Zápaly plic, které byly v Číně, se objevují i v Evropě. Česko prověří dostupnost léků

ČTK ČTK
29. 11. 2023 13:19
Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka objevily i v Evropě. Česko proto prověřuje dostupnost typu antibiotik, která na ně účinkují. Novináře chce informovat za týden na tiskové konferenci.
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil.
Nový druh koronaviru způsobující zápal plic se šíří vzduchem. Úřady doporučují nosit masky. Lidé je vykupují z obchodů i v Pekingu, kde se virus také objevil. | Foto: Reuters

Situaci podle náměstka sleduje Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), informace si z Číny vyžádala i Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Jsou případy hlášené z Francie, Holandska a dalších států," uvedl Dvořáček. Je podle něj těžko rozlišit, zda jde o onemocnění touto bakterií nebo jinou, která je v Česku běžná. "Co vidíme v nemocnicích, nejsou žádné signály o nárůstu a vzniku nějaké epidemie," dodal.

Čínská vláda tento týden oznámila sérii opatření, která mají bránit dalšímu šíření respiračních onemocnění v zemi. Cestujícím přijíždějícím do Číny by měla být na hranicích měřena teplota, přísnější prevence a kontroly by měly být také ve školách a v domovech pro seniory, uvedla podle agentury DPA čínská vláda.

Čína i WHO v minulosti čelily kritice týkající se nedostatečné transparentnosti při informování o prvních případech covidu-19, které se vyskytly ve městě Wu-chan na přelomu let 2019 a 2020.

VIDEO: Jsou mnohem horší věci než penicilin, které nám mohou dojít, varuje lékárník (22.8.2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Stanislav Havlíček | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy