Žena pěstovala konopí, Nejvyšší soud se jí zastal

Tomáš Fránek
3. 3. 2008 12:35
Soud: Musí se zkoumat, proč se rostlina pěstuje

Praha - Nejvyšší soud se postavil za pěstitele konopí, kteří rostlinu, z níž lze mimo jiné vyrobit drogu marihuanu, používají k léčení svých chorob.

Úřady a soudy musí podle jeho nejnovějšího verdiktu velmi pečlivě dokazovat, zda si pěstitelé z konopí vyrábí nebo se chystají vyrábět marihuanu, zda je jejich jednání společensky nebezpečné nebo zda se skutečně rostlinou léčili.

Konopí na vředy

Soudci nyní vrátili k novému projednání případ ženy z Nymburska, na jejíž zahradě policisté při dvou raziích našli nejdříve 58 a poté 12 rostlin konopí.

Žena uvedla, že výtažky z rostliny užívá k léčení chodidel a žaludečního vředu. Žena z Nymburska pěstovala konopí přinejmenším tři roky.

O používání konopí věděl i její ošetřující lékař. Jednu rostlinu věnovala své známé, která si výtažkem z konopí léčila kožní chorobu. Ženin syn byl už dříve trestán za prodej marihuany, ale žaloba neprokázala, že mezi pěstitelstvím matky a obchodováním syna existuje spojitost.

Okresní soud v Nymburku a posléze Krajský soud v Praze přesto ženu uznal vinnou nedovolenou výrobou a držením omamných látek.

Legální to není, ale rozlišujte

Verdikt Nejvyššího soudu neznamená to, že pěstování konopí je legální. Musí se ale důkladně posuzovat jednotlivé aspekty každého případu.

"Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky," uvedl v rozhodnutí Senát s předsedou Vladimírem Jurkou.

Za ženu se ve vyjádření k Nejvyššímu soudu postavilo i Nejvyšší státní zastupitelství. Případ je atypický, že nelze jednání pěstitelky posoudit jako trestný čin.

Státní zástupkyně ve svém návrhu uvedla údaje o léčebných účincích konopí. "I v Česku lékaři o aplikaci této látky vědí a pokud jsou zaznamenány pozitivní výsledky, je užívání tolerováno," uvedla státní zástupkyně.

Nejvyšší soud už předloni uvedl, že pěstování konopí je bez příslušného oprávnění stále nezákonné, samotná rostlina je totiž podle zákona o návykových látkách omamnou látkou.

Soud v prohlášení také uvedl, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy