Zemřel Jan Munk, předseda pražské židovské obce a dlouholetý šéf Památníku Terezín

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 5. 2019 12:36
V neděli ráno po dlouhé nemoci zemřel předseda Židovské obce v Praze a někdejší dlouholetý ředitel Památníku Terezín Jan Munk. Bylo mu 72 let. Oznámila to jeho rodina. Jan Munk byl ředitelem Památníku Terezín od roku 1990, za 27 let se mu podařilo z něj vybudovat místo, které každoročně navštíví statisíce lidí. V čele pražské židovské obce stál od roku 2012.
Ředitel Památníku Terezín Jan Munk
Ředitel Památníku Terezín Jan Munk | Foto: ČTK

"Odchází osobnost mimořádného významu, která byla velice respektovaná jak na domácím poli, tak v zahraničí. Jeho ztráta se bude velice těžce nahrazovat," řekl náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig. Munk podle něho zanechal velkou stopu a byl architektem hlavních přeměn v práci terezínského památníku. Blodig připomněl, že se díky Munkově dlouholeté činnosti podařilo zásadně přepracovat všechny expozice v Památníku Terezín a vytvořit nové.

"Byly věnovány historii terezínského ghetta, která byla do té doby zamlčovaná nebo byla zcela na okraji zájmu," uvedl Blodig. Díky Munkově úsilí se podle Blodiga podařilo například přepracovat expozice o dějinách policejní věznice v Malé pevnosti, kde byli političtí vězni, nebo o dějinách koncentračního tábora v Litoměřicích.

"Dalším takovým polem byla osvětová činnost a činnost vzdělávací, která se velmi rychle rozvíjela a byla zaměřena především na další vzdělávání učitelů, takže si myslíme, že se to velice významně projevilo v prezentaci tématu na školách různého typu," uvedl Blodig.

Zmínil rovněž Munkovu činnost v židovských institucích. "Stal se předsedou pražské židovské obce, Federace židovských obcí v ČR, velice zásadním způsobem se podepsal na činnosti židovských organizací a zvýšení renomé," dodal Blodig.

Pohřeb na Novém židovském hřbitově

Židovská obec v Praze oznámila, že pohřeb se bude konat v pondělí odpoledne na Novém židovském hřbitově v Praze.

Pražská židovská obec, jejíž historie sahá do 10. století, má nyní zhruba 1500 registrovaných členů. Patří jí židovské památky v metropoli, které ročně navštěvují statisíce lidí z celého světa - hřbitovy, synagogy či historická mikve. Některé památky spravuje Židovské muzeum v Praze, dlouhodobě nejnavštěvovanější muzeum v Česku. Obec také provozuje na Hagiboru domov sociální péče pro židovské seniory a je zřizovatelem Lauderových škol - mateřské, základní školy a gymnázia.

 

Právě se děje

Další zprávy