Živě: Vondráček z ANO se stal předsedou sněmovny. Správný chlap ve špatném hnutí, gratulují lidovci

Živě
Ve středu pokračovala ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci si zvolili předsedu dolní komory. Jediného a vítězného kandidáta navrhlo hnutí ANO, a to Radka Vondráčka, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou sněmovny. Poslanci také ustanovili mandátový a imunitní výbor. Volba o počtu místopředsedů sněmovny se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě nejspíš až v pátek.
Záznam jednání Poslanecké sněmovny o volbě jejího předsedy. | Video:
Živě
Aktualizovat reportáž
19:22

Páteční volba bude podle předsedy sněmovní volební komise Martina Kolovratníka dvoukolová. Pokud zůstane některá z pětice místopředsednických pozic po prvním kole neobsazena, druhé kolo se uskuteční ještě týž den. V případě, že se ani ve druhém kolem nepodaří zbývající místo nebo místa naplnit, bude vyhlášena nová volba, uvedl Kolovratník. Kluby budou mít možnost navrhnout do ní nové kandidáty. Nová volba by se pak uskutečnila příští týden, kdy by měla začít druhá sněmovní schůze.

19:20

O pět postů místopředsedů sněmovny bude usilovat pět mužů - Petr Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Do páteční tajné volby je nominovaly jejich kluby, lhůta skončila dnes večer.

19:03

"Udělali jsme výrazný krok, aby tahle země měla fungující sněmovnu, dalším krokem bude, abychom měli fungující vládu s důvěrou," uvedl před novináři nový předseda sněmovny Radek Vondráček. Do pátku se chystá převzít a předat mandátovému a imunitnímu výboru žádost o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání v případě dotačního podvodu, kterou v úterý sněmovně poslala policie.

19:02

Předseda klubu STAN Jan Farský doufá v to, že ANO předvede určitou "míru velkorysosti". Návrh, který od ANO dostal, podle něj nasvědčuje tomu, že ve výborech by mělo mít převahu ANO.

19:01

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že jde o první setkání všech sněmovních uskupení od voleb před měsícem. "Zazní diktát ze strany vládní koalice ANO, SPD, KSČM a Pirátů," myslí si.

18:59

Svolání jednání označil předseda ODS Petr Fiala za jeden pozitivní výsledek dnešního jednání sněmovny. "Lepší pozdě než později," komentoval rozhodnutí ANO šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

18:58

Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek chce ve čtvrtek představit zástupcům zbývajících osmi sněmovních stran novou podobu návrhu na počet členů ve výborech a také jejich vedení. "Chceme navrhnout variantu, která bude kompromisní," řekl novinářům. Ve všech výborech by mělo být nejméně 17 poslanců.

17:27

Schůze je přerušena. Sněmovna bude pokračovat v pátek v 9 hodin.

17:26

Do 18:30 musí strany podat návrhy na posty místopředsedů.

Sněmovna bude mít pět místopředsedů. Pro návrh hlasovalo 146 poslanců.

17:24

Pro bylo pouze 91 poslanců.

17:23

Nyní se bude hlasovat, zdali ve sněmovně budou 4 místopředsedové.

17:22

Nyní se bude rozhodovat o počtu místopředsedů.

17:08

Na Michálka okamžitě reaguje Kalousek. "Představte si, že prší. Ono opravdu prší. My říkáme, že prší. Přicházíte vy a říkáte, že to, že budete tvrdit, že prší, ještě neznamená, že prší. To je asi vaše argumentce. Ono skutečně prší, v tuhle chvíli je odstartován projekt jednobaravené vlády bez důvěry a bez kontroly Poslanecké sněmovny," popisuje situace Kalousek.

17:06

"Tím, že to bude opakovat několikrát, tím se to nestane pravdou, pane Kalousku," brání se nařčení předsedy TOP 09 Jakub Michálek.

17:05

"Chceme upozornit, co ta volba znamená. Předsedu sněmovny v minulosti volila většina připravená nechat vládu vládnout. To ukázalo, které politické frakce tu jsou nakloněné tomu, aby vládla poměrně neomezenou dobu menšinová vláda Andreje Babiše bez důvěry, a které tomu nakloněny nejsou," prohlásil Kalousek.

17:04

"Chtěl bych vám za poslanecký klub TOP 09 popřát hodně sil," prohlásil Kalousek. "Chtěl bych podotknout, že vaší volbou byl podpořen průchod projektu vlády bez důvěry," dodal však.

17:03 Ikona KDU-ČSL

Správný chlap ve špatném hnutí, gratuluje poslanec Jiří Mihola.

17:02

Radek Vondráček se poprvé ujal funkce předsedy sněmovny. Za pultíkem vystřídal Jana Hamáčka a schůzi nyní vede on.

16:59

Pro zvolení Radka Vondráčka do čela sněmovny hlasovalo celkem 135 poslanců. Kromě všech z ANO, SPD a KSČM tedy zástupce hnutí ANO podpořili v tajné volbě pravděpodobně i tři sociální demokraté. Tedy pokud 46 poslanců takzvaného Demokratického bloku skutečně hlasovací lístek neodevzdalo. 

16:57

Vondráčkovi blahopřál Petr Fiala, který se původně o funkci chtěl také ucházet.

16:57

"Moc a upřímně bych chtěl poděkovat Janu Hamáčkovi na křesle předsedy sněmovny za veškerou práci, kterou vykonal. Myslím, že to zaslouží potlesk," řekl nový předseda sněmovny. Přítomní poslanci jeho výzvu vyslyšeli. "Děkuji, moc si toho vážím," poděkoval za potlesk a slova Vondráčka Hamáček.

16:57

Vondráčka do funkce navrhlo hnutí ANO, neměl protikandidáta. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců, proti se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo.

16:51

Předsedou sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka. V tajné volbě získal 135 hlasů.

16:29

Volba předsedy probíhá…

16:21

Hrozí, že budeme mít trestně stíhaného premiéra, upozorňuje šéf ODS Petr Fiala.

16:14

Jednání Poslanecké sněmovny je přerušeno, na řadě je volba předsedy. Na hlasování mají poslanci dvacet minut, výsledky by měly být známé před 17. hodinou.

16:11

Vondráček však jeho prosbu nevyslyšel. Nikdo další se do rozpravy nepřihlásil, na programu je nyní hlasování.

16:10

S faktickou poznámkou se přihlásil Miroslav Kalousek a připomněl Vondráčkovi, že neodpověděl, jak se postaví k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

16:10

"V programu máme výslovně napsáno, že dáme prostor i opozičním návrhů," řekl dále Vondráček.

16:06

"Po prvních jednacích dnech sněmovny nevím, jestli to není příliš vysoká ambice," dodal.

16:05

"Moje ambice je být garantem férové diskuze ve sněmovně," řekl Vondráček.

16:04

Radek Vondráček prosazuje variantu s pěti místopředsedy sněmovny.

16:03

Dominik Feri odpovídá Andreji Babišovi.

16:02

Ke slovu se dostal Radek Vondráček a odpovídá na některé z otázek. "Určitě bych nikoho nejmenoval svévolně," reagoval na dotaz, koho by jmenoval předsedou vlády v případě třetího pokusu. Jeho návrh prý bude vycházet z jednání ze sněmovny.

15:58

Proti Jurečkově kritice prezidenta se ohradil Vojtěch Filip. "Co vykládáte, že prezident republiky nerespektuje zákon? Soud rozhodl, že nic neporušil. Mně se to nemusí líbit, ale respektuji to. Tak tady neříkejte, že on něco porušil," řekl.

15:55 Ikona KDU-ČSL

Ministr zemedělství Marian Jurečka nesouhlasí s názorem Vojtěcha Filipa, že si prezident nemůže dělat, co chce. "Já bych tomu dříve věřil, ale když se podívám na situaci okolo jmenování profesorů, tak tady pan prezident vůbec nerespektuje zákon," řekl Jurečka.

15:52 Ikona KDU-ČSL

"Můžete stokrát tvrdit, že volba předsedy Poslanecké sněmovny nesouvisí s důvěrou vlády. Ale dnešní volba je zásadní klíč k obraně města. Když ty zámky otevřete, tak umožníte drancování města," řekl Bartošek.

15:40

Poslanci během svých projevů citují několik let staré stenozáznamy. "Vše, co řeknete, může být použito proti vám," varoval nové poslance Zbyněk Stanjura.

15:39

S faktickou poznámkou se přihlásil Dominik Feri, což pobavilo přítomné poslance. "Velmi rád bych poděkoval kolegovi Babišovi za polibek smrti," řekl nejmladší zákonodárce.

15:37

"Proč dopředu říkáte, že bude třetí pokus? Jak to víte? Třeba se domluvíme a rozpustíme to," diví se Babiš. 

15:37

"Feri dostal Kalouska do sněmovny a my ho teď budeme muset poslouchat," řekl Babiš.

15:35

"Žádný pakt Babiš - Zeman neexistuje. My nechceme vládnout v menšinové vládě bez důvěry. Když se nedomluvíme, tak se domluvíme na rozpuštění sněmovny," řekl Babiš. 

15:35

"Já vím, že kdyby byl Babiš premiér, že by ministrům bylo těžko, protože by je tlačil, aby makali," řekl předseda ANO.

15:33

"Já vím, že jste naštvaní, jak dopadli volby. Vím, že chcete za každou cenu zabránit, abychom sestavili vládu. My bychom chtěli, abychom dneska zvolili předsedu sněmovny. Proč mluvíte o třetím pokusu? Já vás, pane Fialo, vyzývám vás, pojďme jednat o vládě, budeme mít 103. My jsme ready," řekl Babiš.

15:31

"Nevím, kam šel pan Kalousek, asi si šel doplnit dávku, aby měl hladinu," komentuje Babiš Kalouskovu nepřítomnost ve sněmovně.

15:29

"Jsem si nestačil psát, co všechno se stane, protože já to nevím," reaguje na diskuzi Andrej Babiš.

15:29

Podle Vojtěcha Filipa je realističtější scénář, že Andrej Babiš rychle využije tři pokusy na sestavení vlády, aby byly co nejdříve vypsané předčasné volby.

15:26

Piráty za svoje rozhodnutí podpořit Vondráčka kritizuje i ČSSD.

15:25

"Jakési brečení na poslanecké půdě mi ke kolegovi Kalouskovi nesedí," opřel se do předsedy TOP 09 Filip.

15:23

"Já nevidím nic špatného na tom, že zástupce vítěze voleb bude dělat předsedu Poslanecké sněmovny," řekl předseda komunistů Vojtěch Filip.

15:22 Ikona KDU-ČSL

"Jaké ústavní nástroje chtějí piráti použít, aby zabránili ustavení vlády bez důvěry?" ptá se předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

15:17

"Pan poslance Ferjenčník zahájil kampaň za nejlepšího šprýmaře ve sněmovně. Bude-li zvolen Zeman, může za to Kalousek. Už jsem slyšel ledacos," podivuje se nad vystoupením pirátského poslance Kalousek.

15:15

"Piráti si rozhodně nepřejí, aby byl pan Zeman prezidentem. Mrzí nás, že pan Kalousek tu dělá kampaň pro zvolení prezidenta Zemana," řekl Mikuláš Ferjenčník. Podle něj Kalouskovy scénáře automaticky předpokládají, že bude v lednu zvolen prezidentem opět Zeman.

15:04

Pirátští poslanci František Kopřiva, Lukáš Černohorský a Tomáš Martínek pomocí faktických poznámek vznesli dotazy na kandidáta Radka Vondráčka. Předsedající Jan Hamáček je upozornil, že faktická poznámka slouží k reakci na předešlá vystoupení.

15:00

"Samozřejmě že víme, že nejednáme o důvěře vládě. Ale ona ve hře žádná důvěra není. Ve hře je projekt, který jsme slyšeli z úst prezidenta republiky, že tu bude dlouho vládnout vláda bez důvěry," reaguje na Michálka Kalousek.

14:58

Jakub Michálek vyzval Radka Vondráčka, aby představil sebe a svou vizi, jak bude svou funkci vykonávat.

14:57

Poslanecká sněmovna bez svého předsedy nemůže fungovat. Piráti chtějí podle Michálka podpořit Vondáčka i proto, aby se sněmovna mohla co nejdříve zabývat vydáním Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

14:56

"Teď nehlasujeme o důvěře vládě. To, kdo podporuje vládu, se ukáže při hlasování o důvěře. Teď hlasujeme o předsedovi Poslanecké sněmovny, aby toto těleso mohlo začít fungovat," ohradil se proti Kalouskovým slovům Jakub Michálek.

14:54

"Každý z nás za plentou by si měl odpovědět na otázku, zda si projekt Zeman - Babiš přeje a chce ho podpořit volbou pana poslance Vondráčka, a proto ho nedovolí realizovat. Je tady dostatečná síla těch, co říkají, že si to nepřejí, ale zdá se mi, že tu není dostatečná síla těch, kteří to chtějí svým činem dokázat," řekl u řečnického pultu předseda TOP 09.

14:51

"Pokud je zde 8 politických frakcí, které říkají, že nechtějí jednobarvenou vládu bez důvěry, tak je nás tu dost, abychom tomu zabránili," vyzval strany Kalousek.

14:48

Když není vládě vyjádřena důvěra, vládne tato vláda až do té doby, dokud prezident nejmenuje vládu jinou. Poslanecká sněmovna nemůže zamezit vládnutí takové vlády. "Můžeme se sice scházet, můžeme se usnášet, ale to je všechno," říká Kalousek k této možnosti.

14:46

"Když tento postup připustíme, tak budeme rezignovat na jednu z hlavních rolí sněmovny. A sice kontrolní roli," varuje Kalousek.

14:43

"Jsme na začátku projektu, která nemá v moderním českém parlamentarismu obdobu," varuje Kalousek před tím, že by prezident nechal libovolně dlouhou dobu ve funkci vládu bez důvěry.

14:42

Podle Kalouska nemá ANO jako vítěz voleb právo získat pro sebe post předsedy sněmovny. Upozornil, že v minulosti měla nejsilnější strana tento post 3krát, zatímco 4krát ho měla jiná strana.

14:39

"Předseda Poslanecké sněmovny byl vždycky reprezentantem té většiny, která umožnila vládě vládnout a získat důvěru v Poslanecké sněmovně bez ohledu, jestli to byla vláda menšinová nebo koaliční," říká Kalousek.

14:38

Miroslav Kalousek kritizuje prezidenta Zemana, který po Andreji Babišovi nepožaduje předjednanou většinu ve sněmovně, než ho jmenuje premiérem.

14:35

Hlasovat se však bude až po rozpravě, která právě začíná.

14:35

Vondráček jako jediný kandidát musí získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců.

14:33

Volba předsedy sněmovny je tajná, neprobíhá tedy v jednacím sále.

14:31

Přestávka skončila. Poslanci opět zasedli do lavic. Nyní se bude volit předseda sněmovny. Jediným kandidujícím je Radek Vondráček z ANO.

14:30 Ikona KDU-ČSL

Kdo odhlasoval za předsedu mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče?

14:28

Po přestávce budou zákonodárci volit předsedu Sněmovny. Piráti podpoří Radka Vondráčka (ANO), který by se tak měl této funkce ujmout.

13:30

Nejaktivnější nováček? Pirát Michálek.

13:25

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) si zatím ponechá i mandát poslankyně. Hejtmanskou funkci bude ale vykonávat jako neuvolněná a bez platu, sdělila.

Vildumetzová získala poslanecký mandát, když ze 4. místa přeskočila i lídra kandidátky hnutí ANO v kraji Dana Ťoka. Od počátku ale tvrdila, že nechce kumulovat dvě neuvolněné funkce. Karlovarská hejtmanka je rovněž předsedkyní Asociace krajů ČR.

13:13

Podobně reagoval i premiér Bohuslav Sobotka.

13:11

Hlasování komentuje na svém Twitteru předseda ODS.

13:01

Jednání Poslanecké sněmovny bylo přerušeno do 14:30.

12:58

Stanislav Grospič bude předsedou mandátového a imunitního výboru. Hlasovalo pro to 115 poslanců, proti bylo 66.

 

12:57

Rozprava skončila. Poslanci budou hlasovat o tom, jestli potvrdí Stanislava Grospiše ve vedení mandátového a imunitního výboru.

12:54

"Já bych chtěl požádat pana předsedu poslaneckého klubu pirátů, aby se omluvil. KSČM není žádná loutka," reagoval na slova Michálka předseda komunistů Vojtěch Filip.

12:52

"ANO se dohodlo s trpaslíkem a připouští mu v rámci tolerance pozici předsedy mandátového a imunitního výboru," kritizuje obsazení výboru zástupcem KSČM předseda poslaneckého klubu pirátů. Podle něj měl tento post získat nominant, na kterém se dohodly všechny strany ve sněmovně kromě ANO, SPD a KSČM.

12:47

V povolebním vyjednávání "prostřednictvím předsedajícího" se změnila diskuze o šéfovi mandátového výboru. Předsedové stran se právě skrze faktické poznámky na mikrofon dohodli velké jednání všech stran ve sněmovně. "Myslíte opravdu všechny?" ptá se do mikrofonu komunista Kováčik. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek ze svého místa přikyvuje.

12:42 Ikona KDU-ČSL

"Začněte jednat konstruktivně," vyzval Marian Jurečka hnutí ANO, který povolební vyjednávání kritizuje.

12:41 Ikona KDU-ČSL

"My jsme se až dnes dozvěděli, že nám byl přidělen výbor evropský," podivuje se Marian Jurečka.

12:39

"To je korporátní styl jednání. Malé nepotřebuji, já potřebuji jen ty, které mě podpoří. Smysl demokracie je, že vládne většina, ale jsou respektována práva menšiny," kritizuje hnutí Vít Rakušan. "Demokracie spočívá v tom, že se s menšinou někdo baví," dodává.

12:35

"Jestli je pro vítěze voleb takový problém sezvat všechny politické strany na jednání, tak to nechme na mně, já to klidně udělám, sejdeme se všichni a dohodneme se," vyzval hnutí ANO předseda ODS Petr Fiala. 

12:34

Mikuláš Ferjenčík (Česká pirátská strana) hodnotí průběh ustavující schůze. "Jsem z toho skleslý," píše.

12:32 Ikona KDU-ČSL

"Nevím, který zbyl na nás," kritizoval Bělobrádek Faltýnka kvůli tomu, že ANO stranám neřeklo, jak rozdělilo výbory. 

12:30 Ikona KDU-ČSL

Nechybí humorné momenty. "Podle některých teorií je pohlaví jen sociální konstrukt a já se teď zrovna můžu cítit být ženou," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

12:22

Komunista Pavel Kováčik vyzval, aby politici dali stranou "nesmyslné nálepky", jakými je třeba označení "stalinista" pro nového šéfa mandátového a imunitního výboru Stanislava Grospiče. "Zaklekněme do bloků a pojďme už hlasovat," vyzval poslance.

12:16

Nezvyklé ticho je v jednacím sále. Možná je to závažností projednávaného  tématu, možná abecedním zasedacím pořádkem. Toto namíchaní poslanců debatním kroužkům příliš nepřeje.

11:59

Važme si navzájem svých názorů, vyzval komunista Kováčik.

11:38

"Jsem velmi rád, že se tady přiznala jasná většina, která se tu ve sněmovně formuje, mezi hnutím ANO, SPD a KSČM. Z výsledků volby předsedy mandátového výboru je to zcela zřejmé. Touto většinou by Andrej Babiš trestnímu stíhání nemusel být vydán," řekl po jednání výboru Petr Gazdík ze STAN. 

11:07

Stanislav Grospič (KSČM) dostal 11 hlasů, jeho protikandidát Petr Gazdík (STAN) jen sedm. Jeden ze členů výboru se při hlasování zdržel.

11:03

Předsedou mandátového a imunitního výboru je Stanislav Grospič (KSČM).

10:56

Předsedou mandátového a imunitního výboru, který brzy dostane na stůl policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, se stane Stanislav Grospič z KSČM. Navrhlo ho ANO i SPD.

10:56

Sčítají se hlasy pro předsedu mandátového výboru.

10:36

Hnutí ANO, SPD a komunisté mají v mandátovém a imunitním výboru většinu hlasů.

10:33

O post předsedy mandátového a imunitního výboru stojí Starostové z Demokratického bloku a také komunisté. KSČM bude mít šanci, pokud jejich kandidáta podpoří ANO a SPD. 

10:22

Mandátový a imunitní výbor bude volit svého předsedu a před volbou předsedy sněmovny musí potvrdit, že všichni poslanci byli řádně zvolení.

10:20

Začíná jednání mandátového a imunitního výboru.

10:18

Návrh členů mandátního a imunitního výboru:

1. Bartoň Lukáš (Piráti) 
2. Benda Marek (Demokratický blok/ODS)
3. Berkovec Stanislav (ANO 2011)
4. Grospič Stanislav (KSČM)
5. Gazdík Petr (Demokratický blok/STAN)
6. Feranec Milan (ANO 2011)
7. Hájek Josef (ANO 2011)
8. Kalousek Miroslav (Demokratický blok/TOP 09)
9. Kaňkovský Vít (Demokratický blok/KDU-ČSL)
10. Malá Taťána (ANO 2011) 
11. Michálek Jakub (Piráti)
12. Němcová Miroslava (Demokratický blok/ODS)
13. Oborná Monika (ANO 2011)
14. Okleštěk Ladislav (ANO 2011) 
15. Rozner Miroslav (SPD)
16. Rozvoral Radek (SPD) 
17. Valachová Kateřina (ČSSD)
18. Válková Helena (ANO 2011)
19. Vojtěch Adam (ANO 2011)

10:10

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) přerušil jednání do 11:45.

10:08

"Svolávám ustavující schůzi imunitního a mandátového výboru," řekl předseda sněmovny Jan Hamáček.

10:02

Začala ustavující schůze Poslanecké sněmovny.

10:01 Ikona KDU-ČSL

KDU-ČSL bude na post předsedy mandátového a imunitního výboru výboru podporovat Petra Gazdíka (STAN).

9:59 Ikona KDU-ČSL

"Naprosto odmítám, aby se opakovala nekompetentnost a skandál, který tu byl v pondělí," dodal Bělobrádek s odkazem na spory, které se ve sněmovně odehrály v prvním dni jednání.

9:52 Ikona KDU-ČSL

"Není jasné, kdo je koalice a kdo je opozice nebo kolik bude výborů. To ukazuje na jednoznačný šlendrián, který odmítáme. Je jednoznačné, že pro hnutí ANO sněmovna není důležitá," tepal před dosavadního koaličního partnera šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

9:15

"Hloupě a nebezpečně působí návrh Miroslava Kalouska, stále ještě šéfa TOP 09, zablokovat sněmovnu. Chtěl s ostatními kluby vyjma ANO a KSČM vyjednat, že na ustavující schůzi nezvolí šéfa dolní komory. Bez funkční sněmovny by nemohla dosluhující vláda podat demisi," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.

9:00

"Ten, kdo bude volit předsedu sněmovny za ANO, ten podporuje vládnutí Andreje Babiše bez důvěry a bez kontroly," říká Kalousek pro Aktuálně.cz.

Aktualizováno 22. 11. 2017 19:00
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy