Na tandemu Babiše a Faltýnka v ANO se zřejmě nic nezmění. Vokřál vyklízí pozici

ČTK ČTK
9. 2. 2019 7:32
Místopředseda hnutí ANO a bývalý primátor Brna Petr Vokřál se asi vzdá kandidatury na prvního místopředsedu hnutí. Vokřál dostal nominaci od jihomoravské organizace. Podle něj ale více nominací dostal současný statutární místopředseda Jaroslav Faltýnek, který má i více předpokladů k obhájení funkce. Vokřál chce spíš usilovat o post řadového místopředsedy, kterým je nyní. Sněm bude 17. února. Pozici předsedy na něm bude obhajovat premiér Andrej Babiš.
Místopředseda hnutí ANO a bývalý primátor Brna Petr Vokřál.
Místopředseda hnutí ANO a bývalý primátor Brna Petr Vokřál. | Foto: ČTK

Vokřál se o možné kandidatuře rozhodne až před sněmem. "Nominace na prvního místopředsedu mě těší, ale Jaroslav Faltýnek získal nominací hned několik a já mám jen jedinou," řekl Vokřál. Větší problém ale vidí v něčem jiném. "Pravá ruka předsedy hnutí by měla být v Praze. Já žiju v Brně. Navíc ten člověk musí mít přístup do Sněmovny a poslaneckého klubu, což je důležité pro koordinování zájmů hnutí. To jsou aspekty, které já nesplňuju, ale pan Faltýnek to splňuje," uvedl Vokřál. Svůj názor ale ještě probere s lidmi z jihomoravské organizace.

Pokud by se Vokřál kandidatury na statutárního zástupce předsedy vzdal, chtěl by obhájit post řadového místopředsedy. "Chtěl bych se věnovat regionální politice. Příští rok jsou krajské volby a i před těmi minulými jsem spolupracoval na přípravě klíčových tezí pro volební program," uvedl politik, který byl čtyři roky primátorem Brna. Přestože ANO v Brně znovu vyhrálo volby, skončilo v opozici.

Vokřál je zastupitelem Brna i kraje, kde je ANO v koalici. Vokřál by také mohl být příští rok na předních místech kandidátky do krajských voleb. Podle něj ji ale hnutí sestaví až v závěru tohoto roku. Nevyloučil ani účast na kandidátce ve volbách do Evropského parlamentu, nejspíš by to ale nebyla žádná z předních pozic.

Spekuluje se také o tom, že by se Vokřál mohl stát ministrem některého z rezortů, které v menšinové vládě s ČSSD spravuje ANO. Spekuluje se o dopravě, školství nebo o místním rozvoji. Vokřál ale zatím nic nepotvrdil. "S premiérem jsem o tom mluvil. On se mě ptal, zda bych byl ochoten jít do Prahy. Já jsem řekl, že je škoda čekat se založenýma rukama na to, co se stane v Brně. A že pokud by měl zájem, může se mnou počítat, ale záleželo by na tom, o co by šlo a také o období. Sám bych se musel rozmyslet, ale zatím není žádná konkrétní nabídka na stole," zdůraznil Vokřál.

Podle něj je potřeba, aby hnutí o zlepšilo komunikaci ve směru k regionům. "Jinak funguje dobře, není to hnutí jednoho muže, jak se často tvrdí," řekl Vokřál, který například v prezidentské volbě otevřeně podpořil Jiřího Drahoše, zatímco Babiš preferoval Miloše Zemana.

Podle Vokřála je také potřeba, aby se hnutí nenechalo vytlačit opozičními stranami do pozice levicového hnutí. "Tím určitě nejsme. Musíme se profilovat na věcech jako třeba snaha o udržení daní nebo jejich snižování, na podpoře podnikatelů a vědy a výzkumu, což určitě nepatří do levicového spektra," dodal Vokřál.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy