Čechy děsí žloutenka, stát proto přikoupí další vakcíny

Vendula Křížová, Michal Pavec
19. 9. 2008 11:44
Současná situace není krizová, uklidňuje hygienik

Praha - Vakcíny proti žloutence by neměly v Česku dojít. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přesto preventivně povolil, aby se do republiky výjimečně dovezly i cizojazyčné šarže očkování proti virové hepatitidě. Několik tisíc by jich mělo dorazit už příští týden.

"Žádný dovozce není v tuto chvíli schopen zajistit očkovací látky v obalu s českými popisky," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí ústavu Veronika Petláková, proč budou lékaři očkovat například z balení anglických nebo německých. "K balení se bude dávat letáček v češtině," dodala.

Vakcínu do České republiky dovážejí dvě firmy, které si tak mohou přijít na slušné peníze. Očkuje se třemi druhy vakcín, jen jedna z nich však zabírá proti dvěma ze tří typů žloutenky, konkrétně proti typu A a B. Proti typu C se nedá očkovat.

Epidemie tohoto onemocnění se zatím šíří jen v Praze a Středočeském kraji.

Čtěte více:
Epidemie žloutenky. Střední Čechy začnou očkovat děti
Prahou se šíří nebezpečná epidemie žloutenky

Situace není krizová, říká hygienik

Jak potvrdil hlavní hygienik České republiky Michael Vít, o očkování je kvůli četným informacím o šířící se epidemii mezi lidmi zvýšený zájem.

"V tomto roce už se spotřebovalo tolik vakcín jako za celý minulý rok," řekl Vít Aktuálně.cz. Připravených dávek proto není tolik a nelze očkovat všechny zájemce najednou.

Hlavní hygienik však upozorňuje, že přehnané obavy nejsou na místě. "Situace je určitě nepříjemná, ale za krizovou bych ji nepovažoval. Například v roce 1999 byla epidemie mnohem vážnější." Tehdy podle statistik Státního zdravotnického ústavu onemocnělo 933 lidí.

Nemocných dětí je málo

Letošní epidemie žloutenky typu A, která propukla v letních měsících v pražské komunitě narkomanů, je v mnohých ohledech atypická. Nejvíce nemocných patří do věkové skupiny okolo 45 let, zatímco v minulých letech se nemoc šířila hlavně mezi dětmi mladšími patnácti let.

"Z tohoto pohledu je tato epidemie relativně příznivá. Statistiky z poloviny září ukazují, že věkové kategorii do patnácti let náleží z celkových 367 případů pouhých 25 nemocných," přibližuje Vít.

Epidemie se také týká jen některých krajů, což nebylo dříve obvyklé. Zatímco v Praze do minulého týdne evidovali hygienici 222 případů a ve Středočeském kraji 55, v ostatních krajích onemocněli jen jedinci.

Komunita, ze které se nemoc začala šířit dál, je totiž nejsilnější právě v Praze. Od narkomanů se žloutenka dostala k bezdomovcům, nezaměstaným a následně i do další populace.

Nemoc špinavých rukou

Žloutence typu A se říká "nemoc špinavých rukou". Přenáší se fekální cestou. Nákaza tedy hrozí například na veřejných záchodcích. Prevencí je dobrá hygiena a očkování. Vakcína proti nemoci přijde na 1000 korun. Je potřeba absolvovat tři přeočkování.

Žloutenka typu A se v počáteční fázi projevuje podobně jako například chřipka - teplotami, slabostí či bolestmi zad. Příznačné zežloutnutí kůže se nemusí vůbec objevit.

Léčba ale bývá mnohem náročnější než u chřipky: znamená několikatýdenní hospitalizaci a může trvat i měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy