Heparinový vrah je duševně zdráv, tvrdí znalci

Jiří Máslo (spolupracovník redakce)
12. 2. 2008 12:40
Obhájce žádá o nové posudky
Petr Zelenka u soudu
Petr Zelenka u soudu | Foto: Jiří Máslo

Hradec Králové - Soudní jednání s takzvaným heparinovým vrahem Petrem Zelenkou pokračovalo v úterý výslechem znalců z oboru psychologie a psychiatrie. Ti měli posoudit, zda byl Zelenka v době podávání smrtících dávek heparinu příčetný a je tedy za vraždy odpovědný.

Znalci řekli, že ano.

Nikdy netrpěl duševní poruchou

"Netrpí a nikdy netrpěl žádnou duševní poruchou, která by mu nedovolovala své jednání ovládat," řekla psychiatrička Vanda Valentová.

Obhájce se dotazoval: "Víte něco o tom, že obžalovaný měl vidiny, svěřil se vám s tím?"

Soudní znalci dospěli k závěru, že Petr Zelenka je duševně zdráv. Zleva Petr Goldman a Vanda Valentová.
Soudní znalci dospěli k závěru, že Petr Zelenka je duševně zdráv. Zleva Petr Goldman a Vanda Valentová. | Foto: Jiří Máslo

"Ne. Nikdy o tom nemluvil. Protože jsme se tyto informace dozvěděli až z médií, sami jsme se ptali. On to ale nepotvrdil," dodala.

Zelenka chtěl doběhnout lékaře

Soud zajímalo, jaký měl Zelenka motiv k vraždění.

"Byla to touha prožívat vzrušení a ovládat ostatní lidi. Jeho snahou bylo působit na pracovišti rozruch a poměřovat se s lékaři. Od začátku počítal s tím, že se na to nepřijde. Sám mluvil o tom, jakou měl radost, že dělal něco, s čím si lékaři nevěděli rady," uvedl psycholog Petr Goldman.

Podle něj trpěl Zelenka i citovou chladností a nízkou schopností empatie. Stejně to vidí i Valentová: "Až postupně mu docházelo, co udělal. Spíš ale litoval sám sebe než usmrcené pacienty."

Advokát trvá na revizních posudcích

Petr Zelenka se proti závěrům znalců ohradil.

"Nikdy jsem neměl pocity, o kterých mluvíte. Dospěl jsem k závěru, že nemáte zájem vypátrat, proč se to všechno stalo. Myslím, že scénář vašeho vyšetření byl stanoven od začátku, tak jako ho nastavila policie, média a státní zástupkyně," dodal.

Advokát Jan Herout znovu zopakoval, že bude požadovat revizní znalecké posudky. "Už jsem soudu předal seznam pracovišť, která by měla vyšetření Petra Zelenky provést," dodal.

Soudní jednání bude pokračovat čtením výpovědí svědků, kteří se k soudu nedostavili.

Na devatenáctého února jsou pozváni znalci, jež se mají vyjádřit  k příčině smrti jednotlivých pacientů.

Rozsudek je naplánován na jednadvacátého února.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy