Zaorálek převzal vládu nad ministerstvem kultury, řešit chce platy i památky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 8. 2019 15:24
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury. Po více než čtvrt roce končí krize kolem obsazení postu ministra kultury. Zeman při jmenování zdůraznil, že by byl rád, kdyby se Zaorálek věnoval především péči o kulturní památky. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté ministra uvedl v Nosticově paláci do funkce. Zaorálek uvedl, že se nejprve seznámí s chodem resortu a poté začne řešit urgentní záležitosti. Mezi nimi jmenoval například nízké platy kulturních pracovníků, péči o památky nebo personálie Národní galerie.
Prezident Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka ministrem kultury | Video: ČTK

Prezident Miloš Zeman novému ministrovi pogratuloval a vyjádřil přání, aby se věnoval především českým kulturním památkám. "Za třicet let, co se pohybuji v politice, jsem potkal řadu ministrů kultury a každý z nich musel řešit jedno dilema: měl koláč peněz, který když se rozkrojí, tak se nezvětší. Rozkrojení znamená, že něco půjde na kulturu živou a něco na kulturu neživou," řekl Zeman a parafrázoval svůj oblíbený biblický citát z Matoušova evangelia.

"'Vcházejte úzkou cestou, která je cestou k životu, a nikoli širokou, která je cestou ke smrti.' Ta široká cesta je, když se ministr objevuje na premiérách, vernisážích, uděluje granty a mediální sféra mu tleská. Kulturní památky netleskají. Kulturní památky mlčí a chátrají," upozornil prezident. Památky, které vybudovali naši předci, nedokázali lidé podle Zemana v poslední době doplnit téměř ničím novým. "Je to naše ostuda, tak se aspoň snažme zachránit, co postavili jiní," uvedl.

"Kulturní památky jsou markanty české krajiny. Přeji vám, abyste šel úzkou cestou a něco po vás zůstalo," popřál novému šéfovi resortu. Zaorálek, který byl dříve ministrem zahraničních věcí, v pondělí uvedl, že se chce zaměřit především na prezentaci české kultury v zahraničí.

Premiér Andrej Babiš poté uvedl nového ministra v Nosticově paláci do funkce a konstatoval, že je rád, že se situaci v resortu podařilo vyřešit. Připomněl přitom, že se náměstkovi Renému Schreierovi, který byl vedením ministerstva dočasně pověřen, podařilo získal do rozpočtu 440 milionů korun. Nyní je podle něj potřeba, aby nový ministr vyřešil platy zaměstnanců v kultuře.

Kultura nás prezentuje ve světě

O tom hovořil na tiskové konferenci i Zaorálek, který by rád otázku rozpočtu ještě otevřel a získal peníze právě na platy kulturních pracovníků, které jsou podle něj velmi nízké a nedůstojné.

Zaorálek uvedl, že kultura je podle něj způsob, jak se prezentovat ve světě, a je součástí národní identity. Rád by skrze ni posiloval zahraničněpolitický vliv Česka. Krásy Prahy mu prý pomáhaly při jednáních se zahraničními státníky, když v předchozí koaliční vládě plnil roli ministra zahraničních věcí. "Vždy jsem měl pocit, že s tím dostatečně nepracujeme. Máme-li kulturu prezentovat, musíme ji tady mít v podobě schopné prezentovat," uvedl.

Přál by si vypracovat moderní vizi role kultury v současné společnosti. Zdůraznil také, podobně jako prezident, význam kulturních památek. Kulturu vnímá jako prostředek, kterým o sobě jako národ něco říkáme. 

Nyní se podle svých slov seznámí se svým nejbližším týmem na ministerstvu a bude hledat řešení urgentních problémů resortu. Konkrétní kroky popisovat nechtěl, předestřel však, že například v případě Národní galerie by rád vypsal nové výběrové řízení na jejího ředitele, pokud se na tom shodne s odborníky. Plánuje se také vydat do Muzea umění v Olomouci, jejíhož šéfa jeho předchůdce odvolal.

Resortní krize trvala čtvrt roku

Spor o ministra kultury začal v květnu, kdy demisi podal tehdejší šéf úřadu Antonín Staněk (ČSSD). Zeman ji ale odmítl přijmout a s jeho odvoláním otálel i poté, co mu žádost o změnu ve vládě zaslal Babiš. Staňka nakonec odvolal ke konci července, na jeho místo ale odmítl jmenovat nominanda sociální demokracie Michala Šmardu. Poté, co se proti návrhu ČSSD postavil i premiér, se Šmarda kandidatury vzdal. Sociální demokraté následně za svého zástupce na kultuře určili Zaorálka.

Zeman se s někdejším ministrem zahraničí setkal v pondělí. Zaorálek očekává, že se v případě řešení některých otázek na ministerstvu kultury mohou s hlavou státu dostat do sporu. Zaměřit se například chce na obsazení některých kulturních institucí, jejichž vedení jeho předchůdce Staněk koncem svého funkčního období změnil. Zváží například nové výběrové řízení na ředitele Národní galerie v Praze.

Co sbližuje Lubomíra Zaorálka s kulturou

Ostravský rodák dokončil v roce 1982 studium filozofie a ekonomie na Univerzitě Jany Evangelisty Purkyně v Brně. Nejvíce se podle svých slov zajímal o Tomáše Akvinského, o kterém psal i závěrečnou práci. Poté působil jako dramaturg v ostravském studiu České televize. Tvrdí, že toto zaměstnání ale musel opustit z politických důvodů.

Na začátku 90. let nastoupil jako odborný asistent na katedru filozofie ostravské univerzity. Přednášel zde politickou filozofii, současnou filozofii, etiku a české politické myšlení 19. a 20. století.

Ke kultuře měl blízko i po část své politické kariéry. V ostravském městském zastupitelstvu zastával funkci předsedy kulturní komise a i v současnosti působí v Poslanecké sněmovně ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a mládež a tělovýchovu. 

Jak sám uvádí na svém blogu na Aktuálně.cz, mezi jeho zájmy patří literatura a divadlo.

"Já mám vlastenectví spojeno s kulturou. Pro mě je významné to, co dokázala vytvořit česká poezie a česká hudba, samozřejmě i výtvarné umění. Domnívám se, že kdo nepochopí českou poezii, kdo nezná český jazyk, ztrácí šanci znát svou zemi. Věci se nedají jednoduše překládat do cizích jazyků. Svět vnímám přes českou kulturu. A nestaví mě to proti ostatním státům. Obdivuji Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, jejich díla mi poskytují pocit sebevědomí, vlastenectví. To, co nám dala česká kultura, je obrovský kapitál," řekl v roce 1998 pro Plzeňský deník.

Jeho politická kariéra:
Zaorálek byl do Poslanecké sněmovny poprvé zvolen v červnu 1996. Před tím se politicky angažoval na Ostravsku, odkud pochází. V roce 1998 se stal místopředsedou ČSSD a od roku 2002 za stranu vystupoval jako stínový ministr zahraničních věcí. Od roku 2002 do roku 2006 působil jako předseda Poslanecké sněmovny a v letech 2010 až 2013 jako její místopředseda. Mezi lety 2013 a 2017 zastával post ministra zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy