Ženy v kauzách diskriminace prohrávají. Další neuspěla

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 4. 2008 14:04
Soud zamítl milion odškodného pro bývalou diplomatku

Praha - Průlomový soudní spor v případu pracovní diskriminace dnes skončil vítězstvím státní instituce a prohrou ženy, která ji zažalovala.

Ministerstvo zahraničí nemusí díky verdiktu Městského soudu v Praze platit odškodné milion korun bývalé diplomatce Adrianě Bašovské.

Té dal sice původně v jejím úsilí domoci se práva proti silnému zaměstnavateli zapravdu obvodní soud, který také nařídil ministerstvu odškodné zaplatit, vyšší soudní instance však dnes při odvolání rozhodla opačně.

Spor ovšem nekončí. "Prohráli jsme jen jednu bitvu. Pokud znám správně názor své klientky budeme se dovolávat k Nejvyššímu soudu v Brně," řekla po verdiktu advokátka Daniela Světlíková.

Čtěte více: Příběh Adriany Bašovské 

Bašovská stát žalovala proto, že dostala výpověď z důvodů, které podle ní u mužských kolegů k propuštění nikdy předtím nevedly.

To ale senát městského soudu zpochybnil a naopak vyzdvihl jiný případ, kdy úřad postupoval proti zaměstnanci muži podobně tvrdě. Tento zaměstnanec byl podezřelý z trestného činu. Bašovská nikoli. Podle soudu to ale není "rozhodná skutečnost".

"Existuje tak minimálně jeden případ, kdy ministerstvo zahraniční věcí postupovalo stejně v případu muže, nemůže být tedy aplikován paragraf sedm zákoníku práce," uvedla předsedkyně senátu Jana Šrédlová. Zmíněný paragraf dává obětem diskriminace právo žádat od zaměstnavatele zadostiučinění.

Více o podobném případu: Diskriminace ženy nebyla, řekl soud

Bašovská pracovala v letech 1999 a 2000 na velvyslanectví v Libyi. Odtud se musela vrátit do Prahy, protože podle nadřízeného porušila bezpečnostní zásady. Na ministerstvu nečekali na pravomocné rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a Bašovské odebrali pověření k nakládání s utajovanými skutečnostmi.

Bez tohoto pověření nemohla v diplomacii pracovat a byla propuštěna.

Advokátka Bašovské před soudem argumentovala i tím, že Bašovská mohla být stejně jako jiní zaměstnanci přeřazena do doby než rozhodne NBÚ na místo v resortu, kde by se s utajovanými skutečnostmi nesetkávala.

"Jiný zaměstnanec na prověrku čekal v pracovní neschopnosti a na neplaceném volnu, které mu ministerstvo nabídl. Žalobkyně žádnou takovou možnost nedostala," řekla soudu Světlíková.

Už v minulosti se soudy postavily na stranu zaměstnavatele v případu ekonomky Marie Čaušević, která zažalovala společnost Pražská plynárenská. Čaušević podle žaloby vyhrála konkurz na ekonomického ředitele, ale firma vyhlásila nový konkurs, ve kterém uspěl muž. 

 

Právě se děje

Další zprávy