Praha - Inspekci životního prostředí se ani po dlouhých měsících nedaří dostat z obchodů výrobky, které obsahují látku isobutylnitrid a mohou podle odborníků aktivovat v organismu rakovinné buňky.
Ačkoli na vysoké riziko isobutylnitridu upozornilo Aktuálně.cz už před více než rokem a po dalších devíti měsících se podařilo prosadit vyhlášku, která nebezpečné zboží zakazuje, jsou výrobky stále k mání.
ČTĚTE VÍCE:
Sprej nesoucí rakovinu je stále v prodeji. Přes zákaz
Na pozdní, ale přece jen zákaz, obchodníci vyzráli. Výrobky uzamkli do skříněk, takže si o ně zákazníci musí prodavači říct a tvrdí: Neprodáváme je běžnému spotřebiteli, jen podnikatelům.
V čem je ta finta
Vyhláška totiž zakazuje jen prodej spotřebitelům, ne podnikatelům.
"Nemůžeme zkontrolovat, zda se to skutečně děje, protože se musíme podle zákona při kontrole vždy prokázat jako kontroloři. Z tohoto důvodu není ani možné provést fiktivní nákup a určit, zda tvrzení prodavačů je pravdivé," řekla Aktuálně.cz mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.
Navíc inspektoři ani nemohou dopátrat, komu vlastně obchodníci rakovinotvorné výrobky vlastně prodali. "Neexistuje žádná povinnost z chemického zákona, která by nařizovala vedení evidence prodávaných výrobků s touto látkou podnikatelům," dodala mluvčí.
Inspekce problémy už nahlásila ministerstvu, to zatím nijak nezasáhlo ani do vyhlášky, ani do kompetence inspektorů.
Ministerstvo: Lze dokázat prodej
Ministerstvo si ale myslí, že by inspekce mohla pokutovat i tzv. prodej podnikatelům. Podle jeho právníků neznamená, když někdo při nákupu předloží živnostenský list, že by nebyl spotřebitel.
"Pokud osoba s živnostenským listem nakupuje látku nebo přípravek za stejných podmínek jako běžný spotřebitel, tedy fyzická osoba nepodnikající, je rovněž v postavení běžného spotřebitele," uvedla Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva. Podle ní by prodejce musel uzavřít kupní smlouvu a vystavit fakturu.
Navíc když prodejce nabízí výrobek v malém balení, je to jasně balení pro spotřebitele. "Prodejce, který nabízí k prodeji spotřebitelské balení přípravku obsahujícího karcinogen ve vyšší než stanovené koncentraci, porušuje zákon a může být sankcionován," říká ministerstvo.
Inspekce ale nesouhlasí. "Žádný zákon neuvádí, jak velké je spotřebitelské balení. Navíc podnikatelé nakupují běžně nejen na faktury ale i na účtenky, které pak vykazují v účetnictví," reagovala mluvčí inspekce Ivana Awwadová.