Žloutenka se bude dál šířit. Ale vakcíny už dorazily

Markéta Chaloupská, yac, mch
25. 9. 2008 17:30
Počet onemocnění bude kulminovat na konci října

Praha - Počet lidí nakažených žloutenkou nadále roste. A to nejhorší Čechy teprve čeká. Podle hlavního hygienika Michaela Víta nejvíce lidí onemocní na konci října.

"Očekáváme, že počet onemocnění ještě vzroste. Kulminovat to bude na konci října," řekl Aktuálně.cz Vít.

Podle nejnovějších čísel se žloutenkou typu A nakazilo na 440 lidí. Z toho jich je 263 v Praze a 65 ve středních Čechách. V ostatních krajích se onemocnění rozšířilo jen mezi několik lidí.

Čtěte více: Čechy děsí žloutenka, stát proto přikoupí další vakcíny

O epidemii ale zatím podle Víta nejde. "O té se dá hovořit jen v případě pražských narkomanů a bezdomovců."

Obecně nelze říci, že by všichni nakažení měli nějaký společný jmenovatel, jsou příliš místně i sociálně vzdálení.

Vakcíny už nemocnice mají

Kvůli četným informacím o šířící se nákaze je mezi lidmi zvýšený zájem o očkování. V tomto roce už se spotřebovalo tolik vakcín jako za celý minulý rok.

Vakcína chrání po dobu jednoho roku.
Vakcína chrání po dobu jednoho roku. | Foto: Reuters

Minulý týden ale došlo ve spoustě českých lékáren k vyprodání očkovacích vakcín. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž preventivně povolil, aby se do republiky výjimečně dovezly i cizojazyčné šarže očkování proti virové hepatitidě.

"V současnosti dostatek vakcíny už máme, zájem je v poslední době výrazně zvýšený," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze Petr Mach.

Stejně tak je na tom Fakultní nemocnice v Motole. "Průměrně k nám týdně na očkování dorazí o patnáct lidí více," řekla tisková mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Nemoc špinavých rukou

Žloutence typu A se říká "nemoc špinavých rukou". Nákaza hrozí například na veřejných záchodcích. Prevencí je dobrá hygiena a očkování. Vakcína proti nemoci přijde na 1000 korun. Je potřeba absolvovat tři přeočkování.

Čtěte také: Jak léčit žloutenku? Odpovídá lékařka

Žloutenka typu A se v počáteční fázi projevuje podobně jako například chřipka - teplotami, slabostí či bolestmi zad. Příznačné zežloutnutí kůže se nemusí vůbec objevit.

Léčba ale bývá mnohem náročnější než u chřipky: znamená několikatýdenní hospitalizaci a může trvat i měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy