reklama
 
 

Živě: Vondráček z ANO se stal předsedou sněmovny. Správný chlap ve špatném hnutí, gratulují lidovci

Aktualizováno 22. 11. 2017 19:00
Záznam jednání Poslanecké sněmovny o volbě jejího předsedy.
reklama
Ve středu pokračovala ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci si zvolili předsedu dolní komory. Jediného a vítězného kandidáta navrhlo hnutí ANO, a to Radka Vondráčka, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou sněmovny. Poslanci také ustanovili mandátový a imunitní výbor. Volba o počtu místopředsedů sněmovny se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě nejspíš až v pátek.

Živě: Vondráček z ANO se stal předsedou sněmovny. Správný chlap ve špatném hnutí, gratulují lidovci

reklama
19:22

Páteční volba bude podle předsedy sněmovní volební komise Martina Kolovratníka dvoukolová. Pokud zůstane některá z pětice místopředsednických pozic po prvním kole neobsazena, druhé kolo se uskuteční ještě týž den. V případě, že se ani ve druhém kolem nepodaří zbývající místo nebo místa naplnit, bude vyhlášena nová volba, uvedl Kolovratník. Kluby budou mít možnost navrhnout do ní nové kandidáty. Nová volba by se pak uskutečnila příští týden, kdy by měla začít druhá sněmovní schůze.

19:20

O pět postů místopředsedů sněmovny bude usilovat pět mužů - Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Do páteční tajné volby je nominovaly jejich kluby, lhůta skončila dnes večer.

19:03
ANO

"Udělali jsme výrazný krok, aby tahle země měla fungující sněmovnu, dalším krokem bude, abychom měli fungující vládu s důvěrou," uvedl před novináři nový předseda sněmovny Radek Vondráček. Do pátku se chystá převzít a předat mandátovému a imunitnímu výboru žádost o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání v případě dotačního podvodu, kterou v úterý sněmovně poslala policie.

19:02
STAN

Předseda klubu STAN Jan Farský doufá v to, že ANO předvede určitou "míru velkorysosti". Návrh, který od ANO dostal, podle něj nasvědčuje tomu, že ve výborech by mělo mít převahu ANO.

19:01
TOP 09

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že jde o první setkání všech sněmovních uskupení od voleb před měsícem. "Zazní diktát ze strany vládní koalice ANO, SPD, KSČM a Pirátů," myslí si.

18:59
ODS

Svolání jednání označil předseda ODS Petr Fiala za jeden pozitivní výsledek dnešního jednání sněmovny. "Lepší pozdě než později," komentoval rozhodnutí ANO šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

18:58
ANO

Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek chce ve čtvrtek představit zástupcům zbývajících osmi sněmovních stran novou podobu návrhu na počet členů ve výborech a také jejich vedení. "Chceme navrhnout variantu, která bude kompromisní," řekl novinářům. Ve všech výborech by mělo být nejméně 17 poslanců.

17:27

Schůze je přerušena. Sněmovna bude pokračovat v pátek v 9 hodin.

17:26

Do 18:30 musí strany podat návrhy na posty místopředsedů.

Sněmovna bude mít pět místopředsedů. Pro návrh hlasovalo 146 poslanců.

17:24
 

Pro bylo pouze 91 poslanců.

17:23
 

Nyní se bude hlasovat, zdali ve sněmovně budou 4 místopředsedové.

17:22

Nyní se bude rozhodovat o počtu místopředsedů.

17:08
TOP 09

Na Michálka okamžitě reaguje Kalousek. "Představte si, že prší. Ono opravdu prší. My říkáme, že prší. Přicházíte vy a říkáte, že to, že budete tvrdit, že prší, ještě neznamená, že prší. To je asi vaše argumentce. Ono skutečně prší, v tuhle chvíli je odstartován projekt jednobaravené vlády bez důvěry a bez kontroly Poslanecké sněmovny," popisuje situace Kalousek.

17:06
Piráti

"Tím, že to bude opakovat několikrát, tím se to nestane pravdou, pane Kalousku," brání se nařčení předsedy TOP 09 Jakub Michálek.

17:05
TOP 09

"Chceme upozornit, co ta volba znamená. Předsedu sněmovny v minulosti volila většina připravená nechat vládu vládnout. To ukázalo, které politické frakce tu jsou nakloněné tomu, aby vládla poměrně neomezenou dobu menšinová vláda Andreje Babiše bez důvěry, a které tomu nakloněny nejsou," prohlásil Kalousek.

17:04
TOP 09

"Chtěl bych vám za poslanecký klub TOP 09 popřát hodně sil," prohlásil Kalousek. "Chtěl bych podotknout, že vaší volbou byl podpořen průchod projektu vlády bez důvěry," dodal však.

17:03
KDU-ČSL

Správný chlap ve špatném hnutí, gratuluje poslanec Jiří Mihola.

17:02
ANO

Radek Vondráček se poprvé ujal funkce předsedy sněmovny. Za pultíkem vystřídal Jana Hamáčka a schůzi nyní vede on.

16:59

Pro zvolení Radka Vondráčka do čela sněmovny hlasovalo celkem 135 poslanců. Kromě všech z ANO, SPD a KSČM tedy zástupce hnutí ANO podpořili v tajné volbě pravděpodobně i tři sociální demokraté. Tedy pokud 46 poslanců takzvaného Demokratického bloku skutečně hlasovací lístek neodevzdalo. 

  22. 11. 2017 9:49

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama