Železný neuspěl se stížností, dvouletá podmínka platí

ČTK ČTK
14. 11. 2011 16:59
Bývalý ředitel televize Nova je obviněn z krácení daně při dovozu obrazů z USA
Bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný
Bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného v kauze krácení daní při dovozu obrazů ze zahraničí.

Dvouletý trest vězení se stejně dlouhým podmíněným odkladem tak definitivně platí. Soudci rozhodli koncem října bez veřejného jednání a stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.

Obhajoba ve stížnosti argumentovala například tím, že Železný daň sám zaplatil, a to ještě předtím, než byl dluh oficiálně vyměřen.

Podle ústavních soudců ale Železný už tehdy dobře věděl, že se o případ zajímají státní orgány. Měl za sebou jednání s pracovníkem celní správy a kontaktovala jej policie.

"Tyto poznatky objektivně musely u stěžovatele, vzdělaného, nesporně inteligentního a společensky všestranně orientovaného člověka - nadto zastupovaného a poučovaného advokáty - logicky vést k odůvodněnému závěru, že dovoz předmětných obrazů je v šetření orgánu státu," uvedl Ústavní soud s odvoláním na dřívější argumentaci Nejvyššího soudu.

Clo zaplatil, až když hrozilo stíhání

Podle ÚS tak Železný zaplatil až pod bezprostřední hrozbou trestního stíhání, které začalo hned následující den.

Případ se vleče řadu let. Nejvyšší soud jej projednával dvakrát. Napoprvé zrušil odsuzující verdikt nad Železným. Vrchní soud v Praze ale Železného znovu odsoudil, jen zkrátil zkušební lhůtu. Napodruhé pak Nejvyšší soud již verdikt potvrdil.

Spoluobžalovaný Čechoameričan George Novotný byl už v minulosti pravomocně odsouzen k dvouletému trestu s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Kauza se týká dvou transakcí z roku 1998. V prvním případě Železný podle spisu koupil v londýnské aukční síni několik obrazů od Emila Filly, Andreje Nemese a Alfreda Justitze.

Po dohodě se Železným je ale do Česka dopravil Novotný jako svůj osobní majetek, který dováží při stěhování do ČR. Stát tak neměl nárok na clo a daně spojené s dovozem.

Železný: obrazy jsem platil až v Česku

Ve druhém případě jde o obraz Jákobův žebřík od Marka Chagalla, který Železný získal za 750 000 dolarů v americké galerii a uložil ho v depozitáři ve Švýcarsku. Novotný i tentokrát podle pravomocného verdiktu předstíral, že jde o jeho majetek, který si veze do Česka.

Bývalý šéf Novy obžalobu odmítal. Již dříve tvrdil, že v prvním případě obrazy v cizině vydražil Novotný, on prý díla zaplatil až po koupi v Česku převodem z účtu.

V druhém případě pak prý o obraz časem ztratil zájem, a s Novotným se proto dohodl na výměně za jiná díla. Při dovozu Chagalla do ČR byl podle Železného jeho majitelem Novotný.

Obhájci obou mužů již dříve navíc uvedli, že podle tehdejších zákonů a dohod neměly úřady požadovat clo ani daně. Soud to ovšem v minulosti odmítl s tím, že se na díla vztahovala DPH.

Železný stál před soudem také v jiných kauzách. Vrchní soud v Praze jej letos zprostil obžaloby z pokusu o poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Bývalý šéf Novy se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby CME nemusel splatit pohledávku. Už dříve jej vrchní soud zprostil také obžaloby z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů ve společnosti CET 21.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy