Rath, společně s premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem, oznámil, že nová vyhláška o úhradách péče má začít platit od 1. dubna.
Podle nynější vyhlášky jsou úhrady za zdravotní péči o tři procenta vyšší než loni. Předpis stanovuje i limity. Za jejich překročení hrozí sankce a krácení úhrad. Současně se zvedly ceny lékařské práce. Tři procenta peněz navíc tak na stejné množství zákroků jako loni podle kritiků předpisu prý rozhodně stačit nebudou. Někteří lékaři začali proto pacienty odmítat.
Lékařům chybí debata
Lékařům odmítajícím ministrovu politiku vadí, že nová vyhláška byla opět připravena bez veřejné diskuse. "Ministr to nejdříve připraví, prosadí a pak teprve říká, jestli máme nějaké připomínky. V ostatních evropských zemích to bývá naopak, každé změně předchází veřejná debata. Pan ministr se chová jako malý Trautenberk," řekl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Zástupci krizového štábu vnímají Rathovy kroky jako nesystematické, neboť podle nich změnu vyhlášky připravil až pod hrozbou demonstrací.
Demonstrace bude
Demonstraci, která je svolána na pražské Staroměstské náměstí na 24. února, nehodlá Sdružení praktických lékařů rušit. "Demonstraci bychom odvolali jedině v případě, že by se ministr rozhodl odstoupit," řekl novinářům jeho místopředseda Jan Jelínek.
Ohlášenou změnu vyhlášky chápou zástupci krizového štábu jako potvrzení toho, že mají pravdu. Jelínek připomněl, že zatím nikdo neví, co vlastně bude změna obsahovat. "I kdyby byla nová vyhláška z jejich pohledu lepší, nynější bude platit celé první čtvrtletí a dopad na lékaře přijde teprve dodatečně."
Ze všech kroků, které ministr zdravotnictví za dobu svého působení ve funkci provedl, vadí zdravotníkům nejvíce vyhláška o úhradách péče na první pololetí. Postavila se proti ní lékařská sdružení, stomatologická komora a Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje asi 160 menších zařízení.#reklama
Rath dnes také uvedl, že lékaři dostanou od 1. dubna více peněz na péči díky lepším výsledkům Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Zástupci protestujících zdravotníků to komentovali tím, že výsledky VZP musí být lepší, protože lékaři museli omezit péči a pojišťovna tak nemusela za řadu výkonů platit.