Zasahuje do nezávislosti soudu. Na kancléře Mynáře míří trestní oznámení

Marek Pokorný Michal Hron, Marek Pokorný
Aktualizováno 23. 1. 2019 17:23
Právník a senátor Václav Láska podal ve středu trestní oznámení na kancléře prezidenta Vratislava Mynáře. Tvrdí, že svými schůzkami se soudci, které popsal časopis Respekt, se dopustil trestného činu zasahování do nezávislosti soudu. Mynář ovlivňování justice odmítá a tvrdí, že soudcům pouze sděloval názor prezidenta Miloše Zemana. Kauzu ve středu večer bude řešit také justiční podvýbor Sněmovny.
Láska DVTV
Láska DVTV | Foto: DVTV

Láska o podání trestního oznámení informoval na svém webu, kde zveřejnil i jeho plné znění. Předseda hnutí Senátor 21 vychází z informací, které v posledních dvou týdnech publikovala média jako reakci na informace Respektu o neoficiálních schůzkách hradního kancléře s vybranými soudci.

"Existuje důvodné podezření, že se (Mynář) tohoto jednání dopustil ve vztahu k soudci Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi (spor o služební zákon a kauza Lesní správy Lány), předsedovi Městského soudu v Praze Liboru Vávrovi (kauza vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA) a někdejšímu předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi (vyžadování informací ke kauze Plzeňské teplárenské a další zásahy)," uvedl Láska.

Mynář se tak podle něj dopustil skutkové podstaty trestného činu upraveného v § 335 odst. 1 trestního zákoníku - zasahování do nezávislosti soudu. Ten za působení na soudce s cílem, aby porušil své povinnosti v řízení, uvádí trest ve výši šest měsíců až tří let. Pokud je prokázán úmysl zjednat sobě či jinému značný prospěch, sankce se zvyšuje na tři až deset let.

"Vzhledem ke skutečnosti, že Vratislav Mynář se ve svém vyjádření k tomuto jednání přihlásil a zároveň prohlásil, že tuto činnost 'dělal, dělá a bude dělat', jedná se o možný případ opakovaného a v právním státě nepřípustného zasahování do nezávislosti soudní moci, ve kterém uvedené případy můžou být jen pověstnou špičkou ledovce," doplnil dále Láska.

Tvrzení proti tvrzení

Láska již v minulosti podal trestní oznámení v případě trafik pro poslance ODS Petr Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. Ti se tehdy vzdali mandátu poslance výměnou za posty ve státní správě a tehdejší premiér Petr Nečas díky tomu protlačil rozpočet. Případ řešil až Nejvyšší soud, který řekl, že je kryla poslanecká indemnita. Další účastníci této transakce v čele s premiérem Nečasem kvůli tomu stále stojí před soudem.

Případ Mynáře je ale odlišný v tom, že se vše událo již před delší dobou a je otázka, zda to policie neodloží s argumentem, že jde jen o tvrzení proti tvrzení, jak uvedené schůzky konkrétně proběhly a co přesně na nich zaznělo.

Navíc například v případě Nikulina onen telefonát zazněl podle předsedy Městského soudu Libora Vávry až poté, co příslušný soudce rozhodl. A on sám to proto vyhodnotil víceméně jen jako dotaz na výsledek.

"Trestní oznámení každopádně podáváte, když jste přesvědčen, že se trestný čin stal. Jestli bude možné jej prokázat, není úkol pro oznamovatele," konstatuje Láska.

Hradní kancléř Mynář se podle Respektu opakovaně pokoušel ovlivnit rozhodování klíčových soudců. Podle časopisu se tak stalo u zmíněných zástupců Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze. Zjišťoval u nich informace k důležitým případům a říkal jim, jaký výsledek by si přál prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy