Co jsem řekl kancléřce Merkelové. Jak to vypadá, když prezident Zeman nedělá kampaň

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
14. 9. 2016 19:35
Prezident Miloš Zeman ve středu zahájil čtvrtou návštěvu Pardubického kraje během svého funkčního období. Nejnovější třídenní cesta probíhá právě v termínu, kdy kulminují kampaně před krajskými volbami, prezident nicméně akce na svém programu za kampaň nepovažuje. Po celou dobu ho však provází náměstek hejtmana Jaromír Dušek, který vede do voleb Stranu práv občanů. Návštěvou prezidenta v Pardubicích se stejně jako kampaní SPO prolíná téma migrace.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Potkají se Miloš Zeman s Angelou Merkelovou a český prezident jí na uvítanou řekne... Co na první poslech může znít jako anekdota, byl ve skutečnosti nejčastější motiv, který Miloš Zeman ve středu zmiňoval v rámci své návštěvy Pardubického kraje.

Když se při debatě v továrně na sportovní sítě Berger-Huck v Horním Jelení zeptali němečtí majitelé firmy, co prezident říká na to, zda by Česko v dobách chybějící pracovní síly nemělo přijmout uprchlíky z Německa, Zeman odvětil: "Jak už jsem říkal kancléřce Merkelové, když si domů pozvete hosta, neposíláte jej k sousedovi na oběd..."

Prezident si tím vysloužil si tím hlasitý potlesk, a tak stejnou repliku zopakoval i na plácku u kulturního domu v Holicích. "Češi jsou pesimisté a vidí vždy sklenice poloprázdné. Chtěl bych vám, občanům Holic, popřát, abyste měli ve svém životě hodně poloplných sklenic,“ dodal Zeman a ukončil besedu se slovy "Slunce v duši!"

Zeman se v regionu ukazuje během svého funkční období už počtvrté. Nejnovější třídenní návštěvu načasoval zrovna na termín, kdy kulminují kampaně před krajskými volbami. Při prezentaci nové knihy rozhovorů "Tato země je naše" v atriu pardubického Domu hudby ho nicméně provázel náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek, který vede do voleb v kraji Stranu práv občanů – dříve s přízviskem Zemanovci. Ta se snaží obhájit nebo rovnou získat další místa ve vedení kraje, kde nyní drží tři křesla ve vládnoucí koalici se sociálními demokraty a lidovci.

"Když jsme se s panem prezidentem naposledy loučili, říkal, že už v tomto našem volebním období Pardubický kraj nenavštíví. Nakonec se ale rozhodl, že přijede. Má tady spoustu příznivců a přátel,“ radoval se Dušek, který Zemana bude po tři dny na řadě akcí pro veřejnost, schůzkách a návštěvách podniků společně s hejtmanem Martinem Netolickým doprovázet. Což není příliš běžné, zpravidla tolik času při jízdách po krajích tráví s prezidentem jen hejtmani.

Zeman návštěvu kraje za předvolební podporu "svých mužů" přímo neoznačil, ale podobnou cestu chystá v říjnu i do Zlínského kraje, kde za SPO kandiduje mimo jiné jeho hradní kancléř Vratislav Mynář nebo poradce Martin Nejedlý. Na Moravu přijede jen pár dní před krajskými volbami.

Návštěvou prezidenta v Pardubicích se stejně jako kampaní SPO prolíná téma migrace. Přestože se počet muslimských uprchlíků přicházejících do Česka blíží nule, Zeman a jeho lidé na Pardubicku téma vyzdvihují – po krajském hlavním městě visí plakáty s Duškovou fotografií, doplněnou obrázkem populárního kreslíře Petra Urbana: "Milí migranti, byli jste vybráni pro život v Česku. Budete pokřtěni Vltavou, kdo neskáče, nebude Čech," vyzývá na kresbě postava uprchlíky stojící za sebou v řadě na mostě.

Na dotazy lidí, zda se chystá znovu kandidovat, Zeman zopakoval, že to oznámí příští rok v březnu. "Až se tak stane, někteří z toho budou mít obrovskou radost a někteří budou strašně naštvaní," uvedl.

Nejde nám o Miloše Zemana, jde o typ politiky, který reprezentuje, představuje totiž základní ohrožení principů a hodnot republiky, říká Václav Němec. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy