Zdravotníci chtějí rezignaci Hegera, vyhrožují stávkou

ČTK ČTK
13. 11. 2012 15:49
Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách vyhlásily stávkovou pohotovost
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách vyhlásily v úterý stávkovou pohotovost a vyzvaly ministra zdravotnictví Leoše Hegera k odstoupení. Nezvládá podle nich řízení resortu.

Prohlášení více než 130 delegátů celostátní konference poskytla ČTK Marie Klírová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Podle odborů uvedl Heger mnoho nemocnic i pacientů do nejistoty a ohrožení jejich zdraví. Ministerstvo kritiku odmítlo jako neodůvodněnou.

Odbory kritizují současnou situaci ve zdravotnictví i kroky, které chystají ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí a vláda.

"Delegáti konstatují, že většina kroků ministerstva zdravotnictví a vlády vede ke zhoršování dostupnosti zdravotní péče, včetně dostupnosti lázeňské péče pro pojištěnce zdravotních pojišťoven, ohrožuje veřejné zdraví, rozbíjí solidárně nastavené systémy a poškozuje zaměstnance a pacienty," uvádí se v prohlášení.

"Jediný, kdo v posledních letech znejistil pacienty a bral si je jako rukojmí, byli bohužel právě lékaři, lékařská komora a jejich odborový svaz, když v rámci své stávkové aktivity chtěli opustit své pacienty připoutané na lůžka," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Delegáti odmítli Hegerovy plány na zrušení 6000 lůžek v nemocnicích, zavedení dvousložkového pojistného či ohlášené omezení peněz pro lázně od zdravotních pojišťoven.

Zdravotnictví jako veřejná služba

Trvají na zachování tarifních platů a odmítají plány na takzvané pásmové odměňování. Delegáti rovněž požadují, aby zdravotnictví a sociální služby byly službami veřejnými.

"Ministr Heger je historicky nejúspěšnějším ministrem v prosazování reformních kroků, hlavně práv pacientů, a je pochopitelné, že se to některým zdravotnickým kruhům nemusí líbit," dodal Sršeň.

Odboráři také kritizují snížení dotací pro poskytovatele sociálních služeb a požadují, aby dotace stouply na 8,5 miliardy korun. Žádají vyřešit dlouhodobé financování sociálních služeb a dát jistotu nejen poskytovatelům, zaměstnancům, ale i jejich klientům.

 

Právě se děje

Další zprávy