BIS odmítá Zemanova obvinění, že selhává. Zastali se jí Babiš i Hamáček

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 12. 2018 12:42
Bezpečnostní informační služba se ohradila proti výroku prezidenta Miloše Zemana, podle něhož česká kontrarozvědka selhává. Ředitel Michal Koudelka v reakci uvedl, že zpravodajci v posledních letech zamezili desítkám ruských a čínských agentů v jejich činnosti. Vláda i kontrolní orgány nedávno poděkovaly kontrarozvědce za dobrou službu. V pátek se zpravodajců zastal premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček i opoziční politici.
Ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel BIS Michal Koudelka. | Foto: ČTK

"Bezpečnostní informační služba ještě nikdy v minulosti nebyla tak silná a úspěšná jako v posledních letech. Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery," brání práci zpravodajců ředitel Koudelka.

Kontrarozvědka podle něj v posledních pěti letech zamezila desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem takzvanou tichou cestou.

Bezpečnostní informační služba

BIS je zpravodajskou službou, která působí uvnitř českého území. Za úkol má identifikaci, sledování a sběr informací o aktivitách cizí moci a osob jednajících v cizím zájmu na českém území. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří terorismus, organizovaný zločin, kybernetická bezpečnost, ekonomické zájmy státu a ochrana demokracie a ústavnosti.

"Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost," dodal Koudelka.

BIS tento týden zveřejnila výroční zprávu, v níž varuje před ruskými a čínskými špiony působícími na území České republiky. Zeman pak prohlásil, že výroční zprávy - které nejsou veřejné - neobsahují žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Ve čtvrtek v TV Barrandov označil varování kontrarozvědky za "plácání" a zpravodajce za "čučkaře".

"Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského, nebo čínského špiona," řekl prezident.

"Lepšího vysvědčení se BIS od Zemana nemohlo dostat"

Práce kontrarozvědky se v pátek zastala řada politiků, včetně premiéra Babiše, podle kterého odvádějí zpravodajci profesionální práci. "Mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady," uvedl premiér.

Vůči Zemanově kritice se ohradil také ministr Hamáček. "Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen. Naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím," napsal na Twitteru.

Zemanova slova odsoudila i řada politiků z řad opozice, podle nichž je krajně nevhodné, aby hlava státu zpochybňovala důvěryhodnost tajných služeb. Za skandální to označil například Jiří Pospíšil (TOP 09). "Prezident zpochybňuje kredibilitu BIS poté, co označila za bezpečnostní hrozbu ruské a čínské špiony. Přestože je to skandální, lepšího vysvědčení se službě od současné hlavy státu nemohlo dostat. Svou práci dělá evidentně dobře. Díky za to," napsal.

Exministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) dokonce žádá, aby se Zemanovými výroky zabývaly bezpečnostní výbory. "Prosím Pavla Fischera a Honzu Bartoška, aby toto jednání iniciovali. Tyto výroky zpochybňující obsahy zpráv BIS a bagatelizující její práci jsou za hranou," uvedl.

"Jako bývalý člen vlády jsem měl k těmto zprávám přístup a tvrdím, že 'plácá' prezident. Samozřejmě, že zde ti agenti působí a jsou značným bezpečnostním rizikem," přidal se také bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Naopak chápavě se k Zemanovu stanovisku postavil předseda KSČM Vojtěch Filip. "Pan prezident má jistě k dispozici více informací než já a nemám důvod mu nevěřit," uvedl.

Do konfliktu s BIS se Zeman dostal již několikrát. Naposledy letos v říjnu již podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti ředitele BIS Michala Koudelku, důvody neuvedl. Podle dřívějších spekulací médií mohly být za nejmenováním Koudelky rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav novičokem.

 

Právě se děje

Další zprávy