuli do dravců obřích velikostí.
Odpověď dá další výzkum: možná byly na jihu zeměkoule jiné podmínky. Anebo se ukáže, že i takto položená otázka je předčasná, protože - kdo ví - možná se v Austrálii, na jihu Afriky nebo v Jižní Americe se klidně ještě kosti velkého dravého tyranosaura najdou v budoucnu.