Zeman vystoupí v Českém rozhlase. "Lifestylový" rozhovor s ním povede Xaver Veselý

Radek Dragoun Radek Dragoun
20. 1. 2020 14:53
Prezident Miloš Zeman v únoru poskytne rozhovor Českému rozhlasu. Jeho generální ředitel René Zavoral hlavě státu nabídl, jestli se nechce zúčastnit pořadu, který pravidelně moderuje Luboš Xaver Veselý. Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny půjde o rozhovor v "duchu lifestylového formátu daného pořadu". Pravidelné pořady s prezidentem v tuto chvíli rozhlas neplánuje.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: TV Barrandov

"Rozhovor, který bude veden v duchu lifestylového formátu daného pořadu, je naplánován na únor a bude vysílán na regionálních stanicích Českého rozhlasu," prozradil Aktuálně.cz mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. 

Nemělo by tedy jít o rozhovor na politická témata, jak bylo zvykem při předchozích interview, která prezident Miloš Zeman v Českém rozhlase vedl. "Český rozhlas jako médium veřejné služby usiluje o to, aby plnil dobře svou roli ve společnosti a aby nabízel ve svém vysílání názorovou pestrost a vyváženost. Stojíme tedy samozřejmě i o to, abychom mohli veřejnosti prezentovat osobnost hlavy státu," vysvětlil mluvčí. 

O tom, že Zeman vystoupí v Českém rozhlase, informoval jako první prezident. "Generální ředitel pan Zavoral mi navrhl další mediální výstupy s Xaverem Veselým, kterého mám rád, a těším se na to," řekl Zeman ve vysílání Frekvence 1

Veselý během loňského září ve svém pořadu zpovídal i premiéra Andreje Babiše. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve své analýze Veselého jako moderátora zkritizovala. "Host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá," uvedla rada ve vyjádření, na které upozornil server Hlídací pes. Vedení rozhlasu vzkázalo, že si za rozhovorem stojí.

Na Barrandově Zeman skončil

Oznámení o rozhovoru pro Český rozhlas přichází krátce poté, co se prezident rozhodl, že už nadále nebude poskytovat pravidelné rozhovory na televizi Barrandov v pořadu Týden s prezidentem. "Témata se vícenásobně opakovala, takže už to nemělo tu šťávu a ten náboj, který to mělo na začátku," vysvětlil své rozhodnutí Zeman na Frekvenci 1. 

Ani posluchači veřejnoprávního rozhlasu nebudou prezidenta slýchávat pravidelně. Prozatím se nepočítá s tím, že by Zemanova účast v pořadu Veselého byla pravidelná. "Český rozhlas jako doposud bude pokračovat v dosavadní praxi odvysílání příležitostných rozhovorů s hlavou státu na aktuální témata," řekl mluvčí Hošna. 

Jak Soukup o Zemana přišel. Co stojí za koncem Týdne s prezidentem

Bezmála po třech letech mizí z obrazovek pořad, v němž prezident dostával exkluzivní prostor v hlavním vysílacím čase. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 60 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy