Zeman: Ústavním soudcem má být Suchánek, poradce ČSSD

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 9. 2013 13:00
Radovan Suchánek působí na Katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezident Miloš Zeman chce navrhnout na ústavního soudce Radovana Suchánka z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Suchánek působí také jako právní poradce ČSSD.

Zeman uvedl jeho příjmen v nedělním pořadu Partie televize Prima, jeho totožnost potvrdila mluvčí Hradu Hana Burianová.

Zeman Suchánka navrhne, pokud předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský nebude mít závažné námitky, řekl na Primě.

Zatím poslední prezidentův pokus doplnit Ústavní soud byl neúspěšný. Stejně jako exprezidentu Klausovi se mu nepodařilo přes Senát protlačit kontroverzní jméno soudce Jana Sváčka.

Senátoři jeho kandidaturu odmítli v poměru 30:45 hlasům.

Sváčkovi kritici v Senátu poukazovali na jeho malou zkušenost s praktickým právem z poslední doby a vadí jim i pochyby o napojení na vlivné osoby z politiky. Vytýkalo se mu i jeho členství v KSČ, které tajil. 

Horní komora o Sváčkovi rozhodovala už podruhé. Loni v únoru jej neúspěšně doporučoval Zemanův předchůdce Václav Klaus. Tehdy nezískal podporu ani v jednom ze senátních výborů. Poměr hlasů byl přesto těsnější, když pro Sváčka bylo 36 senátorů, proti pak 38.

Kdo je Radovan Suchánek

Čtyřicetiletý Suchánek je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a od roku 2000 zde pracuje jako odborný asistent.

V minulosti podle svého profesního životopisu působil jako poradce ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha a ministryně zdravotnictví Milady Emmerové.

Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích. Škromachovi jako místopředsedovi Senátu radí i nyní. Suchánek je také koncipientem v Advokátní kanceláři Petržílek.

Ústavní soud od pátku funguje v omezeném počtu 14 členů. Jeho činnost to však podle generálního sekretáře Iva Pospíšila neohrozí, i přes nárůst případů se obměněné sestavě daří nápor stížností zvládat.

Ústavní soud se nachází přibližně v polovině své personální obměny, která začala po zvolení Zemana prezidentem. Má nové místopředsedy Miladu Tomkovou a Jaroslava Fenyka, přišli soudci Jan Filip, Vladimír Sládeček, Ludvík David a Kateřina Šimáčková. V listopadu vyprší mandát ještě Janu Musilovi, v prosinci Jiřímu Nykodýmovi.

 

Právě se děje

před 27 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy