reklama
 
 

Živě: Noví ministři se ujali svých resortů. Hüner bude řešit lithium, Šlechtová nákup vrtulníků

Aktualizováno 13. 12. 2017 22:10
reklama
Česko má novou vládu. První kroky nového kabinetu sledujeme v on-line reportáži.

Živě: Noví ministři se ujali svých resortů. Hüner bude řešit lithium, Šlechtová nákup vrtulníků

reklama
22:05
 

Ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, ministra školství Roberta Plagu, ministra kultury Ilju Šmída a ministra zemědělství Jiřího Milka uvede Babiš do funkcí v pondělí. Na stejných pozicích pokračují v nové vládě ministr životního prostředí a první vicepremiér Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Ceremonii proto nepodstoupí.

21:45
 

Nová ministryně financí by do dvou let chtěla mít funkční on-line finanční úřad, který by fungoval na podobném principu jako internetové bankovnictví. "Máme celou řadu údajů z rejstříků a evidencí a musíme je dokázat natáhnout do daňových přiznání. To je absolutní priorita," dodala. Zároveň připravuje nový zákon o dani z příjmu.

U státního rozpočtu chce Schillerová usilovat o to, aby byl vyrovnaný. "A pokud by měl být schodkový, tak by ten schodek neměl být vyšší, než jsou kapitálové investice z tuzemských zdrojů," uvedla.

21:30

Hlavní prioritou nové ministryně financí Aleny Schillerové bude zjednodušení daňového systému a on-line zpracovávání daňových přiznání. V případě státních rozpočtů chce usilovat o vyrovnané hospodaření. Schillerová to řekla novinářům poté, co ji dnes premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do úřadu.

Babiš označil ministerstvo financí za nejdůležitější resort. Prohlásil, že sestavování státního rozpočtu se nyní zásadně změní. "Teď je šance na lepší spolupráci," uvedl.

21:25
 

Jak ministr Vojtěch, tak premiér Andrej Babiš (ANO) poděkovali končícímu ministrovi Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). "Po jeho nástupu se spolupráce resortu s ministerstvem financí zlepšila," řekl Babiš v narážce na spory, které měl ještě jako ministr financí v koaliční vládě s Ludvíkovým předchůdcem Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Ludvík, který do funkce nastoupil až v listopadu loňského roku, se teď vrátí do čela Fakultní nemocnice Motol.

21:25
 

Nový ministr zdravotnictví se chce také soustředit na fungování nemocnic, navrhne pro ně například společné nákupy. Hodlá vytvořit metodiku, jak mají nemocnice vyúčtovávat kritizované zpětné bonusy, které dostávají za objednávky od dodavatelů léků a zdravotnických prostředků. Jedním z témat, o kterých nový ministr mluví dlouhodobě, je měření kvality péče a informace o ní pro pacienty.

21:20

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) bude nejdříve řešit problém zavádění elektronických receptů, předložil už návrh změny zákona. Roční odklad pokut garantuje lékařům i v případě, že změna zákona nebude schválena do konce roku. Zabývat se chce urychleně také zákonem o úhradách zdravotnických prostředků, který zrušil Ústavní soud. Řekl to dnes večer novinářům po svém uvedení do funkce.

"Nedovedu si představit sankce, pokud nejsou ani všichni lékaři do systému registrovaní," uvedl Vojtěch. Systém elektronických receptů je podle něj nedotažený. Kritizovali ho i lékaři, nepřináší podle nich slibované funkce, jako je kontrola vzájemného působení léků nebo duplicit.

20:49
Andrej Babiš

Premiér se zmínil také o tom, že by se mohly zvýšit důchody o tisícikorunu všem seniorům nad 85 let. Přehodnotit by se měly i nižší penze takzvaných starodůchodců či matek více dětí.

20:45
Andrej Babiš

Němcová se také zaměří na přípravu penzijní reformy. Podle Babiše chce vláda vytvořit důchodový účet, který by byl oddělený od státního rozpočtu a kam by putovaly odvody. Ty by byly "určené jen pro seniory", řekl předseda vlády.

20:30
ANO

Podle Němcové nesmí být stáří hrozbou. "Současný stav, kdy ve starostlivosti o těžce nemocné seniory dominuje ústavní péče je nevyhovující. Senioři mají právo volby. Tu nabízí například domácí hospicová péče. I proto chci podpořit dostatečnou kapacitu terénních a ambulantních služeb," řekla.

20:28
ANO

"Jsem si vědoma, že tuto práci nelze vykonávat od stolu. Nechci, aby se ministerstvo dále odtahovalo od lidí, od těch, kteří jeho pomoc potřebují. Proto plánuji pravidelné výjezdy do regionů, abych se mohla důkladně s celou agendou seznámit," uvedla nová ministryně práce.

20:25
ANO

Za své priority označila Němcová péči o seniory, rodinnou politiku či podporu lidí v nouzi.

20:15
ANO

Resort už převzala také nová ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

19:58
ANO

Nový ministr Hüner uvedl, že by chtěl také dále snižovat byrokratickou zátěž, především pro malé a střední podnikatele.

19:57
Andrej Babiš

"Historicky vždy byla nějaká rivalita mezi ministerstvy průmyslu a financí, sám jsem ji zažil. V rámci naší menšinové vlády je určitě šance, že problémy vyřešíme pozitivně a v týmu," uvedl Andrej Babiš.

19:56
Andrej Babiš

Premiér od něj očekává, že provede analýzu ohledně zásob a možné těžby lithia v České republice. Ministerstvo musí podle premiéra rovněž řešit nedostatek pracovních sil v ekonomice.

19:54
ANO

Do úřadu už byl uveden i nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Za své priority označil energetickou politiku, odstraňování ekologických škod a nakládání s nerostnými surovinami s maximální výnosností pro stát. 

19:30

Podívejte se v galerii, jak probíhalo jmenování nové vlády na Pražském hradě.

19:00
Twitter

I Lubomír Zaorálek se na Twitteru rozloučil s ministerstvem.

18:56
ANO

"Nemám důvod nevěřit v nezávislost policie," uvedl nový ministr na dotaz novinářů.

18:53
ANO

"Chci také důsledně potírat nelegální migraci, převaděčství i obchod s lidmi," dodal Metnar.

autoři: Domácí, ČTK | 13. 12. 2017 8:22

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama