Český Dub - Odpůrci těžby uranu v Podještědí slevili, žalovat ministerstvo životního prostředí nebudou. Tedy alespoň prozatím.
Nejdříve se chtějí pokusit zrušit chráněné ložisko uranu, které nedávno Bursíkovo ministerstvo u obce Kotel na Liberecku vyhlásilo. Bursík nyní přislíbil, že těžaři sem v nejbližší době nepřijdou.
"Uran zůstane tam kde je, tedy v podzemí. Zůstane uchován pro další generace, která možná najde šetrné řešení, jak k těžbě přistoupit," konstatoval Martin Bursík (SZ).
A právě budoucnosti se lidé v Podještědí bojí. Chráněné ložisko uranu chápou jako první krok ke skutečné těžbě. Ta by podle nich nenávratně zničila zdejší životní prostředí.
Snažili se proto zprvu vyhlášení chráněného ložiska v sousedství jejich chalup zvrátit, několikrát proti němu i demonstrovali. Zabránit jeho vzniku se jim ale nepodařilo.
Podle současného horního zákona se správní řízení o vyhlášení chráněného ložiska uranu týká jen těžební společnosti a ministerstva životního prostředí. Tomu pak podle současné legislativy nezbývá, než chráněné ložisko vyhlásit.
Obce i aktivisté v Podještědí proto uvažovali o žalobě na ministerstvo životního prostředí, která měla dokázat protiústavnost současného horního zákona. Ten vstoupil v platnost v roce 1988, a podle odpůrců těžby popírá demokratické principy.
Ministr ale vyhlášení chráněného ložiska uranu takový význam nepřikládá. "Vůbec nic neznamená. Nikoho to neopravňuje k průzkumu ani těžbě. Nic z toho nepovolíme. V tom mají obce v ministerstvu životního prostředí advokáta," přislíbil Martin Bursík po setkání s podještědskými starosty.
Podle Bursíka na to má jeho ministerstvo dostatečné kompetence. "Vše podléhá správním řízením, která se neobejdou bez našeho souhlasu," uvedl ministr.
Pro místní jsou jeho záruky nedostatečné.
"Žádný politik nebude ve své funkci doživotně, naše obavy tedy přetrvávají," sdělil místostarosta Českého Dubu Martin Bobek. "Naším cílem je dostat území do stejné situace, jako bylo před vyhlášením chráněného ložiska uranu," zdůraznil.
Návštěva Bursíka v Podještědí přesto má již důsledky. Žaloba na jeho ministerstvo zatím nepřipadá v úvahu.
"V současnosti je správnější vyvolat nové správní řízení. Požádáme o zrušení chráněného ložiska uranu. Chceme dokázat, že těžba v těchto místech je nesmyslná. O žalobě budeme uvažovat, až když toto smetou ze stolu," uvedl Josef Jadrný, šéf místní organizace Strany Zelených v Janově dole.
Uran v Podještědí těžaři objevili již před třiceti lety. Na to, proč se o ložisko zajímá až dnes, mají těžaři jednoduchou odpověď - vzrůstající cenu uranu. Ta se stala ekonomicky zajímavá díky renesanci jaderné energetiky ve světě.
"Dříve jeho výnosnost nedosahovala sumy, která pro podání návrhu byla klíčová. Vzestupem cen se ale nyní stalo ložisko výnosným," řekl provozní náměstek Diama Marián Böhm. Právě státní podnik totiž o vyhlášení chráněného ložiska zažádal.
Pod Kotlem leží přibližně dvacet tisíc tun uranové rudy. Současná nabídka se pak podle Böhma pohybuje okolo tří tisíc korun za kilogram.
A těžaři o ni již jeví zájem. K Českému Diamu se přidala i australská společnost Urania Mining. Její žádosti o průzkumnou těžbu ale ministerstvo životního prostředí nevyslyšelo. Těžaři se proti tomuto rozhodnutí ale odvolali. Urania Mining usiluje zatím bezúspěšně i o průzkum čtyř ložisek uranu na Vysočině.