Zeman se proti Rusku vymezil pozdě, říkají experti. Politici jeho projev oceňují

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
24. 2. 2022 12:52
Prezident Miloš Zeman ve svém projevu odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl, že se Rusko dopouští zločinu proti míru a jeho chování je třeba odsoudit. Podle expertů tato slova měla od prezidenta zaznít už v roce 2014, kdy Rusko obsadilo ukrajinský poloostrov Krym. Vládní i opoziční politici projev ocenili.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

"Dnes v časných ranních hodinách Ruská federace zaútočila na Ukrajinu. Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoli pouze slovy, ale také činy," začal prezident Zeman projev.

Experti z řad politologů a diplomatů označili jeho slova za zásadní změnu oproti minulosti, kdy Zeman vystupoval jako spojenec Kremlu a proslul proruskými postoji. Nyní se shodují, že prezident zvolil správná slova, přišla ale podle nich pozdě. "Takovýmto slovům bych zatleskal v roce 2014," řekl v České televizi politický geograf Michael Romancov. Narážel tak na rok, ve kterém Rusko obsadilo ukrajinský poloostrov Krym vybíhající do Černého moře.

Dodal, že obrácení postoje k Rusku považuje za politickou prohru Miloše Zemana. "Prezident měl vždy přístup k informacím tajných služeb a měl ruské agresivní chování odsoudit už dříve," dodal.

"Obsah je v pořádku, bohužel prohlášení přišlo příliš pozdě a vyslovuje je osoba, která patří k nejvěrnějším spojencům Kremlu a systematicky bagatelizovala ruskou hrozbu," souhlasil v České televizi Jan Šír z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zeman v projevu dále uvedl, že ačkoli má rád ruskou kulturu a váží si obětí ruského národa ve druhé světové válce, rozhodně nemůže souhlasit s tím, když na území cizího státu bez vyhlášení války vstoupí cizí armáda. "Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru," uvedl.

Proti tomuto tvrzení se vymezil diplomat a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). "To není argument, ani vyhlášení války nedává legitimitu k tomu, něco takového dělat," řekl v ČT.

Projev ocenili Fiala i Babiš

Zemanova slova chválili čeští vládní i opoziční politici. "Je dobře, že si pan prezident uvědomuje důležitost společného postupu a že hlavní političtí představitelé Česka mluví stejně. Rád se spolu s Milošem Zemanem zúčastním zítřejšího jednání hlav států NATO," reagoval na Zemanův projev premiér Petr Fiala na sociálních sítích.

"Pan prezident popsal situaci přesně a jeho razantní postoj sdílím. Dneškem definitivně končí romantické představy o Rusku. Nedělejme si iluze. Rusko, které 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu, není to Rusko, které nás pomáhalo osvobozovat za 2. světové války," napsal šéf opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.

Zemanova slova vyzdvihl také lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Označil je za projev státníka. "Doufal jsem, že něco takového by prezident mohl pronést. Oceňuji také, že se omluvil za svá předchozí slova, že Rusko není hloupé, aby napadlo Ukrajinu," uvedl na Twitteru.

Narážel na to, že Zeman ještě minulý týden v rozhovoru pro Mf Dnes řekl, že útok na Ukrajinu neočekává a že informace o invazi jsou "další blamáž tajných služeb USA". "Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu," uznal Zeman své pochybení.

Politici ocenili také prezidentův návrh na zpřísnění sankcí proti Rusku, například vyřazení Ruska z organizace SWIFT, tedy ze Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci, která zajišťuje mezinárodní platební styk. "Jsem rád, že prezident odsoudil ruskou agresi, přiznal omyl a podporuje tvrdé sankce," ocenil Zemanovy návrhy vicepremiér a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Prezident Miloš Zeman dosud dlouhodobě zastával proruské názory. Chování Putina neodsoudil ani v úterý, kdy ruská vojska vstoupila na území Ukrajiny. "Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a naopak snižuje naději na diplomatické řešení," uvedl tehdy Hrad v prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy