Žena pěstovala konopí, Nejvyšší soud se jí zastal

Tomáš Fránek
3. 3. 2008 12:35
Soud: Musí se zkoumat, proč se rostlina pěstuje

Praha - Nejvyšší soud se postavil za pěstitele konopí, kteří rostlinu, z níž lze mimo jiné vyrobit drogu marihuanu, používají k léčení svých chorob.

Úřady a soudy musí podle jeho nejnovějšího verdiktu velmi pečlivě dokazovat, zda si pěstitelé z konopí vyrábí nebo se chystají vyrábět marihuanu, zda je jejich jednání společensky nebezpečné nebo zda se skutečně rostlinou léčili.

Konopí na vředy

Soudci nyní vrátili k novému projednání případ ženy z Nymburska, na jejíž zahradě policisté při dvou raziích našli nejdříve 58 a poté 12 rostlin konopí.

Žena uvedla, že výtažky z rostliny užívá k léčení chodidel a žaludečního vředu. Žena z Nymburska pěstovala konopí přinejmenším tři roky.

O používání konopí věděl i její ošetřující lékař. Jednu rostlinu věnovala své známé, která si výtažkem z konopí léčila kožní chorobu. Ženin syn byl už dříve trestán za prodej marihuany, ale žaloba neprokázala, že mezi pěstitelstvím matky a obchodováním syna existuje spojitost.

Okresní soud v Nymburku a posléze Krajský soud v Praze přesto ženu uznal vinnou nedovolenou výrobou a držením omamných látek.

Legální to není, ale rozlišujte

Verdikt Nejvyššího soudu neznamená to, že pěstování konopí je legální. Musí se ale důkladně posuzovat jednotlivé aspekty každého případu.

"Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky," uvedl v rozhodnutí Senát s předsedou Vladimírem Jurkou.

Za ženu se ve vyjádření k Nejvyššímu soudu postavilo i Nejvyšší státní zastupitelství. Případ je atypický, že nelze jednání pěstitelky posoudit jako trestný čin.

Státní zástupkyně ve svém návrhu uvedla údaje o léčebných účincích konopí. "I v Česku lékaři o aplikaci této látky vědí a pokud jsou zaznamenány pozitivní výsledky, je užívání tolerováno," uvedla státní zástupkyně.

Nejvyšší soud už předloni uvedl, že pěstování konopí je bez příslušného oprávnění stále nezákonné, samotná rostlina je totiž podle zákona o návykových látkách omamnou látkou.

Soud v prohlášení také uvedl, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy