Znásilnění může zabránit jedna otázka. České bary se to učily na mezinárodním kurzu

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
19. 12. 2018 7:31
V barech a klubech se chtějí lidé především bavit, někteří se chtějí seznámit. Hranice mezi flirtováním a obtěžováním však může být tenká. Obzvlášť v prostředí, kde se pije alkohol. V Praze a Brně proto v uplynulém roce proběhl pilotní projekt, při němž se sedmdesát zaměstnanců klubů učilo, jak předcházet sexuálnímu obtěžování a násilí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Zuzana vyrazila za zábavou do jednoho z brněnských klubů. Skončila však s traumatem, s nímž se ani po šesti letech zcela nevyrovnala. Na toaletách na ni zaútočil mladík a pokusil se ji znásilnit. Když volala o pomoc, nikdo ji neslyšel.

"Nakonec se mi podařilo ho vystrčit za dveře a zamknout je," popisuje dívka, která si nepřála uveřejnit své pravé jméno. Incident nikam nehlásila, dodnes o něm neřekla ani matce, před níž jinak nemá tajnosti. Personál klubu tehdy útok nijak neřešil, jen dal napadené led na modřiny.

Personál zábavních podniků se často setkává i s méně jednoznačnými případy sexuálního násilí, kdy může být hranice mezi flirtováním a obtěžováním nejasná. Přístup, jemuž se personál učí, toto respektuje. "Není nijak invazivní, primárně by měl situaci předejít," vysvětluje Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK, jež má v tuzemsku školení financované z evropských peněz na starost.

Nejde jen o znásilnění

Jedním z národních trenérů je Otakar Veselý, který v Brně proškolil personál pěti klubů. Zpočátku prý narážel na to, že když mluvil o sexuálním násilí, řada lidí si představovala pouze znásilnění nebo napadení.

"Chvíli trvalo, než jsme si ujasnili, co ten pojem znamená. Jde i o jemné nuance: stalkování, verbální napadání, osahávání v davu, nalévání alkoholu osobě, která už je opilá, abych ji dostal tam, kam chci," vysvětluje trenér a dodává, že s účastníky školení probíral také to, jak vypadá souhlas se sexem a že žena (i muž) si ho vždy může ještě rozmyslet.

Pomocí videí i modelových situací se personál během školení učil, na jaké detaily se má zaměřit a že mnohdy může potenciální oběti násilí pomoci jednoduchý dotaz. Nejeden barman už asi zažil situaci, kdy opilá dívka odchází z klubu s mužem, s nímž se seznámila až tam. Do jaké míry ví, co se kolem ní děje, není snadné odhadnout.

Veselý nastiňuje, co personál může v takové chvíli udělat. "Nemusím se dvou lidí ptát, jestli jsou pár, jestli se znají. Jen slečnu oslovím, protože už má dost, a zeptám se jí, jestli se má jak dostat domů, nebo zda nepotřebuje podat nealko," popisuje.

Kluby o školení nemají moc zájem

Když Kulhánek a jeho kolegové hledali kluby, které by se mohly do projektu zapojit, často prý naráželi na nezájem majitelů. Hlavně v Praze. "Říkali nám, že si toto téma řeší na úrovni ochranky a podobné školení nepotřebují."

Výjimkou byl v metropoli klub Rock Café, jehož vedení naopak školení uvítalo. "Zaměřujeme se hlavně na mladé lidi. Snažíme se na ně skrze kulturní různorodost nenásilně působit a pomáhat jim formovat své názory. Tohle do našeho konceptu zapadlo. Přišlo mi zajímavé vzdělávat i naše zaměstnance," vysvětluje ředitel klubu Lukáš Růžek a dodává, že bezpečí hostů se snaží zvyšovat i jinými cestami, třeba tím, že barmani důsledně kontrolují, zda si k nim pro alkohol nechodí mladiství.

Dobrovolně na školení přišlo zhruba 25 Růžkových zaměstnanců od barmanů přes sběrače skla po vyhazovače.

Růžek se v podniku dle svých slov se sexuálním násilím nesetkal, ale přiznává, že možná jen s kolegy nevěděli, na co všechno se zaměřit. Proškolení považuje za způsob, jak takovým věcem předcházet. "Nevidím nic dobrého na tom, když si chlapec vyhlédne v baru 'kořist'. A zneužije toho, že si holka dala o panáka víc," vysvětluje ředitel klubu. Dodává, že nemá ambici hrát roli "policajta". "Ale když můžete jednoduchou větou dotyčné pomoct, tak si myslím, že je to dobře," říká.

Školení se zúčastnil například šéf produkce Rock Café Šimon Blaschko, který potvrzuje, že si teď určitých věcí více všímá. A vyšší citlivost zaznamenal i u ochranky, která se například víc zaměřuje na dvojice lidí, kteří spolu nepřišli, ale později společně odcházejí. "Ne že by je kluci z ochranky lustrovali, ale můžou položit jednoduchou otázku. Tou lze odhalit, že jeden už je tak opilý, že nemůže ani artikulovat, a z klubu je tím druhým spíš vedený, než že by s ním dobrovolně odcházel," popsal Blaschko.

Podle Kulhánka si proškolení zaměstnanci více věří, že by v nějaké takové situaci zasáhli. Ukázal to dotazník, který účastníci kurzu ze všech čtyř zapojených zemí - Česka, Španělska, Portugalska a Británie - vyplnili před i po něm. S tím, že pro ně byl trénink užitečný a pomůže jim se sexuálním násilím lépe vypořádat, souhlasilo 85 procent zaměstnanců klubů a barů.

U řady zaměstnanců se také posunulo vnímání celé problematiky. "Míra souhlasu s výrokem, že vyzývavě oblečená žena si za znásilnění může sama, se snížila," říká Kulhánek.

Sám by si představoval větší aktivitu českých klubů v otázce prevence sexuálního násilí. "V Británii je přístup úplně jiný. Každý klub dostane licenci, která je poměrně přísná na to, aby v něm bylo zajištěno bezpečí návštěvníků," popisuje. I v Česku by podle něj proškolené kluby mohly dostávat certifikace a třeba i dotace nebo úlevy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy