"Zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství," kritizuje ANO Babiš

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
17. 2. 2019 11:44
Premiér Andrej Babiš zahájil strategii catch all party. Chce, aby jeho hnutí ANO už nemělo pověst politického uskupení pro důchodce. Teď má v plánu cílit na všechny voliče. Řekl to v neděli dopoledne na sněmu hnutí ANO. 
Sledujte vysílání ze sněmu hnutí ANO na DVTV. | Video: DVTV

Předseda vlády ve svém projevu, který trval skoro 50 minut, slíbil skoro 400 kilometrů nových silnic, zastavení množíren psů, investice, více peněz lidem a řadu dalších věcí.

Kritizoval Evropskou komisi či "divoký" vývoj v zemi v 90. letech po sametové revoluci, která ukončila totalitní nadvládu komunistů. Během 90. let a později Babiš zbohatl, získal Agrofert a postupně ovládl i několik někdejších státních firem.

Ve svém vystoupení se předseda ANO opřel se i do praktik, které se mu v hnutí nelíbí. Babiš chce post šéfa politického uskupení obhájit, proto znovu kandiduje do jeho čela. Nemá protikandidáta a jeho volba, která se podle programu uskuteční v neděli odpoledne, by měla proběhnout hladce.

"Byl bych rád, kdyby naši kritici už neříkali, že jsme divný. No, my nejsme divný," prohlásil premiér, když vysvětloval, že mu nyní jde o to, aby oslovil co nejširší škálu voličů. Tomu odpovídala i jeho řeč, ve které sliboval lepší podmínky zaměstnancům i drobným podnikatelům.

Babiš připustil, že ekonomika zpomaluje, ale nepovažuje to za vážný problém. V programu, který na akci v pražském Chodově delegátům představil, proto hlavně sliboval více peněz. A to nejen do zmíněných silnic. Premiér hovořil například i o zvyšování mezd, zjednodušení daní, dotace podnikatelům, omezení sociálních dávek či třeba digitalizaci.

"Mám šetření v genech"

Navzdory tomu, co všechno ANO slibuje, však Babiše podle jeho slov rozčiluje, když mu kritici vytýkají, že jeho vláda plýtvá. "Já osobně mám šetření v genech," prohlásil před delegáty s tím, že některé věci ale stát musí udělat.

"Někdo snad nechce, abychom navyšovali peníze důchodcům, platy učitelům a sestřičkám?" pokračoval premiér. Upozornil na to, že společně s ministryní financí Alenou Schillerovou mají v plánu donutit kolegy ve vládě, kdy část nákladů v rozpočtech pro svá ministerstva seškrtali. Hlavním programem podle předsedy ANO bude "nebát se, nekrást a šetřit".

Poměrně významnou část projevu premiér věnoval i kritice svých chyb a pak také přešlapům kolegů v regionech. Na jedné straně Babiš hájil demokratické postupy v ANO, na druhé si vytýkal, že nedostatečně prověřoval některé kandidáty a funkcionáře. "Věřím, že zůstaneme nejsilnější politickou silou v zemi. A to i přes některé chyby, které jsme zejména v personální oblasti udělali - včetně mě. V minulosti jsem dostatečně neprověřil kandidáty, které jsem doporučoval našim kolegům. Teď už si dávám větší pozor," slíbil předseda.

Video: ANO musí zaujmout i mladé voliče

Podívejte se na projev ostravského primátora Tomáše Macury na sněmu hnutí ANO. | Video:

Stydím se za to, jaké lidi vybírají naše krajské organizace

V samotném hnutí pak premiérovi vadí rozmáhající se "papalášské praktiky". "Víte, jak často kritizuji kumulaci funkcí, zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství. To se začíná objevovat i u nás," vzkázal v poslední části své řeči premiér členům ANO. Konkrétně zmínil "primátorské espézetky, milionové superby a podobné nesmysly".

"Když to čtu v médiích, jsem naštvaný a stydím se za to, jaké lidi vybírají naše krajské organizace," přiznal Babiš. Vadí mu, že členové ANO jsou v předvolební kampani málo aktivní, když sami nekandidují, nezakládají nové stranické buňky a mají problémy s přijímáním nových členů. "U některých organizací vidíme snahu privatizovat krajské organizace," pokračoval ve výčtu nedostatků.

Cíl je vyhrát evropské volby

V nejbližší době se podle něj ANO musí zaměřit na evropské volby. Ty se konají v květnu a hnutí má ambici je vyhrát. Premiérovi jde především o to, aby v budoucnu v Evropské unii národní státy měly větší slovo. A také o to, aby se do parlamentu nedostali europoslanci, kteří Babiše kritizují.  

"Udávají mě na základně vylhaných argumentů… Je to trapné a nechutné…Proto musíme v evropských volbách uspět, aby se tam tito lidé už nedostali," prohlásil Babiš.

Zmíněná kritika se v posledních měsících týká především jeho možného střetu zájmů. EU totiž zpřísnila pohled na případy střetu zájmů a Evropská komise aktuálně prošetřuje, zda se tento problém netýká i samotného Babiše. Ten sice svůj někdejší holding Agrofert převedl do svěřenských fondů, ale to by podle evropských právníků nemuselo stačit, protože i tak má zájem na tom, aby podniky profitovaly. Pokud komise řekne, že český předseda vlády je ve střetu zájmů, pak může Agrofert přijít o dotace z EU.

V EU Babiš považuje za svého spojence V4 a odmítá, aby Evropa zasahovala do dění v Maďarsku a dalších zemí. Zastal se premiéra Maďarska Viktora Orbána a pochválil ho za nedávný projev v Evropském parlamentu. "Hodnotím to pragmaticky. Máme spoustu stejných názorů. Je to člověk, který je v politice 30 let a zažil v Evropě různé situace," uvedl Babiš. Mohl mít také projev v Evropském parlamentu, ale dal přednost jiným aktivitám. 

Video: Faltýnkův projev na sjezdu ANO: Jsem rád za každý hlas

Sledujte vysílání ze sněmu hnutí ANO na DVTV. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy