Pro vrácení rozpočtu vládě k přepracování hlasovalo devět poslanců z klubů TOP 09 a STAN. Naopak pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovalo 116 poslanců stran vládní koalice, tedy ČSSD, KDU-ČSL a ANO, a také SPD. Piráti a komunisté se zdrželi, proti hlasovali poslanci ODS, TOP 09 a STAN.
Návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard prošel do druhého čtení, hlasovalo 116 poslanců, jen 32 bylo proti.
Skončila obecná debata, začíná se hlasovat.
Navržený rozpočet kritizuje i nový šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Rozpočet se schodkem 50 mld. v době velkého ekonomického růstu je naprosto neodpovědný a bez jakékoli ambice ozdravit české finance. Ukazuje to nekompetentnost ANO na MF. Kdy jindy už tedy máme splácet, co jsme si napůjčovali?
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) December 5, 2017
"Když jsem začínal jednat o rozpočtu, tak byl deficit o sto miliard větší. Já jsem seškrtal, co jsem mohl," odpověděl Pilný na dotaz polance Stanjury, zdali je skutečně jako slibovaný strýček Skrblík.
Prezident Miloš Zeman přijal demisi Sobotkovy vlády.
Člen rozpočtového výboru za piráty Mikuláš Ferjenčík potvrdil, že jeho strana návrh rozpočtu nepodpoří, ale ani nebude hlasovat pro jeho vrácení k přepracování.
"Řekl jste, že rozpočet je návrh možného. Mohl byste říct, co to znamená?" ptal se Ivana Pilného poslance za ODS Zbyněk Stanjura. "Řekl jste při svém nástupu do funkce, že jste strýček Skrblík. Musím říct, že na tom rozpočtu to vůbec není poznat," pokračoval Stanjura.
"Řekl jste, že rozpočet je návrh možného. Mohl byste říct, co to znamená?" ptal se Ivana Pilného poslance za ODS Zbyněk Stanjura. "Řekl jste při svém nástupu do funkce, že jste strýček Skrblík. Musím říct, že tom rozpočtu to vůbec není poznat," pokračoval Stanjura.
ODS považuje rozpočet za makroekonomicky nezodpovědný a za jiných okolností bychom ho navrhli vrátit k přepracování. Ale není září, proto připravíme balíček změn na druhé čtení zákona," zakončil řeč Fiala.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je poněkud kuriozní, že rozpočet předloží jedna vláda, ale konečné schválení už bude za jiné vlády. "Jde ale také o silný politický dokument. Co tedy tento dokument představuje," ptá se Fiala. Pokud podle něj budou pro rozpočet hlasovat strany končící koalice, je to důkaz, že by tyto strany mohly také dál vládnout. "Vždyť podle schváleného rozpočtu musí celý příští tok vláda postupovat," řekl Fiala.
"Nebráníme se vážně míněné debatě. Ale chceme ji vést u jednacího stolu. Stávající posílaní si vzkazů přes media je jen součástí zastíracího manévru, kterým hnuti ANO zamlžuje vznik svojí stranické menšinové vlády. Ta ale fakticky reprezentuje pouhou třetinu voličů," dodal Chovanec.
Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec upozorňuje, že je Babiš ani nevyzval k jednání o vládě. "Andrej Babiš, ani nikdo jiný z hnutí ANO, žádnou relevantní debatu se sociálními demokraty o vládním uspořádaní do této chvíle nevedl. Žádné vyjednávaní, jehož druhé kolo Andrej Babiš už ohlašuje, tedy fakticky ani nezačalo," sdělil.
Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová a její selfie ze sněmovny.
Zpráva o prvním čtení rozpočtu na rok 2018: školství navíc 16,9 miliardy pro regionální školství a tři miliardy pro vysoké školy. Růst rozpočtu škol ale musí pokračovat i v dalších letech a být součástí rozpočtové strategie státu! pic.twitter.com/QAabwBFEfL
— Kateřina Valachová (@katavalachova) December 5, 2017
K řečnickému pultu přišel hlavní oponent rozpočtové politiky končící vlády, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Kampak ty peníze jdou: jdou do vědy a výzkumu? To asi ne," odpověděl si sám na položený dotaz ohledně dotací. Poměrně hodně peněz jde podle něj do dotací soukromým podnikatelům.
Starý a nový ministr zdravotnictví k sobě našli cestu.
Jedna fotka z politického zákulisí... Jak je vidět, předání vládní agendy už běží - končící ministr zdravotnictví z CSSD se svým nástupcem za ANO... Barvu košil už sladili! :) Teď se ještě shodnout na budoucnosti zdravotnictví, to bude asi mnohem těžší... pic.twitter.com/MnozL0IFax
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 5, 2017
Okamura pokračuje se svým oblíbeným tématem. Ptá se, proč jsou u nás desítky neziskových organizací na podporu integrace uprchlíků, když těch je v Česku podle jeho vyjádření jen dvanáct. Chce, aby rozpočet omezil miliardy korun, které jdou těmto organizacím.
Zdeněk Ondráček z KSČM přišel na žádost hnutí ANO na zasedání poslanců a přibližně hodinu odpovídal jejich dotazům. "Poslanci se zamyslí," uvedl po jednání klubu předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek k postoji svého klubu.
Hnutí ANO se v příštích dnech rozhodne, zda do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů podpoří komunistu Zdeňka Ondráčka, kterého v pondělí žádal šéf hnutí Andrej Babiš na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka vyměnit.
Začala obecná debata ohledně rozpočtu, slovo si jako první bere předseda SPD Tomio Okamura. "Budu mluvit jako laik se selským rozumem, přestože mám dvacetiletou manažerskou zkušenost," zahájil Okamura svou řeč. Podle něj je plánovaná padesátimiliardový schodek jen marketingový tah, aby se vláda na konci příštího roku mohla chlubit, jak se jí podařilo ušetřit miliardy korun.
Začalo zasedání sněmovny, ministr financí Ivan Pilný předkládá poslancům základní čísla návrhu rozpočtu. Uvedl, že čísla vycházejí z údajů o české ekonomice za září letošního roku.
Začalo jednání Poslanecké sněmovny.
"Rozpočet je charakterizován uměním možného a byl ovlivněn předvolební atmosférou. Přidali jsme výrazně učitelům a stoupají investice o pět miliard. Přidali jsme tři miliardy vysokým školám. Je tam zkrátka celá řada pozitiv, které jsme mohli udělat," obhajoval návrh rozpočtu končící ministr financí Ivan Pilný (ANO).
"Kdyby byla alespoň slabá naděje, že rozpočet bude skutečně přepracován, tak by stálo za to jej vrátit. Ale vracel by se stejným lidem, stejným úředníkům, navíc by pak mohl být ještě horší," doplnil člen rozpočtového výboru za ODS Jak Skopeček k tomu, proč strana nepodpoří vrácení návrhu rozpočtu k přepracování. Doplnil, že rozpočet je špatný a měli by za něj nést odpovědnost ti, co jej schválí.
"Rozpočet je společným dílem odcházejícího premiéra a premiéra, který nastupuje. Každý si musí položit otázku, proč koalice nepokračuje, když se strany dokáží shodnout na rozpočtu. Proč tedy směřujeme k menšinové vládě," zahájil poněkud filozoficky tiskovou konferenci ODS předseda strany Petr Fiala. Jeho strana rozpočet nepodpoří, ale ani nebude navrhovat vrácení k přepracování. "Není září nebo říjen, je prosinec a není čas na jeho přepracování," dodal Fiala.
"Všechny strany se shodují na tom, že nechtějí rozpočtové provizorium. Nicméně strany, které návrh rozpočtu schválily, mají ve sněmovně většinu. Návrh říká, že v době konjunktury má být deficit 50 miliard, což piráti neschvalují," řekl člen rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. Proto se piráti při hlasování v prvním čtení zdrží s tím, že postačí většina hlasů dosavadních vládních stran na to, aby rozpočet dnes prošel.
"Valorizace důchodů by měla být všem stejnou částkou, aby se nerozvíraly příjmové nůžky mezi důchodci," řekl k rozpočtu předseda strany Tomio Okamura.
Ondráček podle ČTK dorazil na jednání poslanců hnutí ANO, kde se chce představit a kde bude čelit výzvě, aby se o funkci neucházel.
Také SPD vidí překážku ke schválení rozpočtu jeho plánovaný deficit. "Rozpočet pro rok 2018 skončí schodkem 50 miliard. To je pro nás špatná zpráva, protože v době ekonomického růstu by měl skončit přebytkem," řekl předseda klubu SPD Radim Fiala.
"Klub KSČM trvá dále na jediné nominaci, a to na Zdeňkovi Ondráčkovi kvůli jeho odborné erudici," potvrdila místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová.
Další zvýšení učitelských platů prosazují i lidovci.
Za KDU-CSL predlozim pozm.navrh ke St.rozpoctu pro zvýšení platu ucitelu o 5%,zaroven chceme dorovnat minule zvýšení o 15% církevním a soukr.skolam.Prispivaji kvalitě a nechceme mít ucitele "druhé kategorie"!Skolstvi prioritou!
— Jiří Mihola (@JMihola) December 5, 2017
Proti bude i klub TOP 09. "My samozřejmě nemůžeme hlasovat pro pana poslance Ondráčka. Také nemůžeme vyslovit důvěru vládě, kterou povede agent štátnej bezpečnosti. Pro nás to druhé je daleko horší než to první, ale obojí je nepřijatelné," komentoval situaci předseda sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Piráti tvrdí, že komisi pro dohled nad činností GIBS by obecně neměl vést člověk spojený s komunistickou minulostí. "Stojíme před klíčovým krokem, který po více než čtvrt století může přiřknout komunistům významný post v orgánu, který je zásadní pro kontrolu policejních složek," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Nominaci Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS kritizují i parlamentní strany. "Ukáže se na plénu, jestli to hnutí ANO myslí vážně," řekl už v pondělí člen bezpečnostního výboru Vít Rakušan (STAN). Poukázal na dosavadní hlasovací spolupráci ANO, SPD a KSČM, kteří dají dohromady pohodlnou většinu 115 hlasů.
"S ohledem na to, že je to návrh končící vlády a podpoří je strany vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL,tak náš postoj v prvním čtení bude neutrální a ve třetím čtení se rozhodneme podle výsledků projednávání. Věříme, že ve druhém čtení se podaří návrh ještě zlepšit,," řekl poslanec za KSČM Jiří Dolejš.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek však doplnil, že v druhém čtení strana nabídne poslancům další návrhy, které považují za rozumné.
"KDU-ČSL podpoří rozpočet v prvním čtení," uvedl předseda strany Pavel Bělobrádek. Strana je podle něj spoluatorem návrhu a podařilo se jí zabojovat v jejích resortech, těmi jsou věda a výzkum, kultura a zemědělství. Změny by v podobě navýšení peněz podle Bělobrádka zasloužily kapitoly sociálních služeb a školství.
Podle bývalého předsedy strany Kalouska by se měl návrh zákona vrátit k přepracování, byť by to znamenalo, že se ho do konce roku nepodaří schválit a nastane takzvané rozpočtové provizorium. "Dvacet dní rozpočtového provizoria není žádní tragédie," řekl Kalousek.
"Rozpočet naprosto ignoruje výzvy, kterým Česká republika čelí," míní poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní je potřeba se soustředit na vědu a výzkum případně další priority. "Pokud předkladatelé rozpočtu říkají, že jsou to i jejich priority, tak to jsou jen prázdná slova a jejich skutečné priority jsou úplně jinde," dodala poslankyně. TOP 09 dá podle Pekarové pozměňovací návrhy na navýšení peněz na vysoké školství a na vědu a výzkum.
Sněmovní klub KSČM odmítl žádost hnutí ANO o navržení jiného kandidáta na post předsedy komise, která dohlíží na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), informovala ČTK. Komunisté si tak i přes výzvy stojí za svým nominandem Zdeňkem Ondráčkem. "Odmítl si nechat diktovat," uvedl zdroj obeznámený s jednáním. Za hnutí ANO je o výměnu kandidáta požádal v pondělí šéf hnutí a budoucí premiér Andrej Babiš.
"Vidíme,kam opravdu jdou ty peníze, kde jsou priority. Vidíme raketový růst počtu státních zaměstnanců. Bude jich o 36 tisíc více oproti roku 2014, kdy vláda převzala vedení země," pokračuje Kalousek v kritice fiskální politiky končící vlády. .
"Člověk by očekával, že peníze půjdou do investic, do vědy a výzkumu, opak je však pravdou," vyjádřil se k návrhu rozpočtu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
"V prvním čtení rozpočet určitě nepodpoříme, schodek padesáti miliard není nijak odůvodnitelný," uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
První své chystané pozměňovací návrhy představilo hnutí STAN. Členka rozpočtového výboru Věra Kovářová uvedla, že hnutí bude požadovat navýšení kapitoly v resortu školství o 15,66 miliardy korun na platy učitelů. Tím by pedagogové mohli dosáhnout na 130 procent průměrné mzdy. "Dostali by se tak na průměrný plat 39 tisíc korun," řekla Kovářová. Dodala, že navýšení platů by nemělo být plošné a ministr školství by měl vytvořit systém motivačního odměňování učitelů.
.@v_kovarova: „Předkládáme návrh, který přidává 15,6 miliard korun na odměňování učitelů. Smyslem tohoto návrhu není plošné navyšování mezd, ale motivace a odměňování těch nejlepších pedagogů."#školstvíhttps://t.co/pUt94ZM4jV
— Hnutí STAN (@STANcz) December 5, 2017
Předpokládá se, že dolní komora základní parametry rozpočtu schválí. Podporu mu deklarovaly právě strany dosluhující koalice. Ve 200členné sněmovně mají nadpoloviční většinu celkem 103 hlasů.
Rozpočtový výbor už minulý týden doporučil plénu, aby základní parametry podpořilo. Pokud by sněmovna jeho stanovisko nepřijala, vrátila by návrh rozpočtu kabinetu k přepracování. Zatím se tak stalo jen jednou, před pěti lety.
Protože se nově zvolená sněmovna sešla až koncem listopadu, mají poslanci na projednání rozpočtu mnohem méně času než v jiných letech. Schvalovat by ho měli od 19. prosince.
Poslanci v úterý v prvním čtení schvalují základní parametry rozpočtu: výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Pokud je schválí, už budou moci pouze přesouvat peníze uvnitř rozpočtu.
Končící vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL rozpočet předložila se schodkem 50 miliard korun. Deficit je o deset miliard nižší, než jaký se předpokládá podle schváleného rozpočtu na letošek.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství ze sněmovny.